Навчальний предмет: Основи здоров'я.
Тип проекту: інформаційний, груповий.
Проблема:
Що таке вітаміни?
Історія походження вітамінів.
Значення вітамінів для організму людини.
Групи вітамінів, та їх вміст в продуктах харчування.
Які з продуктів є рекордсменами з вмісту вітамінів?
Як зберегти вітаміни під час приготування їжі?
Чистота – запорука здоров´я.
Горностаївська ЗО № 1
імені Героя Радянського Союзу Цвіка С.С.
Вчитель початкових класів: Степанова Л.В.
3 - А клас Вчитель: Степанова Л.В.
Урок – проект: «Здорове харчування»
Мета:навчити берегти та зміцнювати здоров´я; поглибити знання про вітаміни, їх вплив на здоров´я; формувати мотиваційну установку на споживання корисної для здоров´я їжі; розвивати мислення; виховувати бережливе ставлення до свого здоров´я, культуру та гігієну правильного харчування.
Обладнання: зошити, статті, інтернет-ресурси, схеми, таблиці, наочність
Створити творчі групи:
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Емоційне налаштування учнів.
Встаньте діти, ви рівненько
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Слайд
Здорові діти – нація здорова,
Багата Україна і чудова.
Тож, діти, здоровими ростіть,
В майбутнє сильними ідіть.
(Н.Красоткіна)
II. Актуалізація опорних знань.
Проблемна ситуація
- Діти, а що означає бути здоровим? Яку людину можна назвати здоровою?
(Бути здоровим - значить бути веселим, життєрадісним, з надією зустрічати новий день, відчувати себе по-справжньому щасливим).
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
-Щоб бути здоровим, активним, бадьорим, нормально рости і розвиватися, треба їсти корисні продукти. І на сьогоднішньому уроці ми спробуємо це довести. Урок у нас сьогодні незвичайний. У нас урок-проект. До сьогоднішнього уроку ви готувались самостійно. Клас було поділено на 5 груп і кожна з них протягом 2 тижнів збирала інформацію до своєї теми. А результати вашого дослідження ми будемо збирати в «Корзину рішень» . А зараз ми послухаємо презентації ваших проектів.
5 груп:
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
До нас завітали група «Науковці», яка розповість історію походження терміну «Вітаміни», та цікаву інформацію про складові їжі.
Слайд (мелодія)
1. Група «Науковці
Слайд
Вперше необхідність вітамінів для харчування була доведена російським лікарем Миколою Івановичем Луніним у 1881 році.
Слайд
У 1911 році поляк Казимир Функ вперше виділив вітамін у кристалічному вигляді та дав йому назву від латинського слова «vita» — «життя».
Слайд
Енергія, яку витрачає наш організм у процесі життєдіяльності, відновлюється лише за рахунок їжі, тому вона має бути поживною, з достатньою кількістю білків, жирів, вуглеводів, вітамінів.
Слайд
Білки – основний будівельний матеріал, організму. З них утворюються і ростуть нові клітини, завдяки чому людина росте.
Слайд
Жири – відновлюють витрати теплової енергії (тепла). Вони йдуть на зігрівання організму.
Слайд
Вуглеводи – витрачаються на роботу м’язів (фізична праця, рух, дихання, робота серця та інших органів).
Слайд
Вітаміни – речовини, необхідні для життя людини, її росту та розвитку.
Слайд
Крім того, людині потрібні мінеральні речовини – натрій, фосфор, залізо, калій, кальцій, йод тощо.
Слайд
Ми провели виставку малюнків «Як здорове харчування впливає на здоров´я людини» І хочемо зробити висновок: Від того як ми харчуємося, залежить наше здоров´я, наш розвиток, наш настрій і самопочуття.
Вчитель:
Дякуємо нашим «Науковцям», за таку цікаву інформацію. Отже, потрібно знати, в яких продуктах є необхідні вітаміни.
А в яких продуктах містяться вітаміни і яке значення мають вітаміни в житті людини нам допоможе розібратися наступна група «Вітаміни»
Слайд
2. Група « Вітаміни»
Вітаміни
(виходять діти, на головах у них шапочки з назвами вітамінів А, В, С, D)
Добрий день!
Впізнали нас?
Ми – вітаміни,
1.Ми – маленькі вітаміни,
Дуже корисні для людини.
Ми з мікробами воюєм,
Ми за вірусом полюєм.
Щоб не хворіли грипом та ангіною,
Вживайте, діти вітаміни!
Дуже корисні для людини.
Слайд
2.Вітамін А.
На розвиток і ріст, і зір
Впливають вітаміни,
Що виростають в гарбузах,
Морквині, горобині.
У яйцях, маслі, молоці,
Вони ще проживають.
Це вітаміни групи А –
Їх так ще називають.
Ти ці продукти споживай,
Здоров'я добре й гарне май.
Слайд
3.Вітамін С.
Щоб зміцнилися кістки
У дитинстві ранньому,
Більше кладіть у салати
Зелені звичайної.
Їжте часто ви лимони,
Пийте чай з шипшини.
Не забувайте ніколи
Про С вітаміни.
Всі ці продукти споживайте,
Здоров'я добре й гарне майте.
Слайд
4.Вітамін В.
Щоб здоровим було серце,
Нерви у порядку,
Надворі ти погуляй
І зроби зарядку.
Їж печінку і сирок,
Масло, хліб, свинину,
Рибу, гречку і жовток,
Навіть картоплину.
Пам'ятай, школярику:
Знає хай дитина:
Що в продуктах цих живуть
В – вітаміни.
Слайд
5.Вітамін Д.
У риб'ячому жирі,
Яйцях, молоці
Д вітаміни містяться оці.
Їх дорослим й дітям треба споживати,
Вони зубки і кістки будуть доглядати.
Всі ці продукти споживайте,
Здоров'я добре й гарне майте.
Слайд
1.Всі вітаміни смачненькі
І солодкі, і кисленькі.
Їжте діти їх охоче
Кожен, хто коли захоче.
Щоб були ви здоровенькі
І красиві й рум’яненькі,
Щоб росли міцними й дужими,
До хвороб були байдужими.
Хто дружить із нами буде –
Всі незгоди позабуде.
Виросте міцним, здоровим,
Переможе всі хвороби.
Слайд
Вітамін А сприяє росту, допомагає нормальному зору.
Вітамін В дуже потрібний для розумової і фізичної праці, поліпшення травлення.
Вітамін С запобігає простуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту, лікує цингу.
Вітамін Д зміцнює кістки, запобігає рахітові.
Слайд (мелодія)
Ото ж бо, діти, вітаміни завжди всім потрібні...
(Діти роздають всім вітамінки)
Учениця: Збираючи інформацію про вітаміни хочемо зробити висновок:
Вітаміни різні споживай,
Здоров’я добре й гарне май.
Вчитель: Дякуємо групі «Вітаміни» за чудовий виступ.
Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Слайд (відеоролик)
3. Група «Кореспонденти»
Вчитель: Групі «Кореспонденти» було поставлене питання: « Як же суспільство відноситься до здорового харчування?» Як справилися з цим завданням учні ми зараз подивимось. Будь ласка група «Кореспонденти»
Слайд
Учениця: Наша група працювала на різних українських каналах. Кожен кореспондент взяв інтерв´ю у населення. Ось що наші кореспонденти виявили.
Слайд
Канал 1 + 1
Я взяла інтерв´ю у продавщиці магазину « 1+1» Репортаж, будь ласка!
Слайд (відеоролик)
(Оксано Анатоліївно! Як часто люди купують овочі та фрукти?)
З вами була Панченко Евеліна.
Слайд
Канал ІСТV
Я задав питання повару нашої школи. Прошу пряму мову!
Слайд (відеоролик)
(Тетяно Вікторівно! Ви готуєте щодня дітям корисну та смачну їжу. Скажіть, як часто з´являється капуста на столах у дітей?)
З вами був Радченко Костянтин.
Слайд
Канал ПЕРШИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ
Я вирішив поцікавитись у нашої медичної сестри. Будь ласка, на екран!
Слайд (відеоролик)
(Валентино Миколаївно! Скажіть, будь ласка, які продукти харчування потрібно вживати дитині для розуму?)
З вами був Мигович Вячеслав.
Слайд
Канал СТБ
Мені зустрілася на шляху матуся нашого учня. Ось я і задав їй цікаве питання. Репортаж, будь ласка!
Слайд (відеоролик)
(Анна Леонідівна! Скажіть, будь ласка, що ви готуєте зранку дитині на сніданок?)
Ваш Баюк Микита.
Слайд
Канал СКІФІЯ
А я поцікавилась у однієї учениці нашого класу. До вашої уваги, пряма мова!
Слайд (відеоролик)
(Маринко! Скажи мені, що тобі мама з їжі кладе в портфелик до школи?)
З вами була Чухно Амалія. До зустрічі!
Учениця: Отже ми зробили такий висновок: На радість всім : вживайте смачну корисну їжу.
Слайд
Вчитель: Наші «Кореспонденти» дуже гарно попрацювали тому дякуємо вам.
V. Закріплення вивченого матеріалу
А зараз ми творчо попрацюємо. Відкрийте, будь ласка, зошити на сторінці 17. Пропоную вам виконати 2 завдання. Намалюйте продукти, які ви вживаєте найчастіше.
- Які продукти намалювали? Чи корисні вони?
4. Група « Майстер – Шеф»
Вчитель: Молодці, добре справились із цим завданням. А до виступу уже готова наступна група Майстер – Шефи. Вони нам запропонують рецепти - загадки страв, які корисні для організму і містять вітаміни та мікроелементи. Відгадаємо?
Слайд (мелодія)
Учень: Ми пропонуємо провести практичну роботу. Перед вами тарілочки, стаканчик і продукти. Слухаючи загадки – рецепти просимо складати в посуд відповідні продукти.
Слайд (анімація)
Ми огірочки поріжем тоненько
І нашаткуєм капусту дрібненько.
Ще посічемо петрушки і кропу,
Трохи підсолимо. Знімемо пробу.
Ложку сметани в тарілку.
Пора Їсти поживний ... , дітвора! ( Салат)
Слайд (анімація)
В миску два яйця розбити
Молока туди долити
Підсолити збити трішки,
Сковорідку разом з маслом підігріти,
Влити масу
Й помішати хай вона
Пропікається до дна.
Все вже час до столу
Є сніданок! Можна їсти. ( Омлет)
Слайд (анімація)
На плиті каструлька біла,
В ній водичка закипіла.
- Буль-буль-буль, - вода булькоче.
Що вона сказати хоче?
Каже мама: - Ач яка!
Захотіла буряка! –
Я в окріп буряк поклала,
А вода плюскоче: - Мало! -
Додала тоді квасолю,
Цибулину, бараболю,
І морквину, й капустину,
Ложку солі, дрібку кмину.
Не забула й помідори.
От і ... буде скоро. ( Борщ)
Слайд (анімація)
Як закипить у каструлі водичка
Ягоди вкинемо,малини й сушки.
Можна смородину, можна і вишні.
Цукру насиплемо – не буде він лишній
Знову усе кипить
Прохолоне - і можна вже пить. ( Компот)
Слайд
Учень: Я бачу під таким керівництвом готувати вам було цікаво. Тому хочеться сказати, що ми - відмінні Майстер – Шефи. А в доказ проведемо з вами смачну фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка КВАСИМО КАПУСТУ
(Пальчикова гімнастика.)
Руками імітуємо відповідні рухи:
- Ми капусту шаткували!
(двічі) – прямими, напруженими долонями імітуємо рухи сокири: уверх-униз.
- Солі в неї ми поклали!
(двічі) – пальці зібрані “щіпкою”, “солимо капусту”.
- Ми капусту м’яли, дерли!
(двічі) – енергійно стискаємо пальці в кулачки, то одночасно на двох руках, то по черзі.
- Смачну моркву туди терли!
(двічі) – пальці однієї руки зжаті в кулак і здійснюють ритмічні рухи уверх-униз по долоні другої руки. Після цього міняємо руки. )
- Квашена капуста корисна для здоров'я, містить вітаміни та мікроелементи.
Слайд
Учень: Отже робимо висновок: Хочеться сказати словами древнього філософа Сократа: «Ми їмо для того, щоб жити, а не живемо для того, щоб їсти».
Вчитель:Дякуємо групі «Майстер Шефи». Після такої цікавої інформації ми будемо готувати тільки корисні страви.
Слайд
5.Група «Ревізори»
Група «Ревізори» працювала над питанням «Чистота – запорука здоров´я». Вони пропонують нам переглянути казку «Нові пригоди Колобка»
Слайд (анімація)
Звучить мелодія ___________(Виходить Колобок)
Колобок:
Я, веселий Колобок. По доріжці приг та скок
Зарум’янений бочок, по доріжці я кочуся у пилюці замащуся.
І ніхто не з´їсть дружочка замазуру – Колобочка.
Слайд (анімація)
Звучить мелодія ___________(Виходить Зайчик)
Зайчик:
Хто це котиться назустріч? Наче пахнеш смачно ти.
А чому ж такий брудний?
Колобок:
По доріжці я котився і увесь так забруднився.
Схочеш з´їсти замазуру – будеш пить гірку мікстуру.
Зайчик:
Ти по лісі не котися, до бабусі повернися.
Ведучий:
Не послухав Колобок, та все далі приг та скок.
Слайд (анімація)
Звучить мелодія ___________(З´являється Вовк)
Вовк:
Хто це в лісі так співає, вовку спати заважає?
З´їм тебе дивину – незвичайну звірину!
Колобок:
Як візьмеш мене у ротик – заболить в тебе животик.
По доріжці я котився і в болоті замастився.
Як не хочеш мать турботи – не клади мене до рота.
Вовк:
Ти по лісі не котися, до бабусі повернися!
Ведучий:
Не послухав Колобок, покотивсь через місток.
Слайд (анімація)
Звучить мелодія ___________(З´являється Ведмідь)
Ведмідь:
Що тут робиш Колобок - зарум´янений бочок?
Заберу тебе до хати, в молоці пополощу,
Медом трішки помащу. З´їм тебе я не обід,
Щоб не біг, куди не слід!
Колобок:
Ти мене не зачіпай, а хутчіше утікай.
Бо коли, мене з´їси, захворієш, дружок, ти.
Ведмідь:
Ти по лісу не котися, до бабусі повернися.
Ведучий:
Не послухав Колобок, та й забрів десь у лісок.
Слайд (анімація)
Звучить мелодія ___________(З´являється Лисичка)
Лисичка:
Колобочку, рум´яненький, запашненький, солоденький.
Хочу дуже тебе з´їсти – подивлюся, де б це сісти!
Колобок:
Ти не їж мене, Лисичко, дуже брудне в мене личко,
Не рум´яний вже бочок. Я – бруднуля – Колобок!
Пожалій мене , Лисичко, та відмий моє ти личко,
Поскликай звірят до хати – піду з ними я гуляти!
Слайд
Ведучий:
А мораль, малечо мила, у цій казочці така:
Для здоров´я і для дружби – необхідна чистота
Слайд
VІ. Підсумок уроку.
Вчитель: Дякуємо за таку потрібну для нас інформацію. А зараз ми проведемо гру «Мікрофон» де і перевіримо, як ви засвоїли матеріал сьогоднішнього уроку.
Слайд
Слайд
Вправа «Шлях Здоров’я»
Вчитель. Ось ви бачите плакат з малюнком Палацу Здоров’я, до якого веде стежка. Візьміть кольорові паперові «сліди». Напишіть на них те, що , як ви вважаєте, приведе вас до «Палацу Здоров’я». Капітани, прикріпіть «сліди» на «шлях Здоров’я» зачитавши свої слова. (діти прикріпляють сліди зачитуючи слова, які написали)
Вчитель: Отже, шановні друзі, хочеться сказати, що ми готові бути здоровими.
Слайд (мелодія)
Пісня "Чарівний вагон".
1. Чарівний вагон біжить, хитається,
Швидкий потяг набирає хід.
Подорож вже наша завершається,
Раді ми зустріти тут усіх.
Приспів:
Стрічкою, стрічкою наша путь стелиться
Бути здоровими хочемо завжди.
Кожному, кожному в кращеє віриться,
Про здоров'я дбатимем і нема біди.
2. Щоб міцним здоров'я зберегти своє
Чистоти дотримуватись слід,
Сонце, і повітря, і водичка є.
Загартовуватися ти звик.
Вчитель:
Давайте звернемося до «Корзини рішень». Наша корзинка наповнена гарними висловами у вигляді чудових і корисних яблук. І зараз відбудеться чудо. Ваші висновки були правильними, тому і корзина наша наповнилась справжніми вітамінами. (дістаю корзину з яблуками)
Слайд
Найбільше багатство – здоров’я людини,
А люди здорові – багатство країни!
А будуть здоровими діти рости,
То буде країна багатством цвісти.
Ростіть здоровими і сильними, добрими і мудрими.
(роздаю яблука)
1