Урок - тренінг з основ здоров'я на тему "Правила пожежної безпеки"

Про матеріал

Ознайомити з причинами виникнення пожеж та правилами протипожежної безпеки, порядком дій у надзвичайних ситуаціях. Розвивати мотивації до безпечного способу життя, потребу в повсякденному дотриманні правил пожежної безпеки. Виховувати повагу до праці пожежників.

Перегляд файлу

Урок – тренінг  3 класі

Тема. Правила пожежної безпеки.

Мета. Ознайомити з причинами виникнення пожеж та правилами протипожежної безпеки, порядком дій у надзвичайних ситуаціях. Розвивати мотивації до безпечного способу життя, потребу в повсякденному дотриманні правил пожежної безпеки. Виховувати повагу до праці пожежників.

Обладнання. Виставка дитячих малюнків, тест, проектор, відеозображення, пам’ятки з правилами протипожежної безпеки, картки для індивідуальної роботи учнів, комп’ютер,  аудіозапис  музики, «Тематичний словник школяра» (К.С.Прищепа, В.Г.Лук’яненко).

 

Хід уроку-тренінгу

І. Організаційний момент.

Привітання вчителя. Виконання вправи «Посмішка».

(Рекомендації для вчителя: діти стають  в коло, і повертаючись один до одного посміхаються сусідові ліворуч і праворуч. )

2. Знайомство.

Діти сидять у колі і передають один одному мяку іграшку, говорячи:» Мій дім -це».

2. Повторення правил роботи в групах.

- Не перебивати-уважно слухати одне одного і поважати різні думки;

- Бути доброзичливими – ставитися одне до одного доброзичливо і поважати почуття інших;

- Зберігати конфіденційність – не обговорювати поза межами групи ті моменти особистого життч , які стали відомими на тренінгу;

- Правило руки – говорити тільки тоді, коли підняв руку;

- «Посмішка» - бути в позитивному настрої.

3. Актуалізація теми тренінгу.

– Сьогодні на уроці ми познайомимося з дуже корисними правилами,  іншими словами у нас урок обережного поводження з….А щоб закінчити моє речення потрібно відгадати загадку.

           Він може зігріти, зварити  обід.

           Він плавить метал і розтоплює лід.

           А може і ліс велетенський спалити,

           Майно і будинок – усе спопелити.(вогонь)

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.

 На уроці ми дізнаємося про види пожеж, причини їх виникнення,  вивчимо правила протипожежної безпеки, переконаємося в небезпечності гри з вогнем.

1. Очікування.

- Що ви очікуєте від тренінгу?

Об’єднаємося в групи «Дні тижня» (написати на промінчиках)

2. Вправа «Дебати»

  • Яким може бути вогонь?

Добрим                                                            Злим

Ставимо їжу варити                            Може будинок спалити

Плавлять сталь                                    майно все може спалити

Випікає хліб                                        може ліс велетенський спалити

Від холоду нас захищає                      знищити урожай

Вогонь –оберіг: у хворобі допоможе, від зла збереже.

Дарує людям світло

  • Отже, вогонь дарує  людям світло

           Вогонь дарує їм тепло

           Коли б тепло і світло зникли

          Життя на світі не було.

Коли про обережність забудем –

Стає вогонь ворогом людям.

  Ще й іншим буває вогонь –

Не зігріє він наших долонь.

Злий, як змій, і жорстокий, як ворог,

Може все спопелити на порох.

ІІ. Основна частина.

  1. Вправа « Мозковий штурм».

– Що ж таке пожежа?

          Пожежа – це полум’я, яке охоплює і знищує все, що горить.

  • Пожежа – це не контрольований процес горіння, який загрожує життю людей і тварин, знищує природні ресурси і матеріальні цінності.
  • Які причини виникнення пожеж?
  • Розгляньте малюнки і назвіть причини.
  • - якщо гратися сірниками;

-при несправності газових плит та побутових електроприладів;

-при використанні в приміщенні декількох потужних електроприладів;

-несправності електропроводки;

-сушінні одягу та будь-яких речей над газовою плитою;

-якщо залишити без нагляду побутову електротехніку;

-від ударів блискавки;

-якщо в домі зберігаються вогненебезпечні матеріали та речовини;

-через використання піротехніки;

-через аварії на підприємствах;

-якщо полити сухе листя;

-якщо залишити розпалене вогнище в лісі.

2. Розповідь учителя про види пожеж ( з фрагментами відеозображення), предмети та речовини пожежогасіння .

  • Інколи пожежі виникають без участі людини. Це пожежі
  • від ударів блискавки;
  • виверження вулканів;
  • самозаймання торфу.

   Пожежі бувають таких видів

  • лісові пожежі;
  • торф’яні пожежі;
  • побутові пожежі;
  • пожежі нафтопродуктів.

          Дуже швидко загоряються під час пожежі горючі речовини – вата, папір, дерево, пластик, тканина, нафта, спирт, гас, бензин.

   Під час гасіння пожеж використовують різні предмети та речовини пожежогасіння.

   Пожежі гасять піском, ґрунтом, водою, піною та порошком з вогнегасників, цупкою тканиною. Нафтопродукти (бензин, керосин, мастила) не можна гасити водою (вони легші за воду,тому спливуть на поверхню і продовжуватимуть горіти). Включені електричні прилади не гасять водою і піною.

      3. Руханка – «Саймон сказав, зроби так …»                                    

(Рекомендації для вчителя: діти стають в коло. Ведучий промовляє такі слова «Саймон сказав, зроби так і показує вправу плескання в долоні» і всі діти повторюють за ним слова і вправу. І так далі  по колу: слова повторюють ті самі, а вправи пропонують інші).

4. Робота в групах.

а) Об’єднання дітей в групи за допомогою вправи «Збери листівку»

Утворились 3 групи: Краплинка, Росинка, Хмаринка.

5. Вивчення правил протипожежної безпеки. (Робота в групах)

Учні  читають правила (на окремих аркушах), обговорюють їх.

Перед початком роботи школярі повторюють правила роботи в групі.

         Спочатку оберіть лідера.

         Уважно слухайте та читайте завдання.

    Говоріть по черзі,не перебивайте один одного.

    Працюйте так, щоб не заважати іншим.

    Дотримуйтесь правил піднятої руки.

                                          1 група

          Правила протипожежної безпеки в побуті.

  • Не грайся сірниками й запальничками.
  • Не суши білизну над газовою плитою, на  каміні.
  • Не залишай увімкнені електроприлади без нагляду.
  • Не вмикай одночасно багато електричних приладів.
  • Не відкривай дверцята печі, плити, бо може випасти вуглинка.

 

                                      2 група

            Правила протипожежної безпеки в лісі.

  • Не розпалюй багаття в спекотну й вітряну погоду.
  • Вибирай місце для вогнища якомога далі від сухої трави, моху, листя та сухих дерев.
  • Не залишай вогнище не загашеним, обов’язково залий жар водою і присип землею.
  • Не залишай бите скло, що діє як лінза і може від сонячного проміння запалити суху траву.

                                       3 група

           Правило протипожежної безпеки під час свят

  • Ялинку потрібно встановлювати на безпечній відстані від печей та нагрівальних приладів.
  • Не можна прикрашати ялинку свічками, бо може зайнятися хвоя, паперові іграшки.
  • Не можна гратись сірниками біля ялинки.
  • Не запалюй свічок, бенгальських вогнів, феєрверків у приміщенні.
  • Не користуйся хлопавками, петардами.
  • Відключай електрогірлянди, коли виходиш з квартири.

6.Виступи представника кожної групи.

7. Міні-лекція

– Назвіть дії дітей до приїзду пожежників.

1. Ніколи не панікуй! Якщо загорілась    невелика річ – кинь її на підлогу.                                Полум’я затопчи ногами, накрий мокрою ковдрою або залий водою.

2. Якщо вогонь не загас, залиши помешкання й поклич дорослих.

3. Якщо в квартирі багато диму, лягай на підлогу,  дихай через зволожений     рушничок, серветку,футболку тощо.

4. На випадок пожежі телефонуй 101. При цьому чітко повідомляй адресу(вулицю, дім, квартиру), код під’їзду,своє ім’я та прізвище , що загорілось і з якої причини.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Об’єднання учнів у групи за геометричними фігурами:  трикутник, коло, ромб, чотирикутник, прямокутник.
  2. Завдання для груп
  • Допиши речення, вибери потрібне, на твій погляд, слово з дужок.

Гратися сірниками (дуже весело, цікаво, можна, небезпечно).

  • З’єднай частини речення.

Вогонь можна запалювати тільки                з дітьми                     

                                                                              самому

                                                                              з дорослими

  • Роз’єднай на окремі слова, запиши речення.

Незалишайтебезнаглядувідкритийвогонь !

  • Склади речення зі слів, запиши.

Не, під, розпалюй, деревами, багаття.

  • Закресли букви ч, м, с. Прочитай застереження.

Нечзалишаймбезснаглядучелектромприладис !

  1. Презентація груп
  2. Вправа «Займи позицію»

1.На випадок пожежі телефонуй за номером

             а) 102;

             б) 101;

             в) 103.

     2.Скільки приладів потрібно вмикати в одну розетку

                  а) 1;

                  б) 3;

                  в) 2.

     3.Не можна розпалювати багаття в

             а) безвітряну погоду;

             б) суху погоду;

             в) холодну погоду.

    4.Суши білизну

           а) над газовою плитою;

           б) на каміні;

           в) у ванній кімнаті.

    5.Якщо в квартирі багато диму, закрий вологим рушником

          а) ніс і рот;

          б) очі;

          в) рот.

     6. До горючих речовин відносяться

         а) пісок;

         б) папір;

         в) вода.

     7. Чим не можна гасити бензин?

         а) водою;

         б) ґрунтом;

         в) піском.

ІV.  Робота «Довідкового бюро».

1. Пам’ятник сірнику у Києві. Висота 4 метри. Скульптура виготовлена із сталі. Автор пам’ятника Володимир Білоконь витратив 160 кг металу і близько 20 000 грн. власних грошей.

2.   Пожежники –  захисники життя і здоров’я людей. Це мужні, безстрашні спритні люди. Пожежники готові до героїчного вчинку кожний день. Їх називають рятівниками, бо вони рятують людей, бійцями «вогняного фронту»,тому що, як і на війні, їм щоразу загрожує смертельна небезпека.  

V. Підсумок уроку.

Вправа «Мікрофон». Прислів’я про пожежу

  • Вогонь і вода – то добро і біда.
  • З малої іскри – великий вогонь.
  • Не грайся з вогнем – обпечешся.
  • Коробка сірників хоч і мала, багато може спричинити зла.
  • Сірники не тронь – в сірниках вогонь.
  • Сірничок малий, а біда від нього велика.
  • Від злодія хата залишиться, а від вогню і хата не залишиться.
  • Вогонь наш друг, та не завжди, чекати можна від нього біди.
  • Де дим там і вогонь.
  • Гаси вогонь, поки не розгорівся.
  • Криком вогню не загасиш.
  • У сіні вогню не сховаєш.
  • Від іскри до пожежі – один крок.
  • Вогонь не вода – охопить не випливеш.
  • Диму без вогню не буває.
  • Один на пожежі- не боєць.
  • З вогнем воюють, а без вогню горюють.
  • Вранці, ввечері і вдень будь обережний з вогнем.
  • І мала іскра спалює міста.

Прощання.

  • А тепер візьмімось за руки і разом скажемо: «Я буду уважний і обережний! Ти – будеш уважний і обережний! Ми – будемо уважні і обережні ».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Олішкевич Валентина Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Основи здоров’я 3 клас (Бех І. Д., Воронцова Т. В., Пономаренко В.С., Страшко С. В.)
Додано
10 березня 2018
Переглядів
7777
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку