Мета даного уроку:
-закріпити знання про класифікацію, назви, склад та властивості кислот;
-повторити типи хімічних реакцій;
-продовжувати формування вмінь запису хімічні формул та хімічних рівнянь;
-виробляти навички аналізу якісного та кількісного складу речовин за хімічною формулою.
Урок хімії у 8 класі
Т Е М А: «Узагальнення знань з теми «Кислоти, їх склад, назви, класифікація, властивості та засоби безпеки при роботі з ними»
Цілі уроку:
Дидактичні:
Розвивальні:
Виховні:
Тип уроку: узагальнення знань, формування навичок
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І. Мендєлєєва, роз- даткові матеріали, підручник, набори реактивів, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Форми та методи роботи: групова, фронтальна, індивідуальна
ХІД УРОКУ:
І. Організація навчальної діяльності.
Девіз уроку:
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Послухайте, будь-ласка, уривок з твору Л. Керролла «Аліса в країні чудес»:
«За кілька кроків від неї сидів Чеширський кіт.
«Скажіть, будь ласка, куди мені йти?»
« А ти куди хочеш потрапити?»
« А мені все одно…», - сказала Аліса.
«Тоді все одно куди йти», - зауважив кіт.»
Учитель звертається до класу: «Що хотів сказати цим кіт Алісі?».
Учні відповідають. « Так, звичайно, необхідно завжди знати мету своєї роботи», - зауважує вчитель.
Завдання нашого уроку:
закріпити знання про класифікацію, назви, склад та властивості кислот;
повторити заходи безпеки під час роботи з кислотами.
Учитель. Нагадайте, будь ласка, що ви знаєте про кислоти . ( На дошці записане слово «КИСЛОТИ», учні називають ознаки кислот, а вчитель записує ці характеристики навколо написаного слова.
Основність складна речовина кислий смак
Оксигеновмісні Гідроген їдкі
Кислотний залишок КИСЛОТИ
Оксигеновмісні Безоксигенові небезпечні
Отже, діти
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Зараз ми попрацюємо в групах, нагадаємо правила роботи.
Завдання 1.
Пригадаймо гру «Морський бій». Чи пізнаєте ви кислоти? Умови гри:
Учень І групи знаходить кислоту, називає її координати, учень ІІ групи характеризує вказану кислоту за складом. Далі навпаки і так далі, поки не будуть знайдені всі кислоти.
Завдання 2.
Гра «Хімічне лото». Кожній групі видається складові частини кислот (Гідроген та кислотний залишок), скласти формули виданих кислот. (хто швидше): H2SO4; H2S; HNO3 ; HCI; H3PO4
Задання 3. Склади рівняння хімічної реакції. Кожна група має формули вихідних речовин та продуктів реакції. Скласти рівняння ХР: Na2O , H2SO4 , Na2SO4 ,H2O
Тестування (індивідуальна робота).
1. З наведеного переліку виберіть формулу кислоти: а) CuO; б) CO2 ;
в) H2SO4 ; г) H2O.
2. Вкажіть формулу двохосновної кислоти: а) H2S; б) HNO3 ;
в) HCI; г) H3PO4
3. Вкажіть формулу оксигеновмісної кислоти: а) HCI; б) HNO3 ;
в) HF; г) H2S
4. Вкажіть реакцію обміну: а) H2O + CO2 = H2СO3 ;
б) Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2 ;
в) ZnО + H2SO4 = ZnSO4 + H2O ;
г) СаСO3 = СаО + CO2
5. З перелічених речовин виберіть ту, з якою буде реагувати хлоридна
кислота: а) Cu; б)Ag; в) Zn; г)Au.
6. Яку назву має кислота, формула якої H2SO4 : а) сульфітна;
б) сульфатна; в) сульфідна; г) нітратна?
7. Якого кольору набуває фіолетовий лакмус у кислому середовищі:
а) червоного; б) зеленого; в) синього; г) безбарвного?
8. Вкажіть валентність кислотного залишку хлоридної кислоти: а) І;
б) ІІ; в) ІІІ; г) ІV
9. Який індикатор не змінює свій колір у кислому середовищі:
А) лакмус; б) фенолфталеїн; в) метиловий оранжевий ?
10. Назвіть вченого – автора витискувального ряду металів:
а) М. Ломоносов; б) Ж.Л.Гей-Люссак; в) М. Бекетов;
г) Д. Мендєлєєв.
Перевіряємо тест
Учитель. Працюючи з кислотами треба бути особливо обережними. Про правила безпеки при роботі з кислотами нам нагадають ваші друзі.
Сценка «Суд над кислотою»
Cудья.
Суд мы начнем – дело здесь непростое, Прокурор.
С жалобой многие в суд обращались,
Мрамор, гранит украшают строения,
Зубы крошатся, ожоги на коже...
Травы пожухнут, лес высыхает,
Надо сказать, что особенно скверная –
Она королевой себя считает, Судья.
Итак, господа, суд продолжается, Адвокат.
Я заявляю, что это шантаж!
Чтоб с Кислотой без опаски общаться,
И напомню я вам, наверное,
Она тяжелее, на дно оседает,
Если незнайка, наоборот,
Если пролил кислоту на одежду, Судья.
Ну а сейчас дело нам прояснят Фармацевт-гомеопат.
Я расскажу вам о пользе кислот,
Если ты проглотил аскорбинку,
Вы простудились – болит голова,
Жуйте лимон, если горло болит,
В яблоке – яблочная кислота.
Но и компресс из него помогает,
Есть в муравьях и крапиве невинная,
Лучше не жуйте косточки вишни,
Думаю, что не приукрашу,
Аминокислот в организме целые полки, Судья.
Директор завода – свидетель второй, Директор.
Вам известно уже, наверное, Судья. А теперь подсудимой слово. Кислота.
Я объяснить все вам готова, Судья.
Слово защитнику предоставляем, Адвокат.
Много свидетели здесь говорили, Судья.
Так, господа, суд прекращаем, |
Дякуємо нашим артистам!
Думаю, що не буде зайвим нагадати про правила техніки безпеки в кабінеті хімії! Будьте уважні!
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Вільний мікрофон
Діти, на цьому урок закінчений! Бажаю успіхів! До нових зустрічей!