Урок хімії для 8 класу з теми "Будова елетронних оболонок атомів". Додається електронна презентаія до розробки уроку.Шкільний підручник з хімії для 8-го класу, автор Ярошенко О. Г.
Тема. Будова електронних оболонок атомів елементів І – ІІІ періодів.
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та матеріали: таблиця Менделєєва, виносна таблиця «Будова електронних оболонок атомів», е-презентація.
№ |
Етап уроку |
Прийоми діяльності і методи роботи вчителя |
Діяльність учнів |
Час |
1 |
Організаційний момент |
Привітання, підготовка робочого місця, відмічання відсутніх. |
Готують робоче місце до уроку. |
1хв |
2 |
Актуалізація опорних знань з опорою на чуттєвий досвід учнів |
«Спіймай помилку» 1. Електрон в атомі має місце, яке можна визначити. 2.Число енергетичних рівнів в атомі дорівнює номеру групи, в якій він розташований. 3. Максимально можлива кількість електронів на 2 енергетичному рівні дорівнює 10. 4. На І та ІІ енергетичних рівнях міститься однакова кількість електронів. 5. Завершений рівень містить максимальну кількість електронних підрівнів (s, p, d, f) 6. В утворенні хімічного зв’язку приймають участь електрони зовнішнього енергетичного рівня. |
Виправляють помилки. |
4хв
|
3 |
Мотивація навчальної діяльності |
«Завдання на засипку»
|
Відповідають на питання. Роблять висновок, що в аргону ІІІ рівень не завершений. |
1хв |
4 |
Запис теми і мети на дошці |
Вчитель оголошує тему уроку. Разом з учнями формулюють мету уроку. Знайомить з планом уроку. |
Записують тему уроку в зошиті. Допомагають вчителю сформувати мету уроку. |
1хв |
5 |
Вивчення та осмислення нового матеріалу
|
1. Розташування орбіталей у просторі. (розповідь) Наш світ трьохвимірний. Тому орбіталі розташовуються навколо ядра певним чином та мають обмежену кількість положень. Тому на одному рівні (на одній відстані від ядра) може бути: 1 s орбіталь 5 d орбіталей 3 p орбіталі 7 f орбіталей |
Записують в зошит |
1хв |
2. Спін електрону. Електрон, як і більшість мікрочасток, постійно обертається навколо своєї вісі. Спін – рух електрона навколо власної вісі. |
Складають схему в зошиті |
1 хв |
||
3. Порядок заповнення рівнів та підрівнів електронами в атомі. 1s → 2s → 2p → 3s → 3p → 4s → 3d → 4p → 5s → 4d → 5p → 6s → 4f → 5d → 6p → 7s → 5f →
|
Записують в зошит порядок заповнення орбіталей. |
2 хв |
||
4. Порядок складання електронної формули елементу (розповідь з елементами бесіди) 1. Визначаємо загальне число електронів (за порядковим номером елементу) Наприклад: нітроген F - 9
|
Конспектують. |
10 хв |
||
2. Визначаємо кількість енергетичних рівнів. Нітроген – в ІІ періоді, тому в нього 2 енергетичні рівні. 3. Рівні розподіляють на підрівні та орбіталі (кількість підрівнів дорівнює номеру енергетичного рівня) F - 9 1s 2s 2p 2s 2p 1s 4. Розподіляємо електрони по орбіталях, памятаючи, що одна орбіталь містить не більше двох електронів, і заповнюються спочатку всі вільні комірки. 1s22s22p5 2s2 2p5 1s2 5. Електрони на зовнішньому енергетичному рівні – це валентні електрони, що приймають участь в утворенні хімічних зв'язків. 2s2 2p5 Валентність F - 9 HF, F2O 6. Всі елементи поділяються на s-, p-, d-, f-елементи, в залежності від того, який підрівень є зовнішнім. Флуор – це р-елемент, бо в нього зовнішнім є р-підрівень. |
|
|
||
Вчитель розділяє клас на групи по дві парти (4 учня), дає загальне завдання – скласти електронну формулу з комірками хлору. Вчитель виправляє помилки за допомогою класу, звертає увагу учнів на подібність електронної будови атомів F та СІ; пропонує учням пригадати валентність хлору в його сполуках. «Проблемне питання» Чому хлор може мати валент. VІІ, а флуор – тільки І? Пояснює механізм збудження атому |
Групи складають формули; перша група на дошці пише електронну формулу хлору.
Записують схему, що пояснює механізм збудження атому хлору. |
7хв |
||
Вчитель пояснює механізм утворення йонів Атом може втратити або прийняти електрон. Як ви вважаєте, які наслідки для нього це буде мати? Він перетворюється на заряджену частинку – йон та набуває електронної кофігурації іншого елементу. Гідроген: Н+ 1s0 ; H- 1s2 |
|
3 хв |
||
6 |
Закріплення |
Завдання для груп Складіть електронні формули з комірками йонів 1. Na+ 2s2 2p6 3s0 2.F- 2s2 2p6 3.Li+ 1s2 2s0 2p0 4.Al3+ 2s2 2p6 3s0 3p0 3d0 5.Mg2+ 2s2 2p6 3s0 3p0 3d0 6.Cl- 3s0 3p0 3d0 Що спільного між всіми формулами? Пояснює, що атом намагається досягти стабільного стану. |
Працюють в групах, представники кожної групи пишуть відповіді на дошці.
Відповідають на питання. |
10 хв |
7 |
Контрольно-коригувальний |
Запитання для учнів: 1. № 3 (с 81) 2. № 2 (с 81) 3. № 4 (с 81) |
Учні відповідають. |
2хв |
8 |
Підбиття підсумків |
Вчитель задає питання: Що потрібно знати для складання електронної формули елемента? Вчитель виставляє оцінки за роботу на уроці. |
Учні відповідають на запитання, роблять підсумки уроку. |
1хв |
9 |
Інструктаж з виконання домашнього завдання |
Опрацювати § 12-14, № 39, 41,43 (письмово). |
Записують домашнє завдання в щоденник. |
1хв |