Урок – вікторина
у 4 класі
«Моя країна - Україна»
підготувала
вчитель початкових класів
Мельник Наталія Степанівна
Тема. «Моя країна – Україна»
Мета: поглибити знання учнів про різні куточки України; сприяти формуванню національної свідомості учнів; виховувати патріотичні почуття приналежності до українського народу, України; розвивати зв’язне мовлення, вміння висловлювати свої думки; розвивати творчість, креативність; поповнювати учнів новим багажем знань про Україну; виховувати патріотичне ставлення до багатств нашої держави.
Обладнання: комп’ютер, телевізор, відеоролик «Україна на карті Європи»), вишитий рушник, гілочки червоної калини, картки для роботи в групах, кольорові олівці, ручки, малюнки з квітами, карта України, пазли – картинки із зображенням карти України ( Журнал «Джміль»)
Форма проведення: урок- вікторина.
ХІД УРОКУ:
І. Вступна частина
Сьогодні ми поговоримо про ті найважливіші речі, без яких не може існувати жодна людина. Як ви думаєте, про що буде йти мова сьогодні на уроці?
ІІ. Основна частина
1.Створення проблемної ситуації.
- Послухайте запис пісні і скажіть про що йтиме мова на уроці?
Звучить пісня « Любіть Україну»
Погляньте на дошку. Прочитайте вірш.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Кожна людина найбільше любить той край, де народилася і живе.
Кожен пишається своєю рідною землею, завжди хоче розповісти про неї
найкраще.
А чим для Вас є Україна?
Рідний дім Батьківщина тато і мама пшеничне поле
українська пісня Україна звичаї
мова традиції моя родина працьовитий народ .
Ми щасливі, що народилися на чудовій, багатій, мальовничій землі – в
нашій Україні. Тут жили наші діди й прадіди, тут живуть наші батьки, наша рідня. Де б ми не були, ми завжди будемо згадувати і рідну домівку, де ми народилися, і мамині очі, і татовий погляд, і вірних друзів, з якими ділили і радощі і невдачі
Давайте пригадаємо, що ми знаємо про нашу державу. (Відповіді учнів: столиця України, державна символіка, народна символіка, назви річок, озер, морів, міст, сіл тощо.)
Тема нашого уроку «Моя країна – Україна»
Учень1.
Чужих доріг ніколи не топтав —
В своїм краю під буйними вітрами
Щасливим я і вільним виростав.
Мене ліси здоров'ям напували,
Коли бродив у їхній гущині.
Мені поля задумливо шептали
Свої ніким не співані пісні.
Учень2.
Любить людей мене навчила мати
І рідну землю, що б там не було.
Та вірю серцем щирим і гарячим:
Нема землі такої, як у нас.
Саме ми з вами робимо нашу державу відомою, європейською.
Сьогодні у нас незвичайний урок - урок- вікторина..
Виконуючи завдання вікторини ми систематизуємо свої знання, ще раз
переконаємось, яка чудова і унікальна наша Батьківщина. У вас на партах лежать частини малюнків з краєвидами. З’єднайте свою частину малюнка з картками інших однокласників так, щоб утворилось ціле. Переможе той, хто першим складе карту України. ( Визначення переможця)
Вчитель. Продемонструють свої знання про Україну, вміння, кмітливість у вікторині. Привітаємо учасників вікторини.
Що ж розпочинаймо! Наша гра буде складатися з шести турів. За розв'язання кожного з них, ви будете отримувать калинку. В кінці гри ми підрахуємо калинки і взнаємо, хто був най кмітливішим. Готові?
Тур 1 «Ми - українці!»
Завдання. Кожна людина повинна добре знати історію та традиції свого народу, адже майбутнє тісно пов’язане з минулим. Спробуємо
свої сили та дамо відповіді на запитання вікторини. .
Тур 2 «Квіти віночка»
Знайдіть у таблиці назви рослин, що входять у український віночок
( Любисток, мальва, мак, безсмертник, ромашка, деревій, яблуня, троянда, волошки)
(Перегляд квітів, які вплітають у віночок)
Тур 3 «Загадки»
Символічний знак, ключ до історії, роду, міста, держави. (Герб)
Грецьке слово, означає урочисту, похвальну пісню на честь богів і героїв. (Гімн)
Наш стяг – пшениця у степах
Під голубим склепінням неба. (Прапор)
Символт нашої держави –
Це тризуб жовто – яскравий. (Герб)
По ньому ми живемо з вами -
Це символ нашої держави. (Конституція)
Я на сонце дуже схожа –
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я ? (Ромашка)
Стебельце – шорстка дробинка,
У серединці – чорна вуглинка,
Пелюстки блискучі, як лак.
Це квітує червоний… (Мак)
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. ( Калина)
Музична фізкультхвилинка
Тайм 4 «Розгадаю»
у нї ,,,,
и я
Тайм 5 «Швидше, швидше»
Тайм 6 Вправа «Обереги рідної землі»
Вишита сорочка писанка
Великий перелітний птах з довгими червоними рушник
ногами та довгим дзьобом
Квіти, листя, сплетене в коло, яким прикрашали голову лелека
Кущ з білими квітами та червоними ягідками,
символ України вінок
Довгий шматок тканини для витирання обличчя,тіла,
а також для прикрашення житла пісна вечеря
Розмальоване декоративне яйце, яке призначене для Святий вечір
Великоднього свята
Вечір, коли готують 12 страв і подають кутю вишиванка
Вечеря, коли подають страви без м’яса калина
Підведення підсумків вікторини. Визначення переможців.
ІІІ. Заключна частина
Наша рідна земля – це Україна. Тож любімо, шануймо, бережімо ї та будьмо гідними її доньками та синами. Давайте зараз запалимо свічку, яка буде символом нашої любові до рідного краю. А в наших сердечках нехай запалає маленький вогник гордості за те, що ми українці. Ви цей вогник пронесіть через усе життя. Тож будьте чесними, розумними, гордими . любіть свою Україну.
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
Любіть у труді, у коханні, у бою,
як пісню, що лине зорею…
Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!