Урок з курсу «Я досліджую світ» в 3 класі на тему: «Наші помічники – органи чуття». Розробила вчитель початкових класів Жук О. М.
Тема: Наші помічники – органи чуття.
Мета: 1) формувати пізнавальну компетентність учнів :
2) сприяти формуванню соціальної компетентності :
- продовжувати формувати санітарно-гігієнічні навички;
- звернути особливу увагу на правила збереження органів чуття, як органів сприйняття навколишнього світу;
- формувати вміння роботи в групах;
3) продовжувати роботу по формуванню комунікативної компетентності:
- стимулювати учнів до висловлювання своєї думки;
- підвищувати зацікавленість до оволодіння нормами спілкування;
4) формувати компетентність саморозвитку та самонавчання :
- зацікавлювати учнів завдяки прагненням і здібностям до самонавчання,
відбирати і знаходити потрібні знання, самостійно і незалежно
оперувати ними;
домашнього завдання.
Тип уроку: урок закріплення знань.
Форма уроку: дослідницька подорож.
Методи: методи інтерактивного навчання та розвитку критичного
мислення, розвивального навчання,
наочний, словесний.
Форми: групова, фронтальна, парна робота.
Обладнання: Для проведення досліджень: аркуші різнокольорового
паперу;геометричний матеріал різної форми і
розміру;гумовий м’яч, книги, журнали, репродукції
картин;парфуми, цедра лимона, вода;склянка з
солодкою, кислою та солоною водою;апельсин, морква,
яблуко, ґудзики, рукавиця.
Магнітна дошка: малюнки органу зору, органу нюху,
органу смаку, органу слуху, знак питання.
Оформлення дошки: орган зору
орган слуху
орган нюху
орган смаку
Хід уроку
I. Організація класу.
- Учитель. Стали, дітки, підтягнулись,
Один одному так щиро посміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти,
Сіли всі рівненько, починаєм працювати.
- Сьогодні ми з вами вирушаємо у подорож. Подорожувати будемо чарівним потягом з вагоном-купе. У кожному купе-шість пасажирів, тому вам потрібно розміститися по шість у кожному купе і визначити старшого у своїй групі.
Об’єднання учнів у групи.
- Ми вирушаємо до країни, яка називається Органи чуття.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
- На дошці плакат, на якому зображено людину, але без обличчя.
- Сьогодні на урок до нас завітала дивовижна людина. Що в неї дивовижного?
- А навіщо вони потрібні людині? Може і не потрібні вони зовсім?
- Виставляється око.
- Виставляється ніс.
- Виставляється рот. - Виставляється вухо. Що ви відчуваєте, коли на вулиці мороз? - Виставляється знак питання ? |
- У цієї людини Немає обличчя
Так не гарно, Ми не можемо бачити, можна потрапити під авто …
Ми відчуваємо холод |
III. Мотивація навчальної діяльності .
«Асоціативний кущ». Колективна робота.
Складання «Асоціативного куща» з ключовим словом органи чуття.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Правила роботи в групі
V. Робота експертних груп
- А щоб відповісти на всі питання нашого уроку, ми будемо проводити дослідження.
- Хто такі дослідники?
- А що ж буде предметом нашого дослідження? Ми будемо досліджувати органи чуття людини.
VI. Фізкультхвилинка для очей.
VII. Основна частина уроку.
Робота в малих групах
Перша зупинка чарівного потягу на станції «Дослідження органа зору».
Завдання: Будемо досліджувати свої очі за допомогою предметів.
Колір 1 гр. Що спільного і в чому різниця між предметами
Колір
Форма 2 гр. Роздивиться фігури і розташуйте їх по групах
Колір
Форма 3 гр. Розгляньте іграшки по формі, порухайте їх
Рух
Читати 4 гр. Почитайте журнали, книги, роздивиться
Бачити - Про що можуть розповісти людині її очі?
Слухання результатів роботи творчих груп
Висновок:
Очі-орган зору. Недарма говорять: «Краще один раз побачити, ніж сто разів
послухати»
Очі людині прикріпляємо на дошці.
Що ви дізналися цікавого про очі зі своїх повідомлень?
- 9/10 всіх повідомлень ми отримуємо завдяки очам. Округла форма дозволяє очам робити 120 стрибків за хвилину, коли ми дивимося на предмет.
Заповнення таблиці №1
Колективна робота. Складання сенкана.
- Складіть сенкан до слова очі
Очі.
Спостережливі, рухомі.
Розрізняють, придивляються.
Щоб мати гарний зір, бережи свої очі.
Орган зору.
Правила охорони органу зору
Прикріпляємо очі до обличчя дивовижної людини.
Друга зупинка чарівного потягу на станції «дослідження органа слуху»
Приступаємо до другого дослідження.
Висновок: Через орган слуху людина розрізняє звуки. Вона чує мовлення інших людей, музику, голоси тварин.
Вуха-орган слуху.
Заповнення таблиці №2
Колективна робота. Складання сенкану
Вухо
Тихо, голосно.
Слухають, розрізняють, сприймають
Не втрачай гостроту слуху, бережи свої вуха.
Вуха-орган слуху.
Правила охорони органа слуху
Прикріпляємо на обличчя дивовижної людини орган слуху.
Заповнюємо таблицю 2
Третя зупинка чарівного потягу на станції «органу нюху».
Двоє учнів грають, решта учнів перевіряють правильність сприйняття предметів за допомогою органів чуття, зав’язують пов’язкою очі і дають по черзі впізнати запахи (цибуля, парфуми)
Ніс-орган нюху
Висновок: Завдяки органу нюху ми відчуваємо приємні пахощі квітів,
аромат мила, шампуню, приносять радість і велике задоволення, а
їжі-збуджують апетит.
На обличчя дивовижної людини прикріплюємо ніс.
Заповнюємо таблицю 3
Колективна робота. Складання сенкана до слова ніс
Ніс
Приємні та не приємні запахи
Дихає, очищає, зігріває
Вдихає повітря
Ніс-орган нюху
Фізкультхвилинка.
(Діти рухаються під музику)
Четверта зупинка чарівного потягу на станції «органу смаку»
Учням дають три склянки з водою (солона, солодка, кисла)
Гра «Вгадай на смак»
Висновок: Завдяки органу смаку відчуваємо смак речовини, що потрапила
до рота. Вона може бути солодкою, кислою, гіркою або солоною.
Язик-орган смаку
Колективна робота. Складання сенкану
Язик
Солодке, гірке, кисле, солоне
Відчуває, притупляє
Зберігає відчуття смаку
Язик-орган смаку
Прикріпляємо язик на обличчя дивовижної людини
Заповнюємо таблицю 4
П’ята зупинка чарівного потягу на станції «орган дотику».
Гра «Дізнайся, що в скрині»
Дитина одягає рукавицю
У скрині (м’яч, яблуко, помаранч)
1. Пощупати, що у скрині
2. Описати предмет
3. Що відчуваєте?
4. Назви предмет
Дитина знімає рукавицю (назви предмет)
За допомогою чого ви угадали?
Висновок: в шкірі є багато нервових закінчень. Шкірою людина відчуває
холод, тепло, біль, дотик. Вона відчуває м’який чи твердий
предмет.
Шкіра-орган дотику
Колективна робота. Складання сенкану
Шкіра
М’яка, гладенька, пружна
Захищає, не пропускає.
Надійний захисник внутрішніх органів
Шкіра орган дотику
VIII. Підсумок уроку. Рефлексія.
Ось і закінчилося наше дослідження.
Зараз ми зможемо відповісти на всі поставленні перед нами питання на початку уроку.
- Хто ж вони наші вірні помічники?( Органи чуття).
зацікавився..
дізнався…
Я зрозумів…
навчився…
повторив…
запам’ятав…
Оцінювання в групах.
Домашнє завдання: Учасники творчих груп готують проект «Ограни чуття».