Захід для дітей 5-9 класів.
Цей захід прсвячений її величності українській мові.
Мова - безмежний океан. Це скарб народу. Не можна не ходити по рідній землі, не зачаровуватись вистражданою у віках рідною мовою.
Хід заняття
Звучить пісня «Рідна мова» (слова Г.Вієру, музика П. Дворського)
Вступне слово викладача
Щорічно 9 листопада в Україні відзначається День української писемності та мови, запроваджений у 1997 році Указом Президента, в якому говориться: “На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в консолідації суспільства постановляю: “Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця”.
Із святом вас, шановні добродії, із святом, шанувальники рідного слова!
Відомий український педагог Василь Сухомлинський писав: «Мова – це віконця, через які людина бачить світ. Багата мова – багатий духовний світ, розвинуте почуття краси слова – велика моральна культура. Убогість слова – це убогість думки, інтелектуальної, емоційної, естетичної товстошкірості».
Мова – це великий дар. І в кожного народу вона своя. Мова — це доля народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її. Тому що наш народ створював мову віками, багато боровся і бореться за її існування і процвітання. І ми, як свідомі громадяни нашої країни, повинні не тільки зберегти набуте, а й примножувати її багатства для прийдешніх поколінь.
Пропоную сьогодні пригадати, що ви знаєте про нашу рідну мову, і позмагатися в ерудованості, взявши участь у інтелектуальній грі-конкурсі знавців української мови « Мово українська, мово солов’їна!»
Цей захід ми присвячуємо рідній українській мові. Саме тій мові, якою ми розмовляємо, пишемо, читаємо. Адже, однією із найчисленніших мов слов’янського походження є саме українська мова, мова України, українського народу, наша рідна мова!
ВИКЛАДАЧ: У нашій грі беруть участь дві команди. Запрошуємо на сцену команди.
Дозвольте представити вам капітанів.
ПРЕДСТАВЛЕННЯ КОМАНД
Команда « Мовознавці»
Девіз команди: «Хто любить, знає рідну мову, тому вона всміхнеться».
Команда «Словограй»
Девіз команди: «Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою».
ВИКЛАДАЧ: А оцінюватиме відповіді команд вельмишановне компетентне журі, яке буде підраховувати отримані бали і після кожного конкурсу та в кінці змагання зробить підсумки і визначить команду-переможницю.
(Представлення журі)
ВИКЛАДАЧ: Гра складається з конкурсів на знання мови та одного конкурсу для вболівальників. Кожен конкурс оцінюється визначеною кількістю балів. Ці бали відмічає журі в спеціальних картках.
Активну участь у грі беруть вболівальники . Вони можуть показати свої знання у конкурсі вболівальників, а також допомогти своїй команді у випадку, якщо вона не знатиме правильної відповіді, й отримати додаткові бали.
КОНКУРС №1 – «Візитівка».
Знайомство з командами. (Кожна команда представляє себе. За вдале представлення своєї команди учасники отримують по 2 бали).
КОНКУРС №2 «МОВНЕ АСОРТІ»
Завдання: Учаснику кожної команди будуть запропоновані питання, на які необхідно дати відповідь. Якщо учасник команди не дає відповіді, то це питання не зараховується. Вигукувати та підказувати забороняється, навіть у межах однієї команди, гравець має відповідати самостійно. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал. Отож, у кожної з команд є можливість набрати аж 20 балів за цей конкурс.
Оцінювання: від 1 до 20 балів.
Питання для команди « Мовознавці»:
(Вигук)
Питання для команди «Словограй»:
Журі оголошує результати конкурсів.
КОНКУРС №3 «ГРАМАТИЧНИЙ ТУРНІР»
Кожній команді пропонується по 12 слів з пропущеними буквами.
Завдання: поставити потрібну букву. Перший гравець вставляє букву у першому слові, другий – в другому і т.ін. За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу. Виграє та команда, яка швидше та більше напише правильно слів.
Оцінювання: від 1 до 12 балів.
Слова для команди «Мовознавці»:
Пр…боркувач, пр…черствілий, різдв…яна, пів…Європи, жмен..ці, хворос…няк, каз…но, Уман…щина, дит..ясла, пр..хожанин, К(к)онституція України, перел…ю
Слова для команди «Словограй»:
Пр…сильний, пр…жовкле, різьб…яр, пів…яхти, мен..ший, чес…ний, пр…оритет, жен..шень, трьох…ярусний, пр..крашений, В(в)верховна Р(р)ада Украї-ни,нал…ю.
КОНКУРС №4 «РЕДАКТОР»
Завдання: відредагувати словосполучення.
Оцінювання: від 1 до 7 балів .
Журі оголошує результати конкурсів.
КОНКУРС №5 «ВГАДАЙ ФРАЗЕОЛОГІЗМ»
Завдання: По черзі учень з кожної команди, не називаючи слів, що входять до фразеологізму, за допомогою міміки та жестів повинен пояснити, про який фразеологізм йде мова. Завдання команд – відгадати за підказками фразеоло-гізм і пояснити його значення.
Оцінювання: Якщо першою відгадає та команда, з якої виступав учень, вона отримує 3 бали, якщо команда суперника – 4 бали. Журі може надати додатковий бал за артистизм.
Фразеологізми:
У поті чола (докладаючи всіх зусиль, напружено)
Умивати руки (ухилятися від участі в якій-небудь справі, знімати з себе відповідальність)
Задирати носа – хвастати
Прикусити язика – замовкнути
Вилазити боком (погано закінчитись для когось)
Зробити з мухи слона (перебільшити)
Тягти за язик (змушувати кого-небудь висловлюватися з якогось привод)
Тримати язик за зубами (бути обачним, стриманим у розмовах, мовчати)
Дати гарбуза (відмовити)
Товкти воду в ступі (займатися чимось непотрібним)
КОНКУРС ВБОЛІВАЛЬНИКІВ
Завдання: дати правильну відповідь.
Оцінювання: 1 бал за правильну відповідь.
КОНКУРС №6 «СЛОВНИКАР»
ЗАВДАННЯ: З поданого слова «милозвучність» утворити якомога більше слів. На обдумування учасникам команд дається дві хвилини, а далі кожен учасник по черзі записує слова на дошці. Перемагає команда, яка запише більшу кількість утворених слів.
Оцінювання: За перемогу максимально можна отримати три бали, за поразку – 1-2.
Орієнтовні відповіді:
Мило, ніс, сіль, злість, вино, осінь, звучить, сіть, лози, лом, оси, міль, ніч, мови, воли тощо.
Журі оголошує результати конкурсів.
КОНКУРС №7 «СКАЖИ БЕЗ ЗАТРИМКИ»
У цьому конкурсі беруть участь капітани.
Завдання : Назвати по черзі без затримки антоніми до запропонованих слів.
У разі затримки відповідає суперник.
Оцінювання: Кожне слово оцінюється в 1 бал. Переможе той, у кого було найменше пауз та найбільше правильних відповідей.
Сміятися (плакати) Активний (пасивний)
Корисний (шкідливий) Хворіти (видужати)
Захід (схід) Ганьба (слава)
Минуле (сучасне) Згадати (забути)
Працьовитий (лінивий) Прокинутися (заснути)
Вітатися (прощатися) Світанок (присмерк)
Хвалити (лаяти) Щедрість (скупість)
Оптиміст (песиміст) Мирний (агресивний)
Зачин (кінцівка) Бадьорість (втома)
КОНКУРС №8 «ВІДГАДАЙКО».
ВИКЛАДАЧ: Наш український народ, навіть у надзвичайно важкі для нього історичні часи, умів вдало пожартувати. Тож у цьому конкурсі ви покажете свою кмітливість у розгадуванні народних українських загадок. Це будуть загадки, мовні загадки-шаради та загадки-жарти.
Завдання: відгадати загадку.
Оцінювання: 1 бал за кожну правильну відповідь.
Журі оголошує результати конкурсів.
КОНКУРС №9 «І ЧУЖОГО НАВЧАЙТЕСЬ,
Й СВОГО НЕ ЦУРАЙТЕСЬ…»
ВИКЛАДАЧ: . Часто люди, намагаючись справити про себе враження, як про дуже ерудованих, сиплють чудернацькими чужомовними словами: медитація, девальвація, оптимізація, тоді, як в рідній мові анітрохи не гірші, а навпаки — не такі незвичні й громіздкі відповідники: роздуми, продовження, поліпшення. Наш конкурс «І чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь…» доведе, що українська мова має повновартісні відповідники до багатьох запозичень.
Завдання : Дібрати до запозичених слів українські відповідники.
Оцінювання: від 1 до 7 балів
КОНКУРС №10 « ЦІКАВИЙ НАГОЛОС»
Завдання: правильно наголосити слова.
Оцінювання: від 1 до 10 балів.
Слова для команди « Мовознавці»:
Спина (спИна), каталог (каталОг), випадок (вИпадок), течія (течіЯ), піцерія (піцЕрія), сільськогосподарський ( сільськогосподАрський), посередині (посе-рЕдині), зручний (зрУчний), підлітковий (пІдлітковий), маркетинг (мАркетинг).
Слова для команди «Словограй»:
Квартал (квартАл), начинка (нАчинка), корисний ( корИсний), симетрія (си-метрІя), разом (рАзом), русло (руслО), заробіток (заробІток), вимога (вимОга), жалюзі (жалюзІ), металургія (металУргія).
Журі оголошує результати конкурсів.
КОНКУРС №11 «СКЛАДИ ПРИСЛІВ’Я»
Завдання: Кожна команда отримує конверт з трьома трикольоровими наборами слів, з яких необхідно скласти прислів’я. Переможцем буде той, хто найпершим правильно складе всі три вислови. Підказкою є те, що кожне з прислів’їв має свій колір.
Оцінювання: За перше місце команда отримує 5 балів, кожна наступна – на 1 бал менше (за умови що всі прислів’я будуть складені правильно).
Прислів’я для команди «Мовознавці»:
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
Зароблена копійка краща за крадений карбованець.
М’які слова і камінь крушать.
Прислів’я для команди «Словограй»:
Маленька праця краща за велике безділля.
Шабля ранить тіло, а слово — душу.
Слово до слова — зложиться мова.
Журі оголошує результати конкурсів.
ВИКЛАДАЧ: Наш конкурс добігає кінця. Його ми присвятили її величності українській мові, щоб ще раз підкреслити, що те, чим ми повсякденно користуємося, те, чим оформлюємо свої думки, у що вливаємо емоції, є справжнім дивом, великим і прекрасним.
Наше свято – це поетична передмова до досконалого вивчення рідної мови. Вивчати її, удосконалювати свої знання, збагачувати словниковий запас під час читання і спілкування, досконало володіти нею – обов’язок кожного справжнього українця.
Сьогодні, ми ще раз переконалися у тому, що українська мова – це безмежний океан. Вона мелодійна, як пісня солов’я, прекрасна і барвиста, наче дощова веселка. Не можна ходити по рідній землі, не зачаровуючись виплеканою у віках рідною мовою.
Отже, шановне журі, просимо оголосити результати нашої гри-конкурсу.
Журі оголошує результати конкурсу,
нагороджує команду-переможницю грамотою.
ВИКЛАДАЧ: Завершити наш конкурс хотілося б словами Олеся Гончара: «Мова – це доля нашого народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її».