Урок- подорож з англійської мови для учнів 4 -ого класу.

Про матеріал
Урок- подрож "Аліса в Дивокраї",за мотивами казки Л.Керолла "Аліса в Дивокраї".На уроці були використанні: карта Дивокраю зі станціями, малюнки ,завдання (пазли, літери, годинник )
Перегляд файлу

План- конспект уроку з англійської мови

Клас:4

Дата проведення :30.10.2019

Вчитель: Тюкалова Ірина Олександрівна

Тема: Подорож до країни чудес, за казкою «Аліса в Дивокраї»

Мета: - повоторити з учнями матеріал з тем : «Час», «Дні тиждня»;

  • Практикувати з учнями читання тексту та його переклад;
  • Закріпити навички читання, говоріння та письма;
  • Розвивати фонематичний слух, мовлення, пам`ять, увагу,уяву.
  • Виховувати в учнів зацікавленість до вивчення англійської мови, до читання іншомовних казок.

Обладнання: тематичні малюнки, завдання для груп, карта « Аліса в Дивокраї», фонематичні звуки (різнокольорові хмарки).

Тип уроку : урок –подорож

Хід уроку

1.Організаційний момент

T: - Good morning, girls and boys! Are you fine today?

Pls-…

T: - Today we are going to travel   to a Magic world.And, help us in our way, the fairy-tale «Alice in the Wonderland». But before we started, we`ll need to tell some magic words.I have my magic stick. Let`s say words together!

  • « Map of the Wonderland appear!»

( Показую учням карту Чарівного світу і станції по яких ми будемо подорожувати)

T : - Wow, look here! There are 5 station on it.

Let`s go, together!

1 station

( Pronunciation of the sounds)

T: - Look on the blackboard, there are some sounds. Listen and repeat after me.

/ f/              /a :/          / w/               / ie/

Finger      dark         wind             tea

Frosty      shark        window      ears

Flower     car           snow

T: -Good for you! Our next station №2

( Write down time correctly)

(Роздаю дітям малюнки з годинником та вказаним часом, учні записують час)

Station №3

T: - I have puzzles for you. Try to guess what heroes are on these puzzles. (Роздаю учням пазли із зображенням героїв казки «Аліса в дивокраї»)

T:- Oh, I think you`re tired ,lets stand up and do our physical exercises.(Фізкультхвилина)

Station №3

T: - One more task for you. Please, put the letters in right order and read the name of the hero.

(Роздаю учням літери, які потрібно скласти в імена героїв казки): Mad Hatter, the Red Queen, the White rabbit.

Station №5

T: - Alice ask you to help her to translate the text.

(Роздаю кожній команді текст, учні перекладають та записують текст)

Alice is an American girl. She lives in Los Angeles, California. She lives with his family in a new house. She is eleven years old .

She starts her day at about half past seven. She gets up, goes to the bathroom, takes a shower, brushes her teeth and gets dressed. Then she has breakfast and at a quarter to eight she leaves home.

Classes begin at half past eight. She usually has lunch at the school canteen at half past twelve. After school, at a quarter past five, he goes home. There she does her school homework and when she finishes it she helps her Mum laying the table. At half past seven the family dines together.

   She usually watches TV for a while after dinner and at about ten o’clock the most  she brushes her teeth again and goes to bed.

T: -It`s 5 minutes to a bell and we`re finished. Do you like our lesson? What was easy/difficult for you?

 

 

docx
Додано
4 січня 2020
Переглядів
547
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку