УРОК 5
Тема: Натуральні числа. Число нуль. Цифри. Десятковий запис натурального числа.
Мета уроку:
навчальна: закріпити знання учнів про правила запису і читання натуральних чисел у десятковій системі числення, розглянути запис натурального числа у вигляді суми розрядних доданків і відпрацювати навички учнів записувати число у такому вигляді;
розвивальна: формувати вміння правильно і чітко висловлювати власні думки, грамотно записувати числівники;
виховна: виховувати дисциплінованість, національну свідомість.
Тип уроку: засвоєння знань, формування вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Перевірити готовність класу до уроку. Налаштування на роботу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Перевірити наявність виконання домашнє завдання.
III. Формулювання мети і завдань уроку.
З метою усвідомлення учнями необхідності вміти читати натуральні числа можна запропонувати їм прочитати текст, у якому є великі числа. Наприклад, такий (бажано, щоб цей текст був у кожного учня):
Ми — українці. Україна — держава у Східній Європі, її площа становить 603 628 км2. На території України мешкає 45 561 989 осіб, із них у містах — 30 526 533 особи, а в селах — 15 035 456 осіб. Столицею України є місто Київ, його населення становить 2 814 258 осіб. В Україні є міста, в яких проживає понад 1 000 000 мешканців. Це — Харків (1 441 622 мешканців), Одеса (1 008 200 мешканців), Дніпропетровськ (1 001 962 мешканців). Україна — це велика транспортна держава. Протяжність українських доріг становить близько 164 732 км. Загальна протяжність залізничних шляхів в Україні становить понад 22 473 км, з яких 9 250 км — електрифіковані.
Учні по черзі читають текст уголос. Після цього повідомити тему уроку і завдання на урок.
IV.Актуалізація опорних знань.
Цей етап уроку можна провести у формі бесіди, під час якої доцільно обговорити питання:
Як називають знаки, за допомогою яких записують числа?
Скільки різних цифр використовують для запису чисел?
Чи однакове значення мають цифри 3 в запису числа 233?
V. Формування знань.
Питання до класу:
1. Які числа називають натуральними?
2. Наведіть приклади чисел, що не є натуральними.
3. Назвіть найменше натуральне число.
4. Чи існує найбільше натуральне число?
5. Який запис називають рядом натуральних чисел?
6. Скільки натуральних чисел стоїть у натуральному ряду між числами 99 і 103?
VI. Формування вмінь.
Виконання вправ.
Вправа 1. Записати у вигляді суми розрядних доданків числа:
1) 506 ; 2) 12 380 ; 3) 6 305 009 ;
4) 348 ; 5) 5 306 ; 6) 340 089 ;
7) 1 765 ; 8) 7 502 ; 9) 300 735 239 ;
10) 307 580 ; 11) 900 005; 12) 1 005 570 ;
13) 128 036 002 048 ; 14) 10 507 003 125 .
Вправа 2. Прочитати ці числа.
Вправа 3. Скільки мільярдів містить число 23 456 037 471?
Вправа 4. Скільки мільйонів містить число 1 045 248 101?
Вправа 5. Скільки десятків тисяч містить число 210 305 278?
Вправа 67 із підручника. Знайди закономірність і продовж ряд чисел (запиши три наступні числа ряду):
1) 1253, 1257, 1261, 1265, 1269; 2) 3273, 3276, 3275, 3278, 3277.
VII. Підсумки уроку.
На цьому етапі уроку можна запропонувати учням виконати тестові завдання з подальшою перевіркою та обговоренням.
Тестові завдання
1. Яке з наведених словосполучень неправильне?
А |
Б |
В |
Г |
Цифра 5 |
Цифра 0 |
Цифра 10 |
Число 3 |
2. У якому з наведених чисел цифра 7 стоїть у розряді десятків тисяч?
А |
Б |
В |
Г |
52 142 973 |
37 159 452 |
49 275 384 |
13 256 782 |
3. Запишіть цифрами число: тридцять два мільйони сто п’ятдесят тисяч двісті дев’ятнадцять.
А |
Б |
В |
Г |
320 150 219 |
32 105 219 |
3 215 219 |
32 150 219 |
4. Запишіть словами число: 5 342 705.
А |
П’ятдесят три мільйони чотириста двадцять сім тисяч п’ять |
Б |
П’ять мільйонів триста сорок дві тисячі сімсот п’ять |
В |
П’ять мільйонів триста сорок дві тисячі сімдесят п’ять |
Г |
П’ятсот тридцять чотири мільйони двісті сімдесят тисяч п’ять |
VIII. Домашнє завдання.
Повторити § 1 ст 10 – 15
Вправа 68. Знайди закономірність і продовж ряд чисел (запиши три наступні числа ряду):
1) 1763, 1761, 1759, 1757, 1755; 2) 9837, 9835, 9836, 9834, 9835.