План-конспект уроку
За підручником М.Захарійчук 3 клас
ТЕМА: Творення слів з найуживанішими суфіксами
МЕТА:
- Формування предметних компетентностей
закріпити знання учнів про морфемну будову слова, звернути увагу на словотворчу роль суфіксів; навчити точно підбирати суфікси при утворенні слів нових, спонукати дітей до мірркування, порівняння;
- Розвивати навички грамотного письма;
- Сприяти розвитку мовлення, мислення учнів;
- Виховувати любов та повагу до символів української землі
- Формування ключових компетентностей
Обладнання: український віночок, квіти-символи, картки, презентація
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
I Організація класу до уроку. Приітання
Добав слово:
-Продзвенів….
Починаємо…
Яким повинен учеь бути на уроці?
У важним
Р озумним
О рганізованим
К мітливим
А ще? Вихованим, дисциплінованим
- Прочитайте слова з к
к ечк
II Повідомлення теми: мети уроку.
Вступна бесіда.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок-віночок
Український віночок – це не просто краса, се й оберіг, «знахар ддуші», бо в ньому є така чаклунська сила, що біль знімає, душу зцілює. Звичай плести віночки прийшов до нас із давнини. Дівчаткам, яким минуло 6 років плели віночки із 7 квіток, а дорослим у віночок вплетали – 12. І ми будемо у віночок вплітати по 1 квіточці. Наша мета – правильно виконати всі завдання і сплести віночок.
III Актуалізація опорних знань.
Часу не гаємо, зошити відкриваємо.
Каліграфічна хвилинка
К К К к к к ка кл в кок
Калина, калинонька, калиновий цвіт, калинка, калиночка
- Підберіть спільнокореневе слово до слова калина за допомогою зменшено-пестливого -оньк-, к
- Розберіть за будовою (калинонькка)
Інтерактивна вправа «Гронування»
- Яке прислів’я ви знаєте про калину?
Без верби й калини нема України
Із завданням впоралися, у нашому віночку є перша квітка: цвіт калини.
Калиновий цвіт – символ дівочої краси та вроди
Орфографічна хвилинка.
Робота в парах.
На картці написані слова з пропущеними буквами. Завдання: поділіть слова на 2 групи; запишіть пропущену букву.
Ст…бло
В…сокий
Е Ап…льсин И
Оз…ро
Д…ректор
- Яке правило вам стало у нагоді, щоб виконати це завдання?
- А чи всі слова можна перевірити?
- Як ми називаємо ці слова?
- Знайдіть слово до схеми:
Вплітаємо яблуневий цвіт – символ материнської любові
3.Яку назву має наступна квітка
А назва цієї квітки сховалась у загадці
Запалали в чистім полі
Квіти гарні всі червоні
То палає влітку так
Польовий червоний… (мак)
Підберіть спільнокореневе слово за допомогою суфіксу -ов
Мак, маковий (усно)
Розберіть за будовою
Із завданням впорались. Вплітаємо у вінок дивовижну квітку маку.
Мак – символ волі
Рис-рисовий
- Що це за квітка?
Барвінок пропонує фізкультхвилинку.
Барвінок – символ життя.
IV Мотивація навчальної діяльності
Як утворилися спільнокореневі слова? (за допомогою суфіксів)
Яка роль суфіксів? (утворювати нові слова)
А для чого нам потрібно утворювати нові слова?
Щоб гарна і багата, барвиста і красива була у нас мова. Суфіксів в українській мові дуже багато і вони надають словам різне значення.
V Вивчення нового матеріалу
Робота за підручником
Впр.122
Прочитайте загадку
Доповніть речення словом-відгадкою
- Яка роль суфіксів? (утворювати нові слова)
- А для чого нам потрібно утворювати нові слова? (Щоб красива і жива розквітала мова)
*Усний розбір підкреслених слів за будовою
( Щоб гарна і багата, багата і красива була наша мова)
Суфіксів в українській мові дуже багато і вони надають словам різне значення
Волошка – символ людяності.
Вплітаємо у віночок.
Волошка приготувала вам письмове завдання.
Вправа 123
Прочитайте слова.
Чи всі слова є спільнокореневі? Ні
Яка група слів є формою слова?
Запишемо спільнокореневі, розберемо за будовою. Пишемо у стовпчик
Вода – водичка, підводний
Пень – пеньок, опеньки суфікси - ок, к
Сад – садок, посадка
море – морський, приморські суфікс ськ
Добери слова до схем. Наше відкриття с.51 рубрика «Допомога»
VI Закріплення нового матеріалу
Кухар –
Шахтар –
Школа –
Запишемо речення. Підкресліть головні слова.
Кухар готує смачний сніданок.
Ромашка – символ ніжності.
Тестова перевірка за допомогою цеглинок LEGO ( записані позначення)
А зараз кожен із вас перевірить, як він засвоїв тему «Будова слова»
- Частина слова без закінчення – це…
- Спільна частина споріднених слів – це…
- Частина слова, що стоїть перед коренем називається…
- Змінна частина слова…
- Частина слова, яка стоїть після кореня…
VII Підсумок
Рефлексія
Сьогодні я дізнався…
У мене вийшло…
Мені було цікаво…
Мені було важко опрацьовувати…
Я спробую…
Мене здивувало…
Це мальва.
Принесла нам домашнє завдання
С.52, вправа 125