Урок 4. Тема. Максим і Мирослава – сміливі і мужні патріоти
Мета: формувати предметні компетентності: розкрити патріотичний мотив твору, його зв’язок із розгортанням сюжету; охарактеризувати образи Максима і Мирослави, визначити їхні моральні якості, ставлення до рідного краю; формувати кругозір школярів, активну життєву позицію;
формувати ключові компетентності: розвивати вміння характеризувати та порівнювати риси літературних героїв, творче мислення, інтелектуальну активність, пам’ять, увагу, спостережливість, уміння аналізувати, співставляти, робити висновки;
формувати емоційно-ціннісне ставлення: виховувати кращі людські риси на прикладі образів Максима і Мирослави; почуття патріотизму і національної гордості за землю, на якій народилися тухольці, любов до рідного краю, стійкість, незламність, волелюбність, мужність, вірність у дружбі і коханні,позитивні людські якості, формувати активну громадянську позицію
Цілі :
Учні знатимуть:зміст повісті «Захар Беркут»;
Учні вмітимуть:характеризувати образ Максима і Мирослави, давати відповіді на поставлені питання, добирати цитати для характеристики та підтвердження власних думок, визначати, кому з героїв належать цитати висловити власні думки, почуття, робити висновки, створювати літературну модель;
Методи і прийоми: розповідь, бесіда, робота з текстом, демонстрація фільму, рольова гра, словникова робота, інтерактивна технологія «Мікрофон», літературне моделювання
Засоби навчання: окреме видання повісті «Захар Беркут», ілюстрації до повісті, літературна модель, фільм 3 «Захар Беркут», літературна скринька КоваленкоЛ.Т.Українська література. Піручник для 7-го класу. – К., 2016
Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку
«Раз умирати кождому, але славно вмирати – се не кождому случається» (З.Беркуту)
«Життя в неволі нічого не варте – краще смерть» (Максимові)
«Я не стану зрадницею свого краю!» (Мирославі)
«Не відбити, але розбити їх – се повинна бути наша мета!» (З.Беркуту).
«Ми над усе любимо свій кутик, - коли б так кожний інший любив свій кутик, то певно всі люди жили б на світі спокійно й щасливо». (Максимові)
«Хто має браму, той має й хату!» ( Мирославі)
« …на чистім полі вони проти нас, мов миш проти кота» (Т.Вовку)
«Раз мати породила, раз і гинути прийдеться» (Бурунді)
2 . Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.
3. Сприймання й засвоєння учнями нового матеріалу. ( Новий матеріал опрацьовується через перевірку домашнього завдання випереджувального характеру. Кожна група розповідає, аналізує за поданим планом образи Максима і Мирослави, наводить приклади цитат. Учитель коректує, доповнює відповіді учнів)
Хто такий Максим? Коли вперше ви зустрічаєтесь з ним у творі?
Як тухольці ставилися до Максима?
Де познайомилися Максим і Мирослава?
Яким чином Максим опинився у ворожому таборі?
Чи можна молодого Беркута вважати зрадником?
Чи буде Максим продовжувати справу батька?
Якими рисами характеру наділив І.Франко свого героя? Які з них ви хотіли б мати? Чому?
Що найбільше гнітило героїв у ворожому таборі?
Як кожен з персонажів намагається боротися з ворогом?
Які риси характеру виявляють Максим і Мирослава, перебуваючи у полоні?
«Занадто ти високо піднявся на крилах гордості, — але уважай! Доля звичайно тих найвище підносить, кого думає найнижче зіпхнути». (Максим Беркут про Тугара Вовка після його гордовитої відмови віддати за нього Мирославу);
«...Я дочка зрадника, може, й сама зрадниця! Так, тату! Ти дуже хитрий, такий хитрий, що аж себе самого перехитрив!.. Ти вбив моє щастя». (Мирослава дорікала батькові, коли той прийшов проститися з нею перед походом на Тухлю? )
«Тій не жаль би бути мужем». (Тухольці про Мирославу);
- «Вночі, перед тим днем, коли ми мали рушати на ведмедів, мені...
(приснилась мати») (Сон Мирослави);
- «Мовчав досі, то ... (мовчи й довіку»). (Тугар Вовк, вбиваючи свідка на суді);
- «У мене пута на руках, а в тебе ... (на душі»). (Максим про Тугара Вовка.)
Героїзм (від грецьк. hērōs) – здійснення видатних за своїм суспільним значенням дій, які відповідають інтересам народних мас і вимагають від людини особистої мужності, стійкості, готовності до самопожертви.
Анкетування (письмова робота).
5. Домашнє завдання. Зробити висновки після прочитання VIІІ розділу (стисло, в письмовій формі).