Урок 4
Тема. Природа.Звірі.
Навчання грамоти.Розвиток зв’язного мовлення.Слова – назви звірів.
Мета. Навчальна.Ознайомити учнів з характерними ознаками звірів, їх
різноманітністю;навчити розпізнавати і описувати звірів;збагачувати й активізувати лексичний запас школярів; удосконалювати мовленнєві навички, уміння будувати висловлювання на основі почутого, малюнків.
Розвивальна. Розвивати мовленнєві вміння і навички, діалогічне мовлення; пам’ять, спостережливість, увагу; розвивати прагнення більше дізнаватися про тварин.
Виховна. Виховувати любов до тварин, інтерес до усної народної творчості.
Обладнання. Малюнки різних груп тварин, презентація «Тварини»,предметні та сюжетні малюнки із зображенням тварин; Барвінок (малюнок або лялька)
Тип уроку. інтегрований,бінарний,ознайомлення з новим матеріалом,
розвиток зв’язного мовлення.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
1. Створення ситуації успіху
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станемо чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
II. Актуалізаці знань, умінь і навичок.
1. Фронтальна бесіда.
- Яких тварин називають птахами?
- Яка найголовніша ознака птахів?
2. Відгадування загадок, розподілення тварин по групах.
(Диференційований підхід)
Я ловлю комах, жучків,
Їм біленьких черв’ячків.
В теплий край я не літаю,
Під стріхою хату маю.
Цвірінь – сів я на хлівець,
Звуть мене …(горобець)
У маленької тваринки
Сто сріблястих монет
На спинці. ( риба окунь)
Довкола в’ється,
А в руки не дається. ( муха)
Повзун повзе,
Сімсот голок везе. ( їжак)
Плавала, купалася,
Сухенькою зосталася. (качка)
1. Відгадати загадки.
2. Знайти на малюнку цю тварину.
3. Помістити в ту групу, до якої вона належить.
IIІ. Мотивація навчальної діяльності
— Діти, до нас на урок завітав Барвінок, і він запрошує всіх нас на екскурсію. А куди — дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Я ходив туди з татом,
Звірів бачив там багато:
Мавпу, лева і слона,
Ще й ведмедя, крокодила.
Всіх запам’ятать несила.
— Куди ж нас запрошує Барвінок?
— Правильно, у зоопарк.
IV. Формування нових завдань, умінь і навичок.
1.Ознайомлення зі словами — назвами тварин
— Уявіть собі, що зараз ви — у зоопарку, ходите по алеях, дивитесь на звірів.
На дошці вивішені таблиці із зображенням диких тварин.
— Яких тварин ви впізнали? (Діти називають, повторюють хором.)
— У зоопарку багато диких тварин з різних куточків Землі. Як ви гадаєте, які тварини живуть у лісах України? Які — ні? (Учні відповідають. За необхідності вчитель виправляє та доповнює відповіді дітей.)
2. Гра «Впізнай тварину» (Вчитель спирається на знання учнів).
— Барвінок продовжує екскурсію зоопарком. Ось ми наближаємося до вольєрів, де живуть:
• невеликий полохливий звірок-гризун із куцим хвостиком, довгими вухами, короткими передніми і довгими задніми лапами (заєць);
• хижий звір із сірим хутром, який нападає на свійських та диких тварин (вовк);
• невеликий звір, який живе під землею, живиться дощовими черв’яками, личинками комах (кріт);
• невеличкий руденький звірок із пухнастим хвостом та китичками на вухах, який живе на деревах (білка);
• велика жуйна свійська чи дика тварина з гілчастими рогами й коротким хвостом (олень);
• великий звір родини котячих із шерстю жовтогарячого забарвлення з чорними смугами (тигр).
Тигр, кінь, вовк, лисиця, миша, ведмідь, білка, зебра, собака, кенгуру.
3. Розповідь учителя про звірів. (Слайд )
Тіло звірів вкрито шерстю, своїх малят вигодовують молоком. Звірі живляться рослинами або тваринами. Більшість з них ходить на 4 лапах. Є такі, що можуть стрибати на двох – кенгуру. Звірі можуть жити у лісі, полі, на луці, біля водойм, у воді.
4. Створення проблемної ситуації. (Слайд )
- Ти їх знаєш, хто вони? (Свійські тварини: кінь, коза, кіт, вівця.)
5. Знайомство з тваринами нашого краю. (Слайди з тваринами)
Складання речень. Хто? Який? Що робить?
Загадка
Що за дивна непосида
На стежину шишки кида? (Білка)
Робота за малюнком.
— Білочка яка? (Білочка маленька, руда, пухнаста, жвава, спритна, непосидюча.)
— Білочка що робить? (Стрибає, бігає, шукає і запасає їжу, мостить кубло, доглядає дитинчат.)
Складання речень.
Маленька білочка стрибає з дерева на дерево.
Руденька пухнаста білочка гризе горішок.
Загадка
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Весь, як є, — жорстока лють,
Очі так її і ллють.
Зачаївся ось, примовк,
Грізний звір цей, звісно... (вовк).
Робота за малюнком
— Вовк який? (Вовк сірий, злий, лютий, грізний, сильний.)
— Вовк що робить? (Бігає, полює, шукає, ходить, клацає зубами, виє.)
Складання речень
Сірий вовк бігає по лісу.
Злий вовк клацає зубами.
Поле: миша, кріт.
Ліс: ведмідь, лисиця, заєць, білка, вовк, дикий кабан, лось.
6. Цікаво знати. (Слайд )
Кажани – звірі, які вміють літати.
7.Гра «Лісові характери»
— Усі тварини — живі істоти, і кожна з них має свій характер, звички.
Барвінок хотів би дізнатися, хто в лісі:
• найголовніший;
• найхитріший;
• найсильніший;
• найдобріший;
• найспритніший?
Діти дають відповіді, пояснюючи свою думку.
Наприклад:
— Найдобріший у лісі зайчик, тому що він нікого ніколи не ображає, не лякає.
— Доповніть речення.
Сильний, як...
Хитрий, як...
Злий, як...
Полохливий, як...
Прудкий, як...
Вайлуватий, як..
V. Закріплення.
1. Робота за підручником с.62, 63. (За вибором вчителя)
2. Завдання для ерудитів.
Гра «Допоможіть кожному потрапити додому».
На дошці — малюнки із зображенням тварин та їхнього житла.
Кожна тварина має своє житло. Хто де живе?
Діти переставляють малюнки, утворюючи пари і пояснюють:
— Лисиця живе у норі.
— Білка живе в дуплі.
Гра «Кому що?»
— Барвінок пропонує пригостити тварин. А кому що дати?
На дошці записані слова у два стовпчики.
Кабан ожина
їжак горішки
ведмідь банан
білка трава
мавпа жолуді
олень гриб
Діти утворюють пари, складають речення:
— Кабан полюбляє жолуді.
— Білочка гризе горішки.
— Ведмідь ласує ожиною.
Гра «У кого хто є?»
— Барвінок хоче вам повідомити, що в багатьох тварин навесні з’являються дитинчата. А у кого — хто? (Складання речень за малюнками.)
У зайчихи — зайченятко.
У слонихи — слоненятко.
У ведмедиці — ведмежатко.
Фізкультхвилинка
— За тваринами дуже цікаво спостерігати, особливо за малечею. Уявімо себе маленькими ведмежатами.
Ведмежата в лісі жили,головою вертіли.
Ось так, ось так — головою вертіли.
Ведмежата мед шукали, дружно дерево гойдали.
Ось так, ось так — дружно дерево гойдали.
Вперевалочку ходили та із річки воду пили.
Ось так, ось так — та із річки воду пили.
Ну, а потім танцювали, вище лапи піднімали.
Ось так, ось так — вище лапи піднімали.
VІІ. Складання тексту-опису тварини (їжачка) на основі мовного матеріалу, малюнків та власних спостережень
1) Загадка.
Гостороносий і малий,
Сірий, тихий і не злий,
Вдень ховається.
Вночі йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок.
Як він зветься? (їжачок).
— Які слова допомогли відгадати загадку? Що нового дізналися про цю тваринку?
2)Вірші.
Купка листя золотого,
Обминувши пень і хмиз,
Прямо з горбика крутого
Нишком сунеться униз.
А торкнеш її руками,
Відхиливши гілочки,
І відчуєш під листками їжакові колючки.
В. Скомаровський
— Яку картину ви собі уявили?
— Нащо був схожий їжачок?
— Для чого він збирав листячко?
Їжачок-хитрячок Із голок та шпичок Пошив собі піджачок.
А у тому піджачку Він гуляє по садку.
Натикає на голки Груші, яблука, сливки.
І до себе на обід Він скликає цілий рід.
— Чим живиться їжачок?
— Для чого йому колючки?
— Що ви знаєте про цю тваринку?
3)Складання тексту-опису за допомогою питань і малюнка.
— Хто такий їжачок? Де він живе? (їжачок — невеличка лісова тваринка.)
— Чим укрите його тіло? Які ці колючки? (Його тіло вкрите гострими сірими голочками.)
— Які в їжачка лапки і вушка? (У їжачка маленькі лапки і чутливі вушка.)
— Який у нього писочок? (Писочок витягнутий, із чорним носиком і маленькими вусиками.)
— Які оченята? (Оченята чорні, блискучі.)
— Що робить їжачок під час небезпеки? (Під час небезпеки їжачок згортається в клубок.)
4)Відтворення зв’язного висловлювання.
Кожен учень, давши відповідь на запитання вчителя, виходить до дошки. Учні шикуються в один ряд і кожен із них ще раз повторює своє речення- відповідь. Таким чином діти чують повне зв’язне висловлювання.
5)Повторення зв’язного висловлювання учнями індивідуально.
Діти можуть доповнювати текст своїми словами, реченнями
3. Оцінка роботі учнів.
4. Робота в зошиті с. 38 - 39
VІ. Підсумок.
1. «Мікрофон».
- Чи сподобався вам урок? Чим?
- Про що дізналися? Чому навчилися?
2. Результат роботи на уроці.