Урок 46. ЛІНА КОСТЕНКО. ОСІНЬ, ОСЬ ВОНА, ОСІНЬ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творами Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, зв’язно висловлювати свої думки; розвивати образне мислення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
Узяли журнал із шафи.
Його жужмили і м’яли...
Все одно не прочитали.
2. Артикуляційна вправа «Лопаточка»
Широким я язик зроблю,
На нижню губу покладу.
Гарна вийшла і пласка
Моя лопатка з язика.
Жаль, така лопатка
Не скопає грядки.
(Широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Слідкувати, щоб язик не дрижав. Утримувати у такому положенні 10–15 секунд.)
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання вірша Ліни Костенко «Красива осінь вишиває клени».
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Якій порі року присвячений вірш, що ми його читали на попередньому уроці?
— Хто його автор?
— Сьогодні ми прочитаємо ще один вірш про осінь, який написала Ліна Костенко.
V. СПРИЙМАННЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Ліни Костенко «Осінь, ось вона, осінь»
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
Довідкове бюро
Брама — великі ворота, переважно при монументальних спорудах.
Читання колонок слів «луною» за вчителем
серп |
концерт |
|
захлюпало |
серпень |
чемодан |
замикала |
перепілочки |
журавлині |
поклонився |
відлітаючи |
чорногуз |
— Що спільного у словах першої колонки? (Дієслова)
— Назвіть спільнокореневі слова серед слів другої колонки.
— Доберіть синоніми до слова чорногуз. (Лелека, бусол, бузько, боцюн)
3. Продовження роботи над віршем
1) Повторне читання вірша учнями.
2) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Як поетеса описує початок осені?
— Що роблять комахи?
— Що сказано про цвіркунів і перепілочок?
— Якими словами поетеса описує відліт чорногузів?
— Прочитайте питальні речення.
— З яким почуттям їх слід читати?
3) Гра «Диктор телебачення».
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
4) Гра «Віднови вірш».
— Відновіть вірш, ставлячи дієслова в потрібній формі.
Поклонився. Погубила. Серпень пакував серп.
Цвіркуни й перепілочки подалось концерт.
Чорногуз замикала лугам і садам.
Відлітаючи в Африку, припинили чемодан.
Де ж ти, літо, задощило? Куди захлюпало?
Осінь, ось вона, осінь! Осінь, ось вона, ось.
Осінь брами свої випустив вночі,
Поділось у небі журавлині ключі.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 54).