Мета уроку: ознайомити учнів із поняттям порівняння кутів та їх видами залежно від величини кутів, навчити розпізнавати різні види кутів і будувати кути за заданою величиною; розвивати графічні вміння, логічне мислення, просторову уяву; виховувати акуратність.
Очікувані результати: учні повинні розуміти, що таке гострий і тупий кути, вміти розрізняти їх, будувати за заданою градусною мірою.
Урок 5 клас
Види кутів. Вимірювання кутів
Мета уроку: ознайомити учнів із поняттям порівняння кутів та їх видами залежно від величини кутів, навчити розпізнавати різні види кутів і будувати кути за заданою величиною; розвивати графічні вміння, логічне мислення, просторову уяву; виховувати акуратність.
Очікувані результати: учні повинні розуміти, що таке гострий і тупий кути, вміти розрізняти їх, будувати за заданою градусною мірою.
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
■ I. Організаційний етап
▪ Привітання
▪ Перевірка присутності учнів
▪ Перевірка готовності учнів та кабінету до уроку
■ II. Перевірка домашнього завдання
▪ Перевірка письмового завдання біля дошки
▪ Фронтальне опитування
1. Який кут називають розгорнутим?
2. У яких одиницях вимірюють кути?
3. Скільки градусів має розгорнутий кут?
4. Дано розгорнутий кут. Знайдіть градусну міру:
а) цього кута; б) цього кута; в) цього кута.
5. За допомогою якого приладу вимірюють кути?
6. Що називають бісектрисою кута?
■ III. Формулювання мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності
▪ Оголошення теми уроку
▪ Формулювання разом із учнями мети й завдань уроку
▪ Мотивація навчальної діяльності
Ви вже вмієте будувати кути за заданою величиною, порівнювати два кути, зможете за рисунком визначити кут 150° і кут 30°. Вони мають різну конфігурацію та різні назви. Про це ми й поговоримо сьогодні.
■ IV. Актуалізація опорних знань
▪ Виконання письмових вправ
1. За допомогою транспортира побудуйте кут, градусна міра якого становить:
а) 180°; б) 90°; в)45°; г) 150°.
2. За допомогою транспортира на одному рисунку побудуйте , , . Порівняйте кути, що становлять 30° і 120°, з кутом у 90°.
Розв’язання
1. а) Рис. 1; б) рис. 2; в) рис. 3; г) рис. 4; 2. Рис. 5.
Рис. 1
Рис. 2
Рис. 3
Рис. 4
Рис. 5
■ V. Засвоєння нових знань
1. Означення прямого кута.
Кут, градусна міра якого становить 90°, називають прямим кутом.
Прямий кут дорівнює половині розгорнутого і ділиться бісектрисою розгорнутого на два прямих кута (див. рис. 6), .
Рис. 6
2. Означення гострого кута.
Кут, менший за прямий, називають гострим.
На рис. 7 .
Рис. 7
Наприклад, кут, який утворюють стрілки годинника о 10 годині, є гострим.
3. Означення тупого кута.
Кут, менший за розгорнутий, але більший від прямого, називають тупим.
На рис. 8 .
Рис. 8
Конспект учня
Таблиця «Види кутів»
Вид кута |
|||
Розгорнутий |
Прямий |
Гострий |
Тупий |
|
|
|
|
|
, |
|
|
■ VI. Первинне закріплення знань
▪ Виконання усних вправ
1. Визначте вид кута, якщо його градусна міра становить:
а) 25°; б) 6°; в) 152°; г) 96°.
2. Визначте вид кута, величина якого:
а) вдвічі більша від величини кута, який дорівнює 20°;
б) утричі менша за величину кута, який дорівнює 120°.
3. Визначте вид кута, який утворює годинна і хвилинна стрілка годинника, що показують:
а) 11-00; б) 20-00; в) 18-00.
▪ Практичне завдання
Накресліть кут, градусна міра якого дорівнює: а) 50°; б) 130°; в) 72°; г) 158°. Визначте вид кожного з кутів.
▪ Робота учнів біля дошки
Підручник _____________________________________________________________
Дидактичні матеріали ____________________________________________________
▪ Індивідуальна робота за картками
Картка № 1
1. Накресліть кут, градусна міра якого становить:
а) 50°; б) 140°; в) 45°; г) 155°.
Визначте вид кута.
2. Із вершини прямого кута AOB проведено промені OC і OD так, що , . Обчисліть градусну міру кута COD.
3. Знайдіть градусну міру кута, утвореного стрілками годинника, якщо вони показують:
а) 3-00; б) 18-00; в) 8-00.
Картка № 2
1. Накресліть кут, градусна міра якого становить:
а) 40°; б) 130°; в) 55°; г) 125°.
Визначте вид кута.
2. Із вершини розгорнутого кута MNK проведено промені NL і NP так, що , . Обчисліть градусну міру кута LNP.
3. Знайдіть градусну міру кута, утвореного стрілками годинника, якщо вони показують:
а) 9-00; б) 6-00; в) 5-00.
Відповіді й розв’язання до карток
Картка № 1
1. Див. рис. 9, а–г. а) Гострий; б) тупий; в) гострий; г) тупий.
а б в г
Рис. 9
2. Оскільки , (див. рис. 10), то . . Тоді .
Рис. 10
Відповідь: 50°.
3. а) 90°; б) 180°; в) 120°.
Картка № 2
1. Див. рис. 11, а–г. а) Гострий; б) тупий; в) гострий; тупий.
а б в г
Рис. 11
2. Оскільки кут MNK — розгорнутий (див. рис. 12), то . Тоді ; .
Відповідь: 108°.
Рис. 12
3. а) 90°; б) 180°; в) 150°.
Перевірити й оцінити кілька робіт за бажанням учнів.
■ VII. Підбиття підсумків уроку
▪ Завдання учням
Установіть відповідність між видом кутів і наведеною градусною мірою:
180°; 136°; 90°; 57°; 32°; 77°; 23°; 181°, 3°; 179°.
Заповніть таблицю:
Вид кута |
Градусна міра кута |
Розгорнутий |
|
Прямий |
|
Гострий |
|
Тупий |
|
Зразок заповнення таблиці
Вид кута |
Градусна міра кута |
Розгорнутий |
180° |
Прямий |
90° |
Гострий |
57°; 32°; 77°; 23°; 3° |
Тупий |
136°; 181°; 179° |
▪ Фронтальне опитування
1. Як називають кут, градусна міра якого становить 90°? Як його позначають на рисунку?
2. Який кут називають гострим?
3. Який кут називають тупим?
■ VIII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
▪ Завдання для всього класу
Підручник _____________________________________________________________
1