Урок. 6 клас "Ступені порівняння прикметників" Презентація до уроку.

Про матеріал
Розробка уроку до теми "Ступені порівняння прикметників". До теми розроблена презентація.
Перегляд файлу

1

 

Тема. Ступені порівняння якісних прикметників
Мета. Удосконалити вміння шестикласників розпізнавати та правильно утворювати ступені порівняння прикметників;  доречно вживати прикметники вищого та найвищого ступенів у своєму мовленні та  при складанні речень, творів; розвивати вміння досліджувати, узагальнювати матеріал; виховувати  повагу до матері.

Цілі уроку:

Учні знатимуть:

  • ступені порівняння якісних прикметників;
  • способи творення форм вищого та найвищого ступенів порівняння;

Учні вмітимуть:

  • утворювати форми вищого та найвищого ступенів порівняння;
  • правильно вживати прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння

Тип уроку. Урок засвоєння та застосування умінь

Методи і прийоми, форми роботи: лінгвістичні дослідження та спостереження, творче конструювання, рольова гра, клоуз-тест, інтерактивні  вправи  сенкан, «Прес»; технологія «Незакінчене речення», робота в  парах.
Обладнання уроку: підручник О. Глазової, Ю. Кузнецова «Рідна мова. 6 клас»,таблиці, різнорівневий дидактичний матеріал; презентація уроку                                                                

Епіграф уроку 

                                                                                                                                                      Чи є в світі що дорожче,                                                                                                                         Як мама кохана,                                                                                                                                           Що трудиться для дитини                                                                                                                            від ночі до рана?

                             І. Блажкевич                                                                                                                                             

Перебіг уроку

 

І. Мотиваційний етап (3 хв.).

   1. Організаційний етап з позитивною емоційною установкою.

  Доброго ранку, рада вас вітати.  Бажаю вам гарного настрою

 Приготувалися до уроку. У зошити записали число та класна робота.

На партах у вас дидактичний матеріал, за яким ми будемо працювати протягом уроку

СЛАЙДИ 2- 3.   УРОК РОЗПОЧНІМО З ПОЕТИЧНОЇ ХВИЛИНКИ.                                   Вірш «ПІСНЯ ПРО РУЩНИК» НАПИСАВ  А. МАЛИШКО, А КОМПОЗИТОР ПЛАТОН МАЙБОРОДА ПОКЛАВ ЙОГО НА МУЗИКУ. Цю пісню  виконала українська співачка Таїсія Повалій. Послухаймо її, а потім відповімо на запитання.

СЛАЙД 4                             ПІСНЯ ПРО РУШНИК
                                    Рідна мати моя, ти ночей не доспала,

Ти водила мене у поля край села,

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала

І рушник вишиваний  на щастя дала

      Хай на ньому цвіте росяниста доріжка,                                                                                                                    І зелені луги, й солов’їні гаї,                                                                                                                                  І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,

І засмучені очі хороші твої.

     Я візьму той рушник, простелю , наче долю,

В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:

І дитинство, й розлука, й твоя материнська любов.

  • Кому присвячена ця поезія?( матері)

Які поетичні означення використовує автор, зображуючи образ матері. Назвіть їх.

  • Як в літературі називається цей художній засіб? - ЕПІТЕТ

Отже , за допомогою епітетів А. Малишко висловив подяку й щиру любов матері.

 

    2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.

                  НАЙЧАСТІШЕ ЕПІТЕТИ ВИРАЖАЮТЬСЯ ПРИКМЕТНИКАМИ

 

      СЬОГОДНІ НА УРОЦІ МИ ПРОДОВЖИМО ГОВОРИТИ  ПРО СТУПЕНІ ПОРІВНЯННЯ ЯКІСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ ( ЗАПИШІТЬ ТЕМУ УРОКУ)

                                     Формулювання теми, запис у зошити.

СЛАЙД 5      Ступені порівняння якісних прикметників.

 Ознайомтесь із  цілями уроку. Усім зрозуміло над чим будемо працювати на уроці?

У зошити записали число та класна робота ТЕМУ УРОКУ

На партах у вас дидактичний матеріал, за яким ми будемо працювати протягом уроку(ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕКСТУ, ТВОРЕННЯ СТУПЕНІВ  ПРИКМЕТНИКІВ, КОНСТРУЮВАННЯ РЕЧЕНЬ, КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ  ТА ТВОРЧА РОБОТА.)

 

СЛАЙД 6. Епіграфом до нашого уроку  будуть рядки з вірша  Іванни  Блажкевич Чи є в світі що дорожче, Як мама кохана, Що трудиться для дитини від ночі до рана?

  • Прокоментуйте ці рядки
  • Чи є тут прикметник, який відповідає нашій темі?

 

НА МИНУЛОМУ УРОЦІ МИ ЗНАЙОМИЛИСЯ З ТЕОРИТИЧНИМ МАТЕРІАЛОМ і ПРИГАДАТИ  ЙОГО ДОПОМОЖЕ    Клоуз - тест

ІІІ. Актуалізація знань теоретичного матеріалу (5 хв.).

         

СЛАЙД 5                         Клоуз - тест

1 Прикметники за значенням поділяється на ( якісні, відносні, присвійні)

2. Ступені порівняння творяться від ( якісних)

3. Прикметники мають ступені порівняння (вищий та найвищий)

4. Вищий ступінь порівняння означає, що… (в якомусь предметі більше чи менше якості)

5. Найвищий ступінь означає, що… якості предмета найбільше, ніж в іншому)

6. Ступені порівняння мають форми (просту та складену)

 

IV. Застосування теоретичних знань на практиці (25 хв.).

 

ПОВТОРИЛИ ТЕОРІЮ, ПОПРАЦЮЙМО ПРАКТИЧНО ( у зошити записали )

                                 ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

СЛАЙД 6.                 Увага на екран. Прочитатйте…

    1. Робота з текстом. Прочитайте  речення, доведіть, що це  текст. Придумайте

     заголовок.  Визначте стиль тексту.

Материнська пісня! Вона приходить до нас тихого вечора. Ніжно й лагідно навіює нам ще змалечку поетичні образи Землі, Сонця, Неба. Вчить нас любові до рідного краю, до людей. З материнською  піснею ми вирушаємо в життєві дороги. І вона стоїть на варті всього доброго, людяного.

 

 

 

А) Робота в ПАРАХ. Завдання.                                                                                                        І  пара виписує прикметники, від  яких можна утворити ступені порівняння, а                                                     ІІ пара, від яких не можна утворити ступені порівняння

   Тихого, рідного, доброго                     материнська,поетичні,життєві, людяного

 

Б) Захист дослідження. Доведіть,  чому так розподілили прикметники?

   І гр..  Ми вважаю, що ці прикметники  мають ознаку якості предмета в більшій чи меншій мірі. Отже, від них можна утворити ступінь порівняння.

   ІІ гр.. Це відносні прикметники, бо вони мають відношення до іншого предмета.

              Отже, ступені порівняння не творять.

 

Учитель.  КОМЕНТАР.  Якісні прикметники при порівнюванні ознак предметів можуть вказувати на неоднакову міру якості.

 

ДОСЛІДЖЕННЯ-СПОСТЕРЕЖЕННЯ

РОЛЬОВА ГРА. УЯВІТЬ СИТУАЦІЮ.  УРОК ЕТИКИ.  НАТАЛІЯ ОЛЕГІВНА  ГОВОРИТЬ , ЩО СКРОМНІСТЬ  ПРИКРАШАЄ ЛЮДИНУ

  • Я скромний, – сказав тихенько Володя і посміхнувся, запишавшись собою.
  • А я скромніший від тебе, – промовив його сусід по парті Петрик.
  • Найскромніший- це я! – заявив Мишко.

 

       Як ви думаєте, чи правильно зрозуміли хлопці, що таке скромність.? (Скромна людина ніколи  не буде вихвалятися, цим.Тому сперечатися, хто скромніший недоречно)

  • У розмові однокласників ви почули які прикметники?

 

СЛАЙД 7.     - Чи правильно укладений словотвірний ланцюжок ? Доведіть, зробивши

  •       словотвірний аналіз ( суфіксальний та префіксальний способи)
  • Чи однакова в них міра якості? ?( Не однакова, бо скромнійший- це вищий ступінь, а найскромніший – найвищий – простої форми

Отже-     це проста форма вищого та найвищого ступенів порівняння

 

СЛАЙД 8.     Робота з таблицею

ПРИГАДАЙМО,

  • Як утворюється  складена форми вищого та найвищого ступенів порівняння?

УТВОРІТЬ ДО СЛОВА АКТИВНИЙ СКЛАДЕНУ ФОРМУ ВИЩОГО АБО НАЙВИЩОГО СТУПЕНІВ ПОРІВНЯННЯ ПРИКМЕТНИКІВ,

  • Яка особливість творення складеної форми?           (   Більш активний)

 

Уявіть, що ви «СЛУЖБА РОЗШУКУ». Обміркуйте із сусідом по парті, провівши спостереження

ЧИ ЗАВЖДИ МОЖНА СКОРИСТАТИСЯ ЗАГАЛЬНОПРИЙНЯТИМИ  ПРАВИЛАМИ ТВОРЕННЯ СТУПЕНІВ ПОРІВНЯННЯ ПРИКМЕТНИКІВ?

 

ЩОБ ВІДПОВІСТИ НА ЦЕ ПИТАННЯ , ЗРОБІТЬ СПОСТЕРЕЖЕННЯ, УТВОРИВШИ ВІД ПОДАНИХ ПРИКМЕТНИКІВ ПРОСТУ ФОРМУ ВИЩОГО СТУПЕНЯ

   Робота в парах.

1. Утворіть вищий  ступінь порівняння прикметників просту форму                                                       Близький-ближчий, найближчий,                 дорогий- дорожчий- найдорожчий                                                                               Малий-менший- найменший, якнайменший  гарний- кращий, щонайкращий

 

2. Творче конструювання. Складіть речення із утвореним прикметником                                   ( на вибір) Мій будинок ближчий до школи, ніж твій. Дорожчої  людини за маму не існує. У Карини кращі знання з мови. У диктанті я допустив менше помилок і отримав дев’ять балів.

    Кожна пара презентує свою роботу. Утворені прикметники записати на дошці

   - Що відбулося при утворенні ступенів порівняння в цих прикметниках

 Деякі прикметники утворюють ступені порівняння  з іншим коренем,а в деякі відбулося чергування приголосних.

      

СЛАЙД 9                                       

                               3. МОВОЗНАВЧА    РОЗМИНКА

Прочитайте речення. Додайте за змістом прикметники. Скажіть, як змінився текст порівняно з тим, у якому прикметники були відсутні. Прикметники якого ступеня порівняння використано? Чого надає реченню найвищий ступінь порівняння( надає виразності і найвищої міри якості)

  1. Навколо нас – багато людей, але … (найдорожча),  на все життя залишається єдина – наша мама. 2. У матері  (найніжніші) руки, …(найчутливіше) серце. 3. …(ближча) та дорога, яка веде додому . 4.…(найрідніше) для кожного з нас те місто, в якому народився.

Довідка:   найніжніший,  ближчий,  найдорожчий, найрідніший,  найчутливіший.                                               ( Найвищий ступінь прикметника надає виразності, оціночного значення іменникові, з яким узгоджується).

 

 СЛАЙД 10          4. Я – РЕДАКТОР Редагування речень

 

     Часто чуємо в рекламі: У нашому магазині самі низькі ціни.                                                                          - Чи правильно говорять?                                                                                                                                 - Чи можливі такі конструкції в реченнях?.                                                                                                  

- Які помилки допущені у творенні ступенів порівняння? ( граматичні)?

1. Найбільш найдорожча (дорога) для мене моя сім’я.

2. Мої батьки самі найкращі (найкращі).

3. Мама – моя сама вірна (найвірніша) порадниця.

4. Більш солодший ( більш солодкий) сон – під бабусину казку.

 

СЛАЙД 11

 

5. Творча робота. Різнорівневі завдання Використовуйте прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння

      Сенкан

1 слово, що позначає тему

2 слова(прикметника), що описують тему

33 слова, що називають дію , пов’язану з темою

4 фраза, що складається з 4 слів

5 іменник до слова мама

 

Мама                                                 Мама                      

Найрідніша й найдобріша              Найвірніша, найкраща

Піклується, любить, виховує         Приголубить, поцілує, похвалить

Постійно дбає про свою дитину    Завжди буде  зі мною

Порадниця                                        Мамочко (друг)

 

        

 

Метод «Прес»

 Я вважаю, що мама найрідніша ( найдорожча) людина у світі.                                                    Оскільки(тому що) вона весь час поряд, піклується про мене, виховує і дає поради, вчить вести господарські  справи. Ніколи не зрадить

Отже, ближчої людини для мене не існує ( найвірнішої людини мені не знайти).

 

Мовознавча гра «Четверте зайве»

   І гр. Активний, веселий, добрий, літній  (усі слова якісні прикметники, а слово

           «літній»            -    відносний).

  2 ГР.  Сліпий, прегарний, страшенний, високий (усі слова  - якісні прикметники, які не

             утворюють ступені порівняння, а слово «високий» - утворює).

       Доведіть, ЩО НЕ ВІД УСІХ ЯКІСНИХ  прикметників можна утворити ступені порівняння

 

Слайд12 

Підведення підсумків уроку.

         Незакінчене речення: Сьогодні на уроці ми повторили,  навчилися,  зрозуміли, що мама найрідніша людина   для мене

 Я бачу, що ви дуже люби­те своїх матінок, і сподіваюся, що у ваших серцях ніколи не згасне ця любов і ніжність до них.

Оцінювання учнів. Коментар.

Домашнє завдання. Інструктаж Параграф 2 8, вправа 353.

 

 

 

 

 

                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ

1. ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА          ПІСНЯ ПРО РУШНИК

Рідна мати моя, ти ночей не доспала,

Ти водила мене у поля край села,

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала

І рушник вишиваний  на щастя дала

      Хай на ньому цвіте росяниста доріжка,

       І зелені луги, й солов’їні гаї,

       І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,

       І засмучені очі хороші твої.

Я візьму той рушник, простелю , наче долю,

В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.

І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:

І дитинство, й розлука, й твоя материнська любов.

  • Кому присвячена поезія?
  • Які поетичні означення використовує автор, зображуючи образ матері. Назвіть їх.
  • Як в літературі називається цей художній засіб?

                                                                                                                                                                                                                                                                

Міні-словник із теорії літератури

ЕПІТЕТце художнє означення, яке збагачує мову новим емоційним чи смисловим відтінком. Епітети виражаються частіше прикметниками. Наприклад, тихий шелест, далека дорога, незрадлива усмішка.

 

2.                   КЛОУЗ-ТЕСТ ( ДОПОВНИ РЕЧЕННЯ)

1.  Прикметники за значенням поділяється на …

2.  Ступені порівняння творяться від…

3.  Прикметники мають ступені порівняння …

4.  Вищий ступінь порівняння означає, що 

5.  Найвищий ступінь означає, що 

6.  Ступені порівняння мають форми 

 

3.                 ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

    1. Робота з текстом. Прочитайте  речення, доведіть, що це  текст. Придумайте

     заголовок.

  Материнська пісня! Вона приходить до нас тихого вечора. Ніжно й лагідно навіює нам ще змалечку поетичні образи Землі, Сонця, Неба. Вчить нас любові до рідного краю, до людей. З материнською  піснею ми вирушаємо в життєві дороги. І вона стоїть на варті всього доброго, людяного.

А) Робота в парах.                                                                                                                                   Завдання                                                                                                                                                           І- а пара -  виписує прикметники, від  яких можна утворити ступені порівняння,                                                     ІІ- а пара  - виписує прикметники, від  не можна утворити ступені порівняння

 

Б) Захист  дослідження.   Доведіть,  чому так розподілили прикметники ?

ЗРАЗОК.  Я вважаю, що ці прикметники вказують( не вказують, бо належать до..) на ознаку якості предмета і тому….

Отже,  від них ступені порівняння можна  (не можна) утворити…

4. СЛОВОТВІРНИЙ ЛАНЦЮЖОК

СКРОМНИЙ-СКРОМНІШИЙ-НАЙСКРОМНІШИЙ

 

4.  «СЛУЖБА РОЗШУКУ»  Обміркуйте із сусідом по парті,  чи завжди можна скористатися прийнятими правилами творення ступенів порівняння.

 

1. Утворіть вищий ступінь порівняння прикметників простої форми.

     Доведіть, що  відбулося при утворені вищого ступеня порівняння даних

      прикметників?

                     І пара                                                             ІІ пара

  БЛИЗЬКИЙ                                                    ДОРОГИЙ

    МАЛИЙ                                                        ГАРНИЙ                                                 

     2. Творче конструювання. Складіть речення із утвореним прикметником ( на вибір)                                  

         Кожна пара презентує свою роботу. Робота біля дошки

 

5.   МОВОЗНАВЧА РОЗМИНКА

   Прочитайте речення. Додайте за змістом прикметники. Скажіть, як змінився текст порівняно з тим, у якому прикметники були відсутні. Запишіть одне з речень. Поясніть, чому саме це речення обрали.

  1. Навколо нас – багато людей, але …,  на все життя залишається єдина – наша мама. 2.  У матері … руки, … серце. 3. … та дорога, яка веде додому .                                4.  …. для кожного з нас те місто, в якому народився.

ДОВІДКА:   найніжніший,  ближчий,  найдорожчий,  найрідніший,

                    найчутливіший

 

( Прикметники найвищого ступеня порівняння надають виразності тексту)

 

6 . РЕДАГУВАННЯ РЕЧЕНЬ

1. Найбільш найдорожча для мене моя сім’я.

2. Мої батьки самі найкращі .

3. Мама – моя сама вірна порадниця.

4. Більш солодший  сон – під бабусину казку.

 

     7. ТВОРЧА РОБОТА .  Використовуйте прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння простої форми.

 

Сенкан                                                                                             Метод «ПРЕС»    

1. Слово, що позначає тему   - Мама                            Тема. Найрідніша людина - мама

2. Два слова(прикметника), що описують тему                      Я вважаю, що….                                                                                                                                          

3.Три слова, що називають дію , пов’язану з темою              Тому що …                                                                                                                            

4. Фраза, що складається з 4 слів                                              Отже, ….

5. Іменник до слова-теми

 

Мовознавча гра «Четверте зайве»

   І гр. Активний, веселий, добрий, літній 

  2гр.  Сліпий, прегарний, страшенний, високий

Доведіть, що не від усіх прикметників можна утворити ступінь порівняння

 

 

                   

ТАБЛИЦЯ ТВОРЕННЯ СТУПЕНІВ ПОРІВНЯННЯ

 

 

 

 

 

 

Творення ступенів порівняння прикметників

 

УВАГА! ГРАМАТИЧНА ПОМИЛКА

 

 

Неправильно

Правильно

Більш довший

Більш довгий

Найбільш вищий

Найбільш високий

Самий високий

Найвищий

Великіший

Більший

Високіший

Вищий

Гарніший

Кращий

Найпрекрасніший

Прекрасний

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
9 грудня 2020
Переглядів
11819
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку