Кожний дослід виконуйте чітко за інструкцією та згідно з рекомендаціями вчителя.2)Не заглядайте в пробірку, у якій нагрівається рідина, і не нахиляйтеся над посудиною, у яку наливають рідину, тому що найдрібніші краплі можуть попасти в око. 3)Під час роботи з вогнем будьте особливо уважними та обережними. Під час нагрівання розчинів у пробірці користуйтеся спеціальним тримачем.4)Жодних речовин не пробуйте на смак!!! Не вживайте їжі у хімічному кабінеті.
Конічна колба. Застосовуються для демонстрацій реакцій, фільтрування, випарювання, синтезу хімічних речовин у лабораторних умовах, тощо. Плоскодонна колба. Круглодонна колба. Використовують для проведення хімічних реакцій , перегонки речовин за умови нагрівання до високої температури.
Мета: засвоїти правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті; ознайомитися з прийомами роботи з лабораторним штативом, нагрівальними приладами, хімічним посудом; удосконалювати вміння виконувати найпростіші операції та користуватися лабораторним устаткуванням. Обладнання та речовини: інструкція, штатив з пробірками, хімічна склянка, мірний циліндр, шпатель, ступка з товкачиком, скляна паличка, спиртівка, порцелянова чашка, сірники, пробіркотримач, кухонна сіль, цукор кристалічний, вода.
Оформлення результатів роботи НАВЧАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ № 1 «Виконання найпростіших операцій із використанням лабораторного устаткування».№п/п. Назва завдання. Що робили (опис, малюнки)Висновки 1 Відмірювання об’єму рідини: Мірним циліндром відмірюю задану кількість мл води. Перед вимірюванням об’єму води потрібно визначити ціну поділки шкали мірного циліндру. Об’єм прозорих рідин визначаємо за нижньою межею меніска. 2 Подрібнення речовин ?Скільки цукру потрібно насипати в ступку?
3 Перенесення речовини в пробірку та хімічну склянку та їх перемішування ?Як правильно перемішувати речовини?4 Навчаємося користуватися спиртівкою. Нагріваю воду в пробірці, закріпленій у пробіркотримачі.2. Нагріваємо воду в порцеляновій чашці 1. Як правильно підпалювати спирт? 2. Як правильно загасити сухе паливо?3. Як правильно нагрівати пробірку? 4. У якій частині полум’я потрібно нагрівати пробірку? Чому?
1. Відмірювання об’єму рідини: Мірним циліндром відмірте 1 мл води. Зверніть увагу на ціну поділки. Перелийте воду в пробірку. Попрактикуйтеся відмірювати в пробірці інший невеликий об’єм води: 2 мл, 5 мл. Виконання цієї вправи сприятиме розвитку вашого окоміру. Виконання роботи. Об’єм прозорих рідин визначаємо за нижньою межею меніска. Ціна поділки шкали вимірювального приладу – це значення найменшої поділки шкали цього приладу. Щоб визначити ціну поділки шкали вимірювального приладу, необхідно різницю двох будь-яких найближчих значень величини, наведених на шкалі, поділити на кількість поділок між ними.
3. Перенесення речовини в пробірку та хімічну склянку та їх перемішування1) У пробірку шпателем насипте кухонної солі кількістю 2-3 шпателі та налийте воду об’ємом 2-3 мл. 2) У хімічну склянку насипте кухонної солі кількістю 2-3 шпателі та налийте воду об’ємом 5-10 мл 3) Перемішайте вміст пробірки та хімічної склянки. Перемішати вміст пробірки можна, постукуючи по ній злегка пальцем, або закоркувати та струсити її вниз-угору. У склянці перемішати вміст можна скляною паличкою, на яку надягають гумовий наконечник. Як правильно перемішувати рідину у склянці або пробірці
Якщо потрібно загасити сухе паливо, накрийте таблетку зверху за допомогою спеціального ковпачка. Не можна дмухати на пальне, що горить, це приводить до забруднення повітря в класі, а також може спричинити пожежу4. Навчаємося користуватися спиртівкою. Розмістіть таблетку сухого палива на вогнетривку підставку. Акуратно підпаліть її сірниками. У жодному разі не можна запалювати спирт від полум’я іншої спиртівки, бо спирт може впасти і спричинити пожежу. Проаналізуйте малюнок будови полум’я, запропонуйте, в якій частині полум’я потрібно нагрівати пробірку або порцелянову чашку. Поясніть – чому?
А) Нагрівання рідини в пробірці, закріпленій у пробіркотримачіЗакріпіть пробірку з розчином солі у пробіркотримачіСпочатку рівномірно нагрійте всю пробірку, а потім — ту її частину, де міститься рідина. Під час нагрівання отвір пробірки має бути направлений убік від вас і оточуючих. Не можна торкатися дном пробірки таблетки спирту. Під час нагрівання рідин не заглядайте згори в посудину для запобігання травмам унаслідок розбризкування нагрітої рідини. Тільки-но розчин закипить, відставте спиртівку і погасіть полум’я, накривши ковпачком.
Б) Нагріваємо рідину в порцеляновій чашціНалийте воду в порцелянову чашку. Закріпити порцелянову чашку можна на тринозі,за допомогою тримача або на кільці в стрижневому штативі. Нагрівайте чашу до кипіння рідини. Запитання: Чому для випарювання рідин використовують порцелянову чашу, а не пробірки?
5. Навчаємося користуватися лабораторним штативом. Закріпіть муфту на середині стержня штатива, пересуньте її вгору, а потім опустіть вниз. Знову пересуньте муфту на середину стержня і закріпіть. Закріпіть у лапці штатива пробірку (пробірку треба затиснути так, щоб вона не випадала, але дуже сильно затискати пробірку не можна, оскільки вона може тріснути). Обертаючи затискач у муфті, можна по-різному орієнтувати пробірку , залежно від необхідної конструкції приладу. Розташуйте пробірку у вертикальному положенні, потім поверніть пробірку на 90 градусів, тобто закріпіть її у горизонтальному положенні. Помістіть на кільце штатива порцелянову чашку. Зніміть її і поставте на стіл.