Урок. "А.К.Конан- Дойл. Шерлок Холмс - борець зі злом в оповіданні «Пістрява стрічка»"

Про матеріал
Цей урок розвиває комунікативну компетентність мовлення, вміння орієнтуватися у складних ситуаціях, працювати у групах; виховує морально-етичні цінності.
Перегляд файлу

 Тема уроку.

А. К. Конан- Дойл.    Шерлок Холмс- борець  зі  злом  в оповіданні «Пістрява стрічка»

Мета: розвивати комунікативну компетентність мовлення, вміння орієнтуватися у складних ситуаціях, працювати у групах; виховувати морально-етичні цінності: доброту, повагу, любов до ближнього. Характеризувати художні образи оповідання, розвивати вміння роботи з художнім текстом, виховувати прагнення наслідувати кращі риси героїв: дисциплінованість, щирість, готовність допомогти в біді.

Обладання: художні тексти, аудіокнига, індивідуальні завдання.

 Перебіг уроку

Вступне слово учителя.

     Шерлок Холмс - людина з феноменальною пам’яттю, з ґрунтовними знаннями, які можуть знадобиться у криміналістиці, зі здатністю до складних логічних умовиводів, ми знаємо, що  це як дедуктивний метод.  Ці якості розвиваються наполегливим тренуванням уваги, памяті, спостережливості.Тож будемо разом з героями твору запам’ятовувати, аналізувати і думати, узагальнювати і дискутувати.

Теоретична розминка.

  •          Що таке оповідання?
  •          Що таке детектив?
  •          Які риси автора А.К. Конан Дойла  притаманні  його героєві Шерлоку Холмсу ?

Очікувані відповіді.

  •          Усе своє життя письменник цікавився різними галузями науки, мистецтва, спорту. Знання з біології, хімії , музики ставали в пригоді й великому детективу.
  •          Як його герой Шерлок Холмс,  так і автор- це людина великого серця, з великою душею.
  •          Учитель: Продовжимо з вами з’ясовувати, що  таке злочин і чи  буде покаране зло в оповіданні? З яким літературним образом ви асоціюєте   поняття зла? ( Відповіді учнів).
  •          Учитель підводить підсумки наголошує на тому, що зло завжди втілюють люди, які здатні  на підлість, зраду, шахрайство і , врешті -решт, на зчинення злочину.

Учитель звертає увагу на екран(_ Матеріал з Вікіпедії )

 Зло́чин — антисоціальний вчинок людини, що посягає на відносини, що склалися в суспільстві, і становить небезпеку суспільному розвитку. Людину, яка чинить злочин, називають «злочинець».

 Отже, мова піде про представника «зла і темряви людської душі» Грімсбі Ройлотта і поборника «добра і світлих сил» Шерлока Холмса.

Досліджуємо текст.

( Для цього клас ділиться на групи, учитель  роздає  різнокольорові кружечки, діти об’єднуються в групи згідно кольору кружечка). Кожна група отримує завдання.

Учитель пропонує згадати правила роботи  в групі.

І група.

Прочитайте  виразно за особами епізод відвідування Грімсбі Ройлотта квартири Шерлока Холмса.
ІІ група

Які виразні деталі портрета свідчать про те, що Грімсбі Ройлотт лиха людина? Знайдіть їх. Які художні засоби використав автор?

ІІІ група

Дайте мовну характеристику Грімсбі Ройлотта.  Як він розмовляє з детективом? Наведіть приклади.

 ІV група

Чи був мотив вбивства у вітчима? Приведіть відповідні цитати.

V група

 «Художники». Яким ви уявляєте зло? Прокоментуйте, як ваша картинка співзвучна темі нашого уроку.

Вислуховуємо кожну групу, учні з інших груп доповнюють відповіді  за бажанням.

Так, хто ж він, борець зі злом, знаменитий Шерлок Холмс ? (звучить музика ). За допомогою « мозкового щтурму» означимо основні риси характеру героя.

Вправа «Сонечко». На промінчиках з’являються означення рис (вміння приміняти дедуктивний метод, відсутність користолюбства, вміння зберігати таємницю,                                            сміливість, співчуття, вміє бути гарним другом т.д.)

                                

А яким його бачить доктор Ватсон, який знаходиться нібито в  тіні свого товариша? (прослухування уривку з аудіокниги). Висновок роблять учні.

Рухаємося далі.  Проводимо патріотичну руханку.

Робота в групах

І- група   «Той , хто риє комусь яму, сам в неї впаде»  Доведіть, ця приказка відповідає темі оповідання «Пістрява  стрічка».

     ІІ- група      Дайте характеристику доктору Ватсону.

     ІІІ- група  Батіг, блюдечко з молоком, шнур.  Що це за речі? Дайте пояснення , яку роль вони відіграли у творі.

ІV-група Чи покарано в оповіданні зло? Яка б доля  спіткала Хелен Стоунер, якби вона не звернулась  до детектива?

V-група       Доведіть , що Шерлок Холмс  має хист справжнього детективу

Виступи кожної  групи. Учитель уважно вислуховує учнів, підводить дітей до узагальнень та висновків з даного питання.

Метод «Мікрофон»

Чим  вас приваблюють  образи героїв детективної літератури?

 Підведення підсумків уроку.

Домашнє завдання. Скласти кросворд;8 запитань своїм однокласникам; створити ілюстрації і прокоментувати їх; скласти сенкан до образів оповідання ( завдання вибрати за бажанням); прочитати» Спілку рудих».  

 

 

 

docx
Додано
20 серпня 2025
Переглядів
178
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку