На уроці використані прийоми "Асоціативний кросворд", "Гронування", "Словесне малювання", рольва гра, також робота в парах, робота з ілюстраціями, хмарка тегів.Ці форми роботи допомагають учням не тільки зрозуміти духовний світ героїні, закріпити вивчений матеріал, але і сприяють формуванню компетентностей і компетенцій.
О.С.ПУШКІН «ЄВГЕНІЙ ОНЄГІН» ( 9 клас)
Тетяна Медвежинська, учитель зарубіжної літератури Ярунської ЗОШ І-ІІІст
Новоград-Волинського р-ну, Житомирської обл..
ТЕМА. “А щастя було так можливо, так близько…»
(Образ Тетяни Ларіної у романі О.С.Пушкіна «Євгеній Онєгін»)
МЕТА:
*поглиблювати уміння учнів психологічного спостереження над вчинками героя, допомогти зрозуміти духовний світ Тетяни;
*створювати умови для самостійної творчої діяльності учнів, розвивати культуру спілкування, критичне мислення, уміння давати характеристику герою;
*виховувати уявлення про справжні цінності,вміння будувати людські стосунки і робити моральний вибір.
Тип уроку : комбінований з елементами диспуту.
Обладнання: мультимедійна дошка, портрет О.С.Пушкіна, текст роману «Євгеній Онєгін», ілюстрації до роману, відеоролик «Лист Тетяни Онєгіну», «асоціативний кросворд», хмарка тегів.
Людина народжена для щастя, як
птах - для польоту.
В.Короленко
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Прийом «Асоціативний кросворд»
Завдання: запропонувати декілька понять у кількості, що відповідає числу букв в опорному слові, пояснити ці поняття. Всі слова мають бути пов’язані з опорним словом. Форма роботи :
«ланцюжок».
2
рОзчарування
таємничий
розважається
нудьгує
дійсність
обставини
2.
Учитель. Читаючи роман «Євгеній Онєгін», ми розмірковуємо про такі поняття, як обов’язок, порядність, честь, дружба, щастя. А що саме стало основою духовних пошуків Тетяни Ларіної? Ось про це і поговоримо на уроці.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Коментування епіграфа уроку.
3
3 2. Словникова робота (учні читають і коментують визначення слова «щастя» із словників)
Щастя - це…
1.успіх;
2. стан найвищого задоволення ( за Д.Ожеговим);
1. стан достатку, добробуту, радості;
2. доля (за Д.Ушаковим).
3. Складання «асоціативного куща» «Людське щастя»
лттт
Учитель: Яким же був шлях до щастя Тетяни Ларіної?
ІУ. Оголошення теми і мети уроку
*Бесіда
- Про які аспекти щастя Тетяна не задумувалася і чому?
- Які із них були важливими для героїні?
Учитель. Чому Тетяну не цікавила робота, дружба, здоров’я? Чому вона не задумувалася над тим,чи розуміють її, як відносяться до неї? Можливо в цьому роль зіграло виховання, читання книг. Давайте спробуємо дізнатися, працюючи в парах з картками.
*Робота в парах (завдання: усно відповісти на запитання)
4
*Прийом «Гронування» ( учень читає текст роману (ІІглава,ХХУ строфа),
інші учні складають «Гронування» зі словом Тетяна)
дика
сумна
мовчазна
любить зустрічати схід сонця
боязлива
чужа в сім’ї
самотня
Учитель. Чи відрізняється Тетяна від своєї сестри Ольги? Якщо так, то
чим саме?
5
*Робота в парах
Картка
*Відеоролик «Лист Тетяни Онєгіну»
6
*Складання «Палітри емоцій героїні»
гармонія, сум, невпевненість, страх, надія)
*Усне «словесне малювання»
«Мої мрії біля вікна»
7
*Складання асоціативного ланцюжка до слова кохання.
*Робота з ілюстраціями «Побачення в саду»
-Яка з ілюстрацій найкраще передає душевний стан героя?
-Що відповів Онєгін Тетяні?(зачитати відповідь із тексту)
-Що пережила Тетяна під час «проповіді»Євгенія?
-Що означає вміти «володіти собою»?
-Чи перестала Тетяна кохати Онєгіна?
*Переказ тексту (учень переказує сон Тетяни).
-Яку роль відіграє сон у композиції роману?
-Коли ж прокидається розум героїні?
*Рольова гра (розповідь від імені Тетяни про її життя у Петербурзі).
*Психологічне спостереження за поведінкою героїні (8гл., ХІУ-ХУ строфа)
-Що змінилося в Тетяні-княгині?
-А чи змінилася Тетяна внутрішньо?
8
*Евристична бесіда
-Як ви гадаєте, чи здивував лист Онєгіна Тетяну?
-Чи повірила вона йому?
-Чому Тетяна не відповіла на кохання Онєгіна? Чи впевнена вона в тому, що він кохає її, віддану, щиру, порядну, а не великосвітську аристократку?
*Проблемні запитання
-Як ви думаєте, чи повинно бути почуття обов’язку в особистому житті?
-Чи є у Тетяни риси, які цінуються завжди?
У. Підбиття підсумків уроку
1.Творча робота
Написати есе «Чи могли бути щасливими Тетяна І Онєгін?»
2.Користуючись хмаркою тегів, дати характеристику Тетяні Ларіній
одним словом чи фразою.
9
*Вправа «Закінчити речення»
-Я дізнався…
-Я відчув…
-Я здивувалась…
-Я уявила…
Учитель. Ось і закінчився наш урок. Надіюсь, що світлий образ Тетяни Ларіної у ваших душах пробудить любов, теплим вогником ваші серця зігріє, навчить вас кохати, бути порядними, вірними, щирими та гідно жити.
Оцінювання
УІ. Домашнє завдання
1.Порівняти образи Тетяни і Онєгіна, використовуючи схему «Кола
Вена».
2. Скласти «продовження» роману О.С.Пушкіна.