Для учнів 3 класу
Урок природознавство
Підготувала вчитель:Фастова О.С.
Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль та контурними картами; удосконалювати вміння роботи в парах, групах, виконувати самостійні, пошукові роботи; розвивати допитливість, спостережливість, пам'ять, увагу, мислення, діалогічне та монологічне мовлення; виховувати інтерес до вивчення географії.
Обладнання: карта (атласи), глобус, енциклопедії, картки, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
У нас сьогодні – ніби свято,
Гостей зібралося багато,
Ану ж на мене подивіться
І до гостей всі поверніться
Та веселенько посміхніться!
ІІ. Представлення «фахівців»
ІІІ. Підсумок фенологічних спостережень
IV. Складання плану урока.
V. Актуалізація опорних знань.
1. Природничий диктант
А) Невелика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою.
Б) Велика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою.
В) Ділянка суші, оточена з трьох сторін водою, а з четвертою – сушею.
2. Материків на Землі?
А) Шість.
Б) Чотири.
В) Дуже багато.
3. На якому материку є три теплові пояси?
А) Африка
Б) Євразія
В) Північна Америка
Г) Антарктида
4. Територія України знаходиться на материку
А) Євразія
Б) Австралія
В) Азія
5. Велетенська льодова пустеля - це?
А) Північна Америка
Б) Антарктида
В) Південна Америка
6. Гра «Впізнай материк за контуром» (записати) Євразія,Австралія, Африка.
2. Взаємоперевірка ( слайд )
3. Відгадування загадки
Наче казка, неповторний дивний світ.
Цей материк – улюблениця сонця
Де бував чудовий лікар Айболить. ( Африка) ( слайд )
VI. Повідомлення теми, мети уроку
Проблемне питання
VІІ. Вивчення нового матеріалу
1 експерт. ( слайд «Африка» )
Африка - другий за величиною після Євразії материк
земної кулі. Майже посередині Африку перетинає лінія
екватора. Тому материк
Африка - найспекотніший. Таке розміщення сприяє надвисоким
температурам упродовж усього року. На материку майже не буває
холодних зим. Сніг тут - украй
рідкісне явище. Як не дивно,
його можна побачити біля еква-
тора на гірських вершинах вище
за 5000 м.
На південному сході материка
розміщений великий острів - Мадагаскар. ( слайд )
Завдання. Позначте на контурній карті острів Мадагаскар.
2 експерт. (слайд «Природа Африки» )
Природа Африки. Поверхня материка – переважно рівнинна. Є і гори. Найвища точка Африки - гора Кіліманджаро (5895 м). В Африці
поблизу тропіків температура сягає +32 °С улітку
і +24 °С узимку. Біля північного тропіка випадає най-менше опадів, тому тут простяглася найбільш спекотна
й суха область не тільки Африки, а й усієї Землі - пустеля
Сахара.
Літо в Сахарі неймовірно спекотне, небо майже безхмарне.
Сонце нагріває поверхню каменів і піску до
+70 °С, температура повітря сягає +40 °С і вище. Удень
розпеченим сухим повітрям важко дихати. Усе живе
ховається в ущелинах каменів, у коренях висохлих
трав. Пустеля здається мертвою. Улітку часто дме сильний
вітер, що несе хмари піску. Пил закриває сонце.
Люди й тварини задихаються - рот, ніс і очі забиває
піском. Біда тому, хто не сховається
вчасно від бурі.
Завдання. Позначити на карті гору Кіліманджаро і пустелю Сахара. ( слайд )
Фізкультхвилинка
3 експерт ( слайд «Корисні копалини» )
Африка багата на корисні копалини. Тут є великі запаси
золота, платини, алмазів, уранових руд, нафти і газу.
4 експерт ( слайд «Води Африки» )
Води Африки. Материк Африка з усіх боків омивається
водами Атлантичного та Індійського океанів,
а також Середземного моря. Вони теж впливають на
природу Африки.
Територією Африки протікають річки.
Ніл - одна з найдовших річок у
світі. Біля екватора протікає повноводна
річка Конго. Більшість
річок Африки швидкі, рясніють
водоспадами, озера зосереджені
переважно на сході, де вода заповнює
тріщини розломів землі.
Найбільшою прісною водоймою
в Африці є озеро Вікторія
Воно не глибоке.
Завдання. Позначте на карті річки Ніл і Конго, та озеро Вікторія.
5 експерт ( слайд «Населення Африки» )
Населення Африки. Значна частина населення Африки
має темний колір шкіри. На півночі живуть народи зі
світлою, смаглявою шкірою. Основна частина населення
мешкає в селах, займається сільським господарством.
Завдяки великій кількості тепла в Африці вирощують
такі культури: каву, какао, фініки, ананаси, банани та ін.
На території Африки розміщено понад 50 держав.
VIII. Закріплення та осмислення знань учнів
Прочитати тексти і підготувати по 2 запитання іншим командам.
IX. Підсумок уроку. Самооцінка уроку.
Увага! Проблемне питання. ( слайд )
- Так, як називається наша планета? Ми де живемо? А чому різні природні умови: Євразія і Африка?
Х. Домашнє завдання.
1.Виконати завдання у зошиті ст. 28;
2. Використовуючи різні джерела інформації, підготуй розповідь про острів Мадагаскар (за бажанням)
3. Скласти кросворд «Африка» (за бажанням)
Додатковий матеріал
Гра «Вірю – не вірю»
Бліц-турнир
2.Гра «Істинні чи хибні твердження»
Підтвердіть або заперечте.
А) Євразія – найхолодніший материк? (ні)
Б)Австралія – найвологіший материк? (ні)
В) Північна Америка – третій за розмірами материк?(так)
Г) Антарктида – найменший материк? (ні)
Д) Африка – найжаркіший материк? (так)
Е) Південна Америка – найсухіший материк? (ні).
Дітям роздати картки із незакінченими реченнями.
Завдання: дописати відповідь.
Глобус — це... (модель Землі).
Лінії на глобусі, що з'єднують північний та південний полюси і про-
ведені згори вниз, називаються. (меридіанами).
Лінії, що проведені зліва направо, називаються. (паралелями).
Якщо поверхню півкуль зобразити на аркуші паперу, то отримаємо...
(карту півкуль).
Якими кольорами позначають сушу на карті і глобусі? (Коричневий,
жовтий, зелений)
Масштаб — це…
«Цікавинки»
увазі темний колір шкіри її жителів. Більша частина
народів Африки потерпає від голоду й бідності.
Тести
А) у західній півкулі;
Б) у східній півкулі;
2. Материк Африка
А) найбільший;
Б) найспекотніший;
В) найменший.
3. Африка омивається океанами
А) Атлантичний, Тихий;
Б) Північний Льодовитий, Індійський;
В) Індійський, Атлантичний.
4. Найбільший острів материка
А) Мадагаскар;
Б) Вікторія;
В) Кіліманджаро.
5. Африка знаходиться
А) у помірному поясі;
Б) у тропічному поясі;
В) у холодному поясі.
6. Чому Африка найспекотніший материк?
А) знаходиться на екваторі;
Б) у тропічному поясі;
В) омивається океанами.
Самооцінка уроку
А) так;
Б) ні.
2. Чи вносив я частинку своєї праці у розв'язанні головної проблеми уроку?
А) завжди;
Б) іноді;
В) не вносив.
1