Рзнайомити учнів з алгоритмом розкладання многочленів на множники способом групування; розпочати роботу із засвоєння вмінь використовувати цей алгоритм для розкладання многочленів на множники
Урок №
Алгебра 7 клас
Дата:
Тема уроку. Розкладання многочленів на множники способом групування
Мета уроку:
Навчальна: ознайомити учнів з алгоритмом розкладання многочленів на множники способом групування; розпочати роботу із засвоєння вмінь використовувати цей алгоритм для розкладання многочленів на множники;
Розвивальна: розвивати увагу, логічне мислення, творчі здібності, математичну мову;
Виховна: виховувати наполегливість у здобутті знань, охайність у записах;
Тип уроку: засвоєння знань, формування вмінь і навичок
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевірити готовність учнів до уроку, налаштувати на роботу
II. Перевірка домашнього завдання
Вправа «Знайди помилку»
Варіант 1
(b – 3) ( b+ 4)
Оберіть правильну відповідь
А) b2 + b - 12 Б) b2 – 7b + 12 В) b2 – 7b - 12 Г) b2 + b + 12
а) (х + 2) (х - 5) – 3х(1 – 2х);
б) (а - 7)(3а - 2) – (а – 3)(а + 6).
(х + 3)(х – 2) – (х + 4)(х – 1) = 3х.
(n – 1)(n + 1) – (n - 7)(n + 3)
кратне 4 при всіх цілих значеннях n.
Варіант 2
(b – 1) ( b+ 2)
Оберіть правильну відповідь
А) b2 + b - 2 Б) b2 – b - 2 В) b2 – b + 2 Г) b2 + b + 2
а) (х - 2) (х - 11) – 2х(4 – 3х);
б) (а - 6)(а - 3) + (а – 3)(а + 6).
(х + 6)(х – 1) – (х + 3)(х – 4) = 5х.
(n – 2)(n + 2) – (n - 11)(n + 2)
кратне 9 при всіх цілих значеннях n.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
IV. Формування знань
Розкладаючи многочлени на множники способом групування, необхідно:
1) розбити всі члени многочлена на пари (групи) так, щоб після винесення за дужки спільного множника в такій групі в дужках утворились спільні множники;
2) винести за дужки спільний множник у кожній групі;
3) винести за дужки спільний двочленний множник.
* Зрозуміло, що виділений алгоритм можна записати учням у зошити й супроводити прикладами.
IV. Засвоєння вмінь
Укажіть у кожному многочлені групи одночленів, які мають спільний множник, та назвіть цей множник:
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
За підручником
№№ 391, 392 (усно)
Умова:
У многочлені са - 2с + 5а - 10 назвіть групу із спільним множником а і групу із спільним множником 2.
Відповідь:
ca+5a і –2c–10
№ 392
Умова:
Закінчіть розкладання многочлена на множники:
ху + yt - 2х - 2t = (ху - 2х) + (yt - 2t) = х(у - 2) + t(y - 2) = ...
Відповідь:
(y–2)(x+t).
№№ 394 (колективно, коментовано)
Умова:
Подайте вираз у вигляді добутку многочленів:
1) а(b + с) + 3b + 3с; 2) р(х - у) + 7х - 7у;
3) m(t - 5) + t - 5; 4) b(m - с) + с - m.
Відповідь:
1) a(b+c)+3(b+c)=(b+c)(a+3);
2) p(x–y)+7(x–y)=(x–y)(p+7);
3) m(t–5)+(t–5)=(t–5)(m+1);
4) b(m–c)–(m–c)=(m–c)(b–1).
№ 396 (робота в парі)
Умова:
Розкладіть многочлен на множники:
1) ах + ау + 6х + 6y; 2) 5m – 5n + рm – рn;
3) 9р + mn + 9n + mр; 4) аb + ас – b – с;
5) 1 - by – у + b; 6) mа + 2а – 2m – 4.
Відповідь:
1) (ax+ay)+(6x+6y)=a(x+y)+6(x+y)=(x+y)(a+6);
2) (5m–5n)+(pm–pn)=5(m–n)+p(m–n)=(m–n)(5+p);
3) (9p+9n)+(mn+mp)=9(p+n)+m(n+p)=(p+n)(9+m);
4) (ab+ac)+(–b–c)=a(b+c)–(b+c)=(b+c)(a–1);
5) (1–y)+(b–by)=(1–y)+b(1–y)=(1–y)(1+b);
6) (ma+2a)+(–2m–4)=a(m+2)–2(m+2)=(m+2)(a–2).
№ 400
Подайте у вигляді добутку многочленів:
1) а3 + а2 + а + 1; 2) b5 - b3 - b2 + 1;
3) с4 + 3с3 - с - 3; 4) а6 - 5а4 - 3а2 + 15;
5) m2 - mn - 8m + 8n; 6) аb - 9b + b2 - 9а;
7) 7t - ta + 7а - t2; 8) ху - ty - у2 + xt.
Відповідь:
1) (a3+a2)+(a+1)=a2(a+1)+(a+1)=(a+1)(a2+1);
2) (b5–b2)+(–b3+1)=b2(b3–1)–(b3–1)=(b3–1)(b2–1);
3) (c4–c)+(3c3–3)=c(c3–1)+3(c3–1)=(c3–1)(c+3);
4) (a–3a2)+(–5a4+15)=a2(a4–3)–5(a4–3)=(a4–3)(a2–5);
5) (m2–8m)+(–mn+8n)=m(m–8)–n(m–8)=(m–8)(m–n);
6) (ab+b2)+(–9b–9a)=b(a+b)–9(b+a)=(a+b)(b–9);
7) (7t+7a)+(–ta–t2)=7(t–a)–t(a+t)=(t+a)(7–t);
8) (xy–y2)+(xt–ty)=y(x–y)+t(x–y)=(x–y)(y+t).
№ 401 (самостійно)
Умова:
Подайте многочлен у вигляді добутку:
1) b2 + xb – x 2y - xby; 2) m2 + 4m - bm - 7b;
3) 4a - ax + 4x - x2; 4) ma – mb – m2 + ab.
Відповідь:
1) (b2+xb)+(–x 2y–xby)=b(b+x)–xy(x+b)=(b+x)(b–xy);
2) (m2+7m)+(–bm–7b)=m(m+7)–b(m+7)=(m+7)(m–b);
3) (4a–ax)+(4x–x2)=a(4–x)+x(4–x)=(4–x)(a+x);
4) (ma–m2)+(ab–mb)=m(a+m)+b(a–m)=(a–m)(m+b).
Логічна вправа. Яке число або вираз пропущено?
|
|
|
|
|
? |
V. Підсумки уроку
Оскільки основна мета уроку — засвоїти алгоритм (послідовність дій розкладання многочленів на множники способом групування), можна запропонувати учням завдання.
На окремих картках записано кроки розкладання многочлена на множники способом групування, послідовність карток змінено. Завдання — відновити логічний ланцюжок (викласти картки в послідовності, що відповідає алгоритму, і пояснити свій вибір).
Наприклад
VI. Домашнє завдання
§ 12 – вивчити правила, №№ 395, 397, 402