Розробка за структурою креативного уроку ознайомлює учнів із властивостями степенів: піднесення степеня до степеня, знаходження добутку степенів та їх частки; формує навички застосування цих властивостей до тотожних перетворень виразів із степенями; розвиває в учнів математичну компетентність, навички продуктивної творчої діяльності та саморозвитку.
Розробник: Гавриш С.П., вчитель математики Скадовської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів «Академія творчості»
Предмет: алгебра
Клас: 7
Тема уроку: Властивості степеня з натуральним показником
Тип уроку: урок формування нових знань
Мета уроку:
Обладнання: комп’ютери, планшети, підручник «Алгебра-7 клас» Мерзляк А.В., демонстраційний екран, мультимедійний проектор, презентація в Power Point.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду.
1. Перевірка домашнього завдання
Слайд 1. Правильний варіант виконання домашнього завдання на екрані. Учні звіряються з ним, виправляють допущені помилки, оцінюють свою роботу.
Слайд 2. Оцінювання НДУ
1 – 3 |
4 – 6 |
7 - 9 |
10 - 12 |
ІV – високий |
|||
ІІІ – достатній |
Учень: - знає - розуміє - використовує - обґрунтовує (в незнайомих ситуаціях) - аналізує - узагальнює - систематизує - займається самоосвітою |
||
ІІ – середній |
Учень: - знає - розуміє - застосовує - обґрунтовує (в знайомих ситуаціях) |
||
І - початковий |
Учень: - знає - відтворює - розв’язує завдання обов’язкового рівня |
||
Учень: - розпізнає |
2. Актуалізація опорних знань.
Блок І. Інтелектуальна розминка.
Слайд 3. Математичний диктант.
1. Подайте у вигляді степеня добуток a∙a∙a∙a∙a.
2. Випишіть основи і показники кожного зі степенів:
, , , , .
3. Чому дорівнює перший степінь числа – 6?
4. Чи існує число,квадрат якого дорівнює 0 ? Якщо так, то назвіть його.
5. Обчисліть:
, , , .
6. Випишіть степені, значення яких додатні:
; ; .
7. Запишіть степінь у вигляді добутку.
8. Подайте число 0,81 у вигляді квадрата.
9. Яке число треба піднести до куба, щоб одержати 8?
10. Закінчить речення: «Квадратом числа, протилежного 2, є число …».
11. Знайдіть значення виразу , якщо х = -1, у = 2.
12. При яких натуральних значеннях виконується нерівність 1065 .
Форма перевірки – взаємоперевірка за готовими відповідями (слайд 4)
Блок 2. Мотивація
Слайд 5. Запитання: Що об’єднує всі ці сюжети?
Відповідь: швидкість розмноження бактерій, приросту деревини, зміна атмосферного тиску і швидкість сонячного випромінювання виражається числами, в яких присутні степені і обчислюються дані величини за допомогою властивостей степеня.
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння).
Блок 3. Змістовна частина
Робота в групах. Технологія «Ажурна пилка».
Учням роздано картки певного кольору з номером від 1 до 5. Сформувалося чотири групи по п’ять осіб у кожній. Групи отримали певні завдання:
|
Множення степенів з однаковими основами |
Ділення степенів з однаковими основами |
Піднесення степеня до степеня |
Піднесення добутку до степеня |
Піднесення частки до степеня |
Доведення |
|
|
|
|
|
Приклад |
|
|
|
|
|
V. Осмислення та закріплення нових знань і умінь.
Обговорення результатів роботи в групах.
Слайд 7. Властивості степеня з натуральним показником:
Колективне розв’язування вправ № 204, 209, 213:
Після закінчення роботи кожна група оголошує свої результати і підраховує кількість правильних відповідей.
Блок 4. Психологічне розвантаження
Слайд 9. Аутотренінг «Психологічна формула»
Люблю я свій розум, увагу та пам’ять,
Працює мій мозок і вчусь я старанно,
Сприймаю нове я і мислю логічно,
Завдання учителя здійсню блискавично.
Блок 5. Комп’ютерна інтелектуальна підтримка
Робота в парах.
Слайд 10. Завдання: Розв’язати кросворд «Степінь і його властивості»:
https://learningapps.org/1847215
Розгадати кросворд і по вертикалі прочитати назву найпершої весняної квітки, занесеної до Червоної книги.
VI. Підведення підсумків уроку
Блок 6. Резюме
Ось і підійшов до кінця наш урок. Давайте підведемо підсумки і дамо відповіді на запитання:
Слайд 11. Ми повторили - ....
Ми вміємо - ...
Ми дізналися нове - ....
Зробимо висновки і оцінимо свою роботу - ...
VII. Домашнє завдання: (слайд 12) 1)вивчити властивості степеня п.6;
виконати № 205, 210, 222, 223;
2)додатково: № 151