Урок "Англійська їжа"

Про матеріал
Мета: • ознайомити з новим лексичним матеріалом та активізувати його в мовленні; • ознайомити учнів з особливостями кулінарних традицій Великобританії; • навчати сприймати на слух інформацію під час перегляду відеозапису; • навчати систематизувати одержану інформацію; • вдосконалювати техніку читання на матеріалі тексту “British Meals”; • повторити граматичний матеріал «Злічувані та незлічувані іменники»; • організувати монологічне мовлення учнів на матеріалі прослуханого/прочитаного;
Перегляд файлу

5 клас

Тема 3. «Харчування»

Тема уроку: Англійська їжа

Мета:

освітня:

  • ознайомити з новим лексичним матеріалом та активізувати його в мовленні;
  • ознайомити учнів з особливостями кулінарних традицій Великобританії;
  • навчати сприймати на слух інформацію під час перегляду відеозапису;
  • навчати систематизувати одержану інформацію;
  • вдосконалювати техніку читання на матеріалі тексту “British Meals”;
  • повторити граматичний матеріал «Злічувані та незлічувані іменники»;
  • організувати монологічне мовлення учнів на матеріалі прослуханого/прочитаного;

розвиваюча:

  • розвивати пам'ять, здатність до здогадки, увагу, спостережливість;
  • розвивати вміння чітко виконувати інструкції вчителя;
  • стимулювати пізнавально-комунікативну мотивацію;
  • розвивати культуру усного мовлення;

виховна:

  • виховувати культуру спілкування;
  • підтримувати інтерес до вивчення англійської мови.
  • виховувати бажання більше дізнатися про кулінарні традиції англійців.

Обладнання:

картки із зображенням британської їжі, ноутбук, презентація “Food in Britain”, запис відеофільму ‘Food in Britain”, запис пісні-фізкультрозминки “I Can Eat a Lot”, запис пісні для фонетичної розминки “I like to eat apples and bananas”, м’яч, роздатковий матеріал.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Початок уроку.

Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Привітання (1 хв.)

Т: Good morning! Nice to see you!

Ps: Nice to see you too!

T:  How are you?

Ps: We are fine, thank you!

2. Бесіда з черговими (1 хв.)

- Who is on duty today?

- Who is absent today?

- What day is it today?

- What date is it?

3. Повідомлення теми та мети уроку (1 хв.)

Look at the blackboard and try to guess the topic of our lesson today. Use the first letters of the words (slide 2).

Fish  Onion  Omelette  Dessert

Т: The topic of our lesson is “English food” (slide 3).Today we are going to travel to Britain and learn about traditional British food. We’ll learn what British people usually eat in the morning, in the afternoon and in the evening, revise countable and uncountable nouns.

By the end of the lesson you should be able: to identify main ideas and details from the text for reading; to participate in common conversational exchange on the topic of our today's lesson; to recognize, understand and operate the vocabulary of topic.

4. Фонетична зарядка (2 хв.)

T: Children, let’s warm our tongues a little and train some English sounds. We’ll sing a song “I like to eat apples and bananas” (slide 4).

 

ІІ. Основна частина.

1.Уведення в іншомовну атмосферу

a) Ознайомлення з прислів’ями (1 хв.)

In our country we have many proverbs about food. One of them is:

”Breakfast eat yourself,  dinner share with a friend and supper give the enemy”.

The English proverb says: ”Every cook praises his own broth”. (slide 5).

б) Бесіда з учнями (1 хв.)

Answer the following questions:

Which is the first meal of the day?

When do you have your breakfast?

You have your lunch at school, don’t you?

When do you have your dinner?

Do you help your mother to cook dinner?

Who lays the table for supper?

в) Повторення лексичного матеріалу – Vocabulary Warmer (slides 6-19)

(2 хв.)

T: Let’s revise the vocabulary of the topic. Listen to me and repeat after me:

 

- cabbage, sausage, potato, sweets, butter, milk, tomato, fish, juice, bread, tea, chocolate, corn, ham.

 

г) Гра з м’ячем  (2 хв.). Вчитель кидає учням м’ячик по черзі, промовляючи українські назви продуктів, а учні повинні зловити його, перекласти слово на англійську мову та повернути м’ячик учителю.

2. Аудіювання – Listening Comprehension (9 хв.)

T: Our next stop is at the cinema. You’ll watch a short film “Food in Britain”.

(Учні дивляться невеликий фільм).

а) T: After the watching this episode you are to fill in the table. Pay attention to the different kinds of meal, what time they eat meals, where they eat and which food they prefer.

(Учитель повідомляє, що після перегляду учні мають заповнити таблицю на дошці, щоб сфокусувати увагу учнів саме на цій інформації.) (slide 20)

 

Meal

What time?

Where?

Which food?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

б) Перегляд фільму. (slide 21)

в) T: And now let’s fill the table. (Заповнення таблиці учнями) (slide 22).

г) T: Let’s check your work.

(Взаємоперевірка правильності заповнення таблиці, 1 бал за кожну правильну відповідь). Учні перевіряють відповіді один одного, звіряючись з таблицею на екрані. (slide 23).

 

Meal

What time?

Where?

Which food?

breakfast

8-9 o’clock a.m.

at home

Milk and cereal, toast, jam or marmalade, fruit juice, tea or coffee, bacon and egg

lunch

12 o’clock

outside, in the cafe

A sandwich, a snack, fish and chips

dinner

6-7 o’clock p.m.

at home, in the restaurant

Meat or fish, vegetables, pizza, pasta

 

4. Фізична та мовленнєва розминка – Physical relaxation. (slide 24) (2 хв.)

T: Pupils, you work very hard and it’s high time to relax a little bit, do some exercises and sing a song.

(Учні співають пісню “I can eat a lot” і виконують дії).

 


 

 

I like spaghetti, and I can eat a lot.

I like soup, and I can eat a lot.

I like hamburgers, and I can eat a lot.

I like French fries, and I can eat a lot.

Cause I’m a big kid, a big kid, a big kid,

Look at me!

I’m a big kid, a big kid, a big kid,

Look at me!

I like cereal, and I can eat a lot.

I like bread, and I can eat a lot.

I like fish, and I can eat a lot.

I like chicken, and I can eat a lot.

Cause I’m a big kid, a big kid, a big kid,

Look at me!

I’m a big kid, a big kid, a big kid,

Look at me!


T: Are you a big kid?

Ps: Yes!!!

5. Читання – Reading (slide 25) (9 хв.)

T: We’ll move to the next stop. It’s reading. Open your books at page 65

exercise 1. You are to read the text and fill in the gaps with necessary words.

(Учні читають і доповнюють текст вправи 1, стор. 65.)

а) Етап підготовки до читання.

T: But at first let’s read and translate the words in the box.

(На початку учитель впевнюється, що всі учні розуміють лексику в рамочці. Учні читають і перекладають лексику. Якщо в учнів виникають труднощі, учитель пояснює слово англійською мовою або демонструє образ слова.)

б) Етап читання.

T: I divide you into three groups. And each group will read one part of the text.

(Учитель ділить текст вправи на три частини і об’єднує учнів в три групи. Кожна група працює над певним уривком тексту. Через декілька хвилин учні читають доповнений текст вголос.)

в) T: OK, children, our next task is to agree or disagree with the statements. Let’s do  exercise 2 on pages 65-66. (Етап перевірки розуміння прочитаного тексту).

6. Повторення граматичного матеріалу: злічувані та незлічувані  іменники – Grammar revision (slides 26-27) (5 хв.)

T: Our next stop is grammar spot. Work in groups. Fill in the blanks in your worksheets.

 

C:\Users\Joanna Bednarska\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\LE5OU3MJ\MC900129223[1].wmfCountable and uncountable nouns

  1. Put the words in the correct column :

orange  milk  apple  water  bread  butter

 cheese  tea  sausages  juice  tomato

potatoes       sweets banana

 

COUNTABLE NOUNS

UNCOUNTABLE NOUNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Усне монологічне мовлення – Speaking (slide 28) (6 хв.)

T: And at last we are at the end of our journey. We had one more stop left. It’s oral practice. You’ll speak about British cuisine.

Учні розповідають, що британці полюбляють їсти на сніданок, обід, вечерю.

Traditional breakfast is a very big meal - sausages, bacon, eggs, tomatoes, mushrooms, etc. But nowadays many people just have cereal with milk and sugar, or toast with marmalade, jam, or honey. The traditional breakfast drink is tea, which people have with cold milk.

For many people lunch is a quick meal. Schoolchildren can have a hot meal at school, but many just take a snack from home - a sandwich, a drink, some fruit, and perhaps some crisps.

Afternoon tea means two things. It is a drink and a meal! Some people have afternoon tea with sandwiches or cakes. Cream teas are very popular. You may also have scones (a kind of cake) with cream and jam.

The evening meal is the main meal of the day for many people. They usually have it quite early, between 6 and 8 pm, and often the whole family eats together.

 

ІІІ. Заключна частина уроку

1. Домашнє завдання (slide 29) (1 хв.)

T: Children, the lesson is coming to the end and now open your day-books and write down your homework.

- Ex 6 page 66

(Write what Mr. Parker usually has for breakfast, dinner and supper ).

2. Підведення підсумків уроку. Рефлексія. Виставлення оцінок за урок

(2 хв.)

T: Today you’ve learned about some traditional British food. Don’t you think the getting knowledge can help you in your real life?

Have you learnt anything new for you at the lesson? What exactly? Which activity did you like most of all?

Now I want to thank you for taking part in our lesson. I hope it was interesting and useful for you. The lesson is over. Good-bye, pupils! Have a nice day! (slide 30)

 

 

 

1

 

docx
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Несвіт А.М.)
Додано
20 жовтня 2021
Переглядів
739
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку