Урок англійської мови 3 клас "Where is the ball?"

Про матеріал

Конспект уроку з англійської мови для учнів 3 класу на тему "Where is the ball?" (до підручника для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивчення англійської мови Oxford Family and Friends 1 )

Перегляд файлу

Тема: Where is the ball?

Мета:

  • навчити вживати  прийменники місця in, on, under; вивчити нові ЛО: seesaw, slide, net, swing, tree, pool, ice cream, frisbee;  
  • розвивати в учнів увагу, пам'ять, кмітливість та мовну здогадку, мовлення;
  • виховувати культуру спілкування та бажання навчатись.

Дидактичні засоби навчання: презентація, картки, лист, моделі.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Введення в іншомовну атмосферу
1. Привітання

- Good morning! My name is Yana Petrivna and I will be your teacher today.

2. Перевірка готовності до уроку

- Sit down, please. Get ready for the English lesson. Show me your Class books, Work copybooks. Thanks, you are ready for the English lesson.

3. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності

- Bill will come to us to a lesson today. But he got lost. For that we need to say a poem together. But firs let’s learn this poem.

4. Фонетична розминка

1) Зразок, пояснення

- First I, than you. Be very attentive!

Little Bill, sit still.

Will you sit still, little Bill?

If you sit still, little Bill,

Jimmy Bill will bring you to big hill.

2) Відпрацювання

- Let’s read this poem together! I read the first line, you only listen

 Little Bill, sit still.

- And now repeat with me!

 Little Bill, sit still.

- The second line. First I and you only listen.

 Will you sit still, little Bill?

- Together!

Will you sit still, little Bill?

- The third line. First I and you only listen.

If you sit still, little Bill,

- Together!

If you sit still, little Bill,

- The fourth line. First I and you only listen.

Jimmy Bill will bring you to big hill.

- Together!

Jimmy Bill will bring you to big hill.

 

3) Контроль розуміння

- And now it’s time to read all poem! And to invite Bill to us!

Little Bill, sit still.

Will you sit still, little Bill?

If you sit still, little Bill,

Jimmy Bill will bring you to big hill.

  • Bill found us!!!
  • He wants to tell us to go with him on the ground.

ІІ Основна частина

  1. Ведення нових ЛО
  • Will we go with him? But first, let’s check up our readiness. For this we have to learn new words, which help us on the ground.
  • Open your Class Book at p. 34. Find words on the top of the page. And now…
  •  Listen and point ( запис №  )
  •  Listen and repeat ( запис №  )
  •  Listen and chant ( запис №  )
  •  Look and say WHAT IS THIS? (It is a …)
  •  Let’s play a ball.

- But firs let’s make a circle. Now I’ll throw you ball and will say one of these words on Ukrainian, you have to tell me this word on English and return me the ball. Are you understood?

- Let’s start our game!

  • Seesaw ['siːsɔː] гойдалка (вниз і вгору)
  • Slide  [slaɪd]  горка
  • Net  [net] сітка
  • Swing  [swɪŋ]  гойдалка
  • Tree   [triː]  дерево
  • Pool  [puːl]   басейн
  • Ice cream  [ˌaɪs'kriːm]  морожено
  • Frisbee   /ˈfrɪzbi/ літаюча тарілка

- Now I’ll say one of these words on English, you have to tell me this word on Ukrainian and return me the ball. Are you understood?

- Close your books! Now I’ll give you cards. Your task is to connect the word and the picture correctly. Don’t forget write your name and surname on the top.

- When you finish your work, raise your hand please!

  1. Граматика
  1. Пояснення
  • Bill lost the ball. Let’s help him to find it. To answer where is the ball, we have to learn new words: in, on, under.
  • When we say IN that’s mean that ball IN something ---- В
  • When we say ON that’s mean that ball ON something ---- НА
  • When we say UNDER that’s mean that ball UNDER something ---- ПІД
  1. Відпрацювання
  • Open your book at p. 35 and look on the ex. 3.
  • You see that question: Where is …?, can be in short-cut: Where’s ….?
  • Let’s do this ex.
  1. Закріплення
  • Now let’s help Bill to find the ball!
  • Where is the ball? It is … .

 

 

 

 

 

 

 

+ в презентації свої варіанти

 

  1. Читання діалогу
  • We help Bill and now he want to tell you a funny story, which happened with him.
  • Once he and trainer were on the ground and played in football. Suddenly the ball flew, when he ran the ball.  
  • Listen very attentively!  ( запис  )
  • Listen and repeat! (по одному реченню)
  • Let’s read this dialogue by roles.

 

EXTRA:

  • Bill have friends Rosy, Billy, Tim. Once they were asked to photograph them.
  • Let’s open your Work books at p. 35 and join the dots in the three pictures. We find out where they were photographed. Then read and match  Where is the Rosy?Billy?Tim?

ІІІ. Підсумок

  1. Пояснення д/з, запис в щоденник
  • Now we returned to our class and Bill want to say: Thank you for having a good time, good mood, positive emotions. He says goodbye to us.
  • Let’s say him “Thank you” together.
  • Oh, he left a letter. Let’s read it.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Оцінювання
  • I want to tell thank you for you work at the lesson! You were active! But the most active pupil(s) during this lessons is(are) …
  1. Підсумкове слово
  • Stand up! Good bye!

1

 

doc
До підручника
Англійська мова для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням англійської мови 3 клас (Ростоцька М. Є., Карпюк О. Д.)
Додано
23 липня 2018
Переглядів
917
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку