Тема Музика в моєму житті
Мета - практикувати учнів у читанні та аудіюванні текстів з метою повного
розуміння усієї інформації;
-повторити лексичний матеріал за темою;
- удосконалювати навички усного мовлення, читання , письма,
аудіювання за темою;
-навчити логічно висловлюватися та реагувати на мовленнєві вислови;
- розвивати пам'ять, здібності самостійно планувати речення;
- виховувати гарний смак у музиці, розширювати кругозір знань з
музики та культури англомовних країн.
Обладнання: екран, DVD програвач, DVD диск, проектор, роздатковий
матеріал, слайд-шоу презентація
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань
Хід уроку
I Початок уроку
1.1. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети уроку.
1.2.Введення в іншомовну атмосферу
Т: Look at the blackboard - Life without music would be a mistake-
( Friedrich Nietzhe)
What is music and why is here?
Music is made for the ear.
To be made and played for many of decades,
To be embraced by different cultures and race…
2.1. Повторення лексичних одиниць ( стилі музики)
2.2. Гра « З'єднай і прочитай речення» Робота в парах.
T: You'll work in pair/ You'll get an envelope. This for two…. Open the
2.3. Презентації учнів.
2.4. Дискусія. Робота в групах.
2.5. Перегляд відеофільму.
2.6..Аудіювання пісні
2.7. Інсценізація. діалогу.
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
His first solo album |
| |
His famous single |
| |
2.8. Reading
T: Now you'll work in groups. Read the text about concert of the famous group and put the parts of the text in correct order and match the paragraphs with the title given below.
2.9. Виконання граматичної вправи.
2.10. Кросворд.
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
| | | | | | | | | |
Тема Музика в моєму житті
Мета - практикувати учнів у читанні та аудіюванні текстів з метою повного
розуміння усієї інформації;
-повторити лексичний матеріал за темою;
- удосконалювати навички усного мовлення, читання , письма,
аудіювання за темою;
-навчити логічно висловлюватися та реагувати на мовленнєві вислови;
- розвивати пам'ять, здібності самостійно планувати речення;
- виховувати гарний смак у музиці, розширювати кругозір знань з
музики та культури англомовних країн.
Обладнання: екран, DVD програвач, DVD диск, проектор, роздатковий
матеріал, слайд-шоу презентація
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань
Хід уроку
I Початок уроку
1.1. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети уроку.
Т: Good morning children. I’m glad to see you. I hope you are well and ready for the lesson.
We’re going to speak about music, it’s different styles, it’s power, famous singers and your music testes.
1.2.Введення в іншомовну атмосферу
Т: Look at the blackboard - Life without music would be a mistake-
( Friedrich Nietzhe)
(Учні висловлюють свої думки. Остання учениця розповідає вірш)
What is music and why is here?
Music is made for the ear.
To be made and played for many of decades,
To be embraced by different cultures and race…
Т: Now think about things which are associated with the word MUSIC(Modern, unique, instrument, cool, success, song, etc.)
T : You see that it is impossible to imagine a day without music. We can here music everywhere in the streets, in the shоps on TV or radio.
ІІ Основна частина уроку
2.1. Повторення лексичних одиниць ( стилі музики)
T : But we are different and have different tastes. We like different kinds of music . Now listen to the examples of styles of music and try to guess what style it is.
( Учні слухають музику і називають стилі)
T: What styles of music haven’t we mentioned? ( ….)
( Учні називають інші стилі музики)
What kind of music do you like best? And your granny ? father?
Ask each other questions.
(Учні запитують один одного про їх уподобання)
2.2. Гра « З’єднай і прочитай речення» Робота в парах.
T: You’ll work in pair/ You’ll get an envelope. This for two…. Open the
envelope. Your task is to match the different styles of music and their
definitions.
(Учні складають речення і перевіряють вправу)
Classical music-is often played by a big orchestra in the concert hall.
Punk-is usually played by young people with brightly colored hair.
Jazz comes originally from black American musicians.
Country music- is usually played the guitar, banjo and violin.
Rap is a music style where the singer speaks or shouts the words.
Folk is composed many years ago and sung by people or choirs.
Reggae is music from the West Indians, with a strong regular beat.
Rock is played with the help of electric instruments and steady rhythm.
2.3. Презентації учнів.
T: Two pupils of our form have prepared presentation about their favorite singers and styles of music. Listen to them attentively and be ready to tell what music would you choose and what music would you listen to and why?
(Презентація учнів)
2.4. Дискусія. Робота в групах.
Т: So, what style do you prefer? I propose you to divide into 2 groups. Who likes the first one and why?
(Учні висловлюють свої думки).
P1 I like Indian music because it is calm, gentle.
P 2 I prefer rock because it sounds loud, modern.
(Loud, joyful, gentle violent, happy, sad, peaceful, quiet, depressing, exciting, harsh, soothing, discordant)
2.5. Перегляд відеофільму.
Т: English is the language of pop music . Do you like pop music? Do you know anything about British pop? Now we’ll watch a video film about very popular band of 60th.Guess what is it?
Ch The Beatles.
T: Yes, you’re right. Watch very attentively and tick the true sentences you here.
( Учні слухають першу частину відео і виконують тест +\-)
Т Now continue watching the video film and complete the sentences.
2.6..Аудіювання пісні
T: Are you tired? Let’s relax and sing song. You have a paper with the words of this song but it is not completed. Use the words in the box and complete it.
( Учні слухають пісню і вставляють слова з таблиці)
Troubles wrong place game believe shadow
Yesterday, all my 1……….. seemed so far away
Now it look as though they're here to stay
Oh, I 2………… in yesterday
Suddenly, I'm not half the man I used to be
There's a …3……… hanging over me
Oh, yesterday came suddenly
[Chorus:] Why she had to go I don't know, she wouldn't say
I said something …4….., now I long for yesterday
Yesterday, love was such an easy 5……… to play
Now I need a..6……. to hide away
Oh, I believe in yesterday
2.7. Інсценізація. діалогу.
T: Do you like going to the concert? Now you have possibilities to watch the interview with one of the pop stars. Listen carefully and be ready to fill the table.
Name |
Robby Williams |
|
Date and place of birth |
1974, England |
|
His family |
Mom and sister Sally |
|
His first job |
Company which sold windows |
|
Name of the group he joined |
Take That |
|
Number of singers |
5 |
|
His first solo album |
1996 - 4 million copies |
|
His famous single |
Angels |
|
T: Let’s check.
2.8. Reading
T: Now you’ll work in groups. Read the text about concert of the famous group and put the parts of the text in correct order and match the paragraphs with the title given below.
a. Audience reaction
d. General information
c. End of the concert
d. start of the concert
e. The performance
2.9. Виконання граматичної вправи.
T When was the last time you were at a concert? Did you buy the tickets?
Let’s do grammar exercises. Complete the sentences with the words in correct form of the verbs.
If I bought a ticket, I……( to go) to the concert.
If I …. ( to go) to the concert, I……( to see) my favourite singer.
If I….. ( to see )my favourite singer, I ….( to be) very happy.
If I ……….. ( to be) very happy, I ……..( to buy) one more ticket.
2.10. Кросворд.
I |
N |
S |
T |
R |
U |
M |
E |
N |
T |
H |
A |
A |
C |
O |
N |
C |
E |
R |
T |
D |
M |
U |
S |
I |
C |
E |
T |
A |
K |
I |
A |
D |
O |
K |
F |
L |
U |
T |
E |
P |
T |
I |
U |
L |
I |
L |
H |
S |
T |
S |
R |
E |
N |
U |
D |
O |
S |
K |
I |
B |
A |
N |
D |
H |
D |
E |
O |
T |
C |
A |
P |
C |
L |
A |
L |
Q |
N |
W |
K |
S |
J |
E |
P |
R |
E |
G |
G |
A |
E |
S |
A |
X |
O |
P |
H |
O |
N |
E |
T |
T: Your home task for the next time is to write a letter to me about your favorite group or singer. Find interesting information about them in Internet. The lesson is over. Good-bye.
Кагарлицький НВК « ЗОШ І-ІІ ступенів – ліцей»
Music in my life
Урок англійської мови у 8 класі
Учитель іноземних мов
Філоненко Т.Б.