Урок, розроблений для групи дівчат ІІ курсу за професією "Швачка" в училищі. Орієнтовно відповідає рівню 10 класу за програмою Стандарт. Для вчителів загальноосвітніх шкіл можуть стати в нагоді окремі матеріали уроку (більшість з яких є авторськими), а також форми та методи роботи на уроці.
Тема: «Робота і професії. Опрацювання матеріалу теми через діалогічне мовлення»
Мета:
1)освітня:ознайомити учнів з основними фразами та будовою діалогу за темою, навчити використовувати набуті знання в мовленні, шляхом висловлювання власних думок та ведення діалогу, як в звичному контексті так і в нестандартних умовах, ознайомити з основами ділового спілкування;
2)розвиваюча: через систему вправ створити умови для використання набутих знань з теми, розвивати вміння та навички говоріння (діалогічного мовлення) за темою, швидко та правильно реагувати на висловлювання, провести зв’язок між раніше вивченим та новим матеріалом, реалізувати міжпредметні зв’язки через дібраний лексичний матеріал теми та виконання завдань, а також за допомогою спеціальних завдань низького рівня складності реалізувати диференційний підхід, розширити світогляд учнів;
3)виховна:формувати соціокультурну компетенцію, розуміння важливості обраної професії в житті людини, звернути увагу на небезпеку можливості потрапити в сферу торгівлі людьми.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок
Форма проведення уроку: усна робота в парах та малих групах
Методи уроку: елементи бесіди, наочні: робота з опорними таблицями, завдання за відео фрагментом, практичні: виконання різноманітних вправ, випереджаюче завдання, методи критичного мислення (здогадка за картинкою, аналіз, зіставлення, синтез), методи учнецентрованого навчання, ігрові, коллаборація (співпраця зі старшими учнями, спрямована на досягнення спільного результату), QR-коди
Обладнання уроку: мультимедійна система, презентація «Урок», 3 різних зображення швачок в роботі, відео фрагмент мультфільму «Попелюшка» «The Work Song cinderella», відеоролик блогу учениць «Блог», оголошення, створене учнями, роздатковий матеріал (опори для відтворення діалогу, розрізані діалоги для встановлення їхнього порядку, розрізані на стрічки окремі питання для гри в хрестики-нулики, таблиці для опитування, аркуші з QR-кодами - завданнями);
Використані матеріали підручників «Англійська мова» О.Карпьюк 10 клас, Prime Time Virginia Evans – Jenny Dooley
Міжпредметні зв’язки: спеціальні дисципліни, практичне навчання, людина і світ, зв’язок з життям
Епіграф до уроку: The future of the world is in my classroom today (Ivan Welton Fitzwater). Майбутнє світу в моєму класі сьогодні.
Хід уроку
І Організаційний етап: привітання, перевірка присутніх на уроці, підготовка учнями робочого місця.
ІІ 1)Активізація пізнавальної активності
And to start our lesson I want with the words which are hidden in this QR-code. Can you read them? Do it, please. (Students read the QR code – MOTTO)
Teacher: You will be adult citizens of our city, country. You will work to make our world better. You will be my hope and support when I become old and weak. So it’s very important to become good specialists, good citizens and at last good people to make our future nice and comfortable.
Учні висловлюють свої думки. За пропозицією вчителя визначають про що піде мова на уроці.
2) Актуалізація знань учнів:
Name |
Quest.1 |
Quest. 2 |
Quest. 3 |
Katia A. |
|
|
|
Aliona G. |
|
|
|
Vika Z. |
|
|
|
Tania Z. |
|
|
|
Mona K. |
|
|
|
Dasha L. |
|
|
|
Natasha M. |
|
|
|
Masha Priv. |
|
|
|
Oksana S. |
|
|
|
Sofia T. |
|
|
|
Violeta F. |
|
|
|
Katia M. |
|
|
|
Masha Prig. |
|
|
|
Приведення учнів до висновку, що для тих, хто хоче працювати за кордоном, є просто необхідним вміння спілкуватися англійською на певні теми стосовно професії.
So, if we want to be able to work abroad, what should we know? What knowledge do we need? Therefore let’s work hard today: remember all that we’ve already learnt and learn new things which we need.
First of all let’s remember some terms on your profession. For that reason watch the video and complete the following tasks:
a) Назвати якомога більше термінів з професії швачки на зразок мозкового штурму. Brainstorm the words of your profession which were in the video
Орієнтовний перелік термінів:
dress
bodice
skirt
bottom
sleeve
bow
ribbon
belt
tape measure
scissors
a piece of chalk
threads
needle
cloth
chalk out/trace
basting
sew on
pin up
do stitches
measure out
make a pattern
cut out
frill
thimble
Make up word expressions or sentences using these words. You can just answer the question: what did mice and birds do in the video?
Орієнтовні фрази:
1. They sang a song
2. One mouse first studied the model sketch.
3. At first they prepared such necessary equipment as scissors, threads, needles, chalk
4. The birds dissolved the frill on the old dress
5. A Bird and a mouse measured the length of the dress
6. Mice made a pattern
7. Mice marked the pattern on the cloth
8. A mouse and a bird measured the dimensions of the parts
9. Two mice cut out the necessary details
10. The mice gathered the material into a frill
11. A Bird and a mouse pinned the outer part of the skirt to the dress
12. Mice basted the details
13. Birds measured the throat circumference
14. The mouse measured the necessary length of lace
15. A mouse and a bird sewn lace trim to the neck
16. The mouse has inserted a thread in a needle
17. Birds attached a decorative ribbon
18. Birds tied bows
Describe a model of the dress which was in the video
Орієнтовні фрази:
1. This is a long ball dress
2. The dress is cut at the waist line
3. There is a belt on the waist
4. The dress has a tightly fitted bodice in the form of a corset
5. The dress has no sleeves
6. The model's skirt is bell-shaped / the model has a skirt in the shape of bell
7. The dress is decorated with a light scarf on the shoulders
8. Model is probably made of silk / It is a silk dress
9. White and pink cloth combined in the dress
10. The skirt on the bottom is complemented by a wide frill of a different color
11. Light pink ribbon trim is used on the skirt, waist and bodice
12. Three pink bows complete the romantic image of the model
In your groups discuss your profession on following questions
(Think about importance for you
For other people
For your country)
Завдання гри (всі разом), відповіді не зачитуються, а використовуються для перевірки:
Play the game Х-О answering questions of each other
1) very important for doing something – essential
2) the achievement of passing exams for a particular job – a qualification
3) to give something that is necessary (for studying for example) – to provide
4) when you did the same work earlier and now know a lot about it – experience
5) a short text which tells you some important information, usually used to announce an event or to seek for something or someone required – an advertisement
6) when you work all day long – full-time job
7) a kind of job where you get good money – well-paid job
8) to get money for some work – to earn
9) someone who pays others to work for him – an employer
ІІІ Основна частина – ознайомлення з новим матеріалом
a) Читання оголошення про прийом на роботу, виділення ключових моментів, важливих для того, хто шукає роботу.
Read the advertisement
Wanted: Part-time waiter/waitress for busy English restaurant. £7 per hour. Mon-Fri evenings. Must be hardworking and reliable. Experience preferred but not necessary.
Miss Smith, 225 Rington Plaza, Cloverdale.
Tel. (0253)743984
b) Робота в парах. Учні отримують розрізані на фрази діалоги, що стосуються працевлаштування та обговорення оголошень 3 типів:
Put the phrases of a dialogue in order
1. Телефонний дзвінок роботодавцю / Phone call
A: Hello, Miss Smith? My name’s Jill. I'm calling about the advertisement
B: Hello Jill. How can I help you?
A: Do you still need a waitress on a part-time job? I’d like to apply this position in your Restaurant
B: Yes. Do you have some experience in this work?
A: Well, I’m a second year student of the vocational school and learn the profession of a cook. We’ve already had the two-month practical training course at the local cafes.
B: That’s great! Can you come any working day for the interview?
A: Thanks, I’ll come tomorrow.
B: See you later
2. Розмова з другом / Discussing a job with a friend
A: Hi, Whitney! Have you seen the advert on Instagram? A new service station is looking for car-cleaners!
B: Only car-cleaners?
A: Err, no. they also need mechanics and fitters.
B: Oh, sounds good! Is it a full-time job?
A: Not only, a part-time too. They also pay good money. What do you think?
B: Do they require any experience?
A: That’s not essential. I think we can try. It’s a nice point
B: Sure! We’re hardworking and energetic. Besides we had a nice practical training course at the vocational school. Let’s apply
3. Співбесіда з роботодавцем / Job interview
A: Hello. I’m Simon Jones
B: Nice to meet you, Simon. Take a seat and tell me something about yourself
A: Well, I’m 18, I’m a student, and I’m looking for a part-time job to help pay for university
B: I see. Why do you think you’ll be a good shop-assistant?
A: Well, I think I’m hardworking and honest. I also think I’m Friendly and would get along well with the customers.
B: Do you have any experience in this type of work?
A: Yes. I worked in a surf shop last summer. Here’s a letter of recommendation.
B: Oh, that’s great! If we offer you the job, when can you start?
A: I can start immediately.
B: OK, Simon. I think that’s all. I’ll be in touch
A: Thank you very much for your time.
c) Check your answer, read the dialogue
Учні складають діалоги, перевіряють правильність виконання звіряючи зі зразком на презентації, зачитують в парах, визначають до якого типу з трьох вони відносяться
ІV Закріплення / Practice
a) Fashion salon presentation
Спеціальні гості уроку – дівчата 3 курсу презентують свій «Модний дім», розповідаючи про свою роботу у відео ролику-блозі та запрошують молодших учениць на роботу.
Виступ учениць та демонстрація відео ролику «Блог»
b) Advertisement
Демонстрація оголошення, створеного ученицями, читання вголос
c) Find out your task
Вчитель роздає кожній учениці картку з QR-кодом, пояснюючи, що в них зашифроване завдання, яке необхідно виконати індивідуально
На допомогу учням на партах є друковані опори з необхідними діалогами
1. Phone call
- Hello, ___________? My name’s _________. I'm calling about the advertisement
- Hello ______. How can I help you?
- Do you still need a ___________ on a part-time job? I’d like to apply this position in your ________________
- Yes. Do you have some experience in this work?
- Well, I’m a _________ year student of the vocational school and learn the profession of a ___________. We’ve already had a __________ practical training course at the ____________.
- That’s great! Can you come any working day for the interview?
- Sure, I’ll come tomorrow.
- OK. See you tomorrow.
2. Friend’s conversation
- Hi, ___________! Have you seen the advert in Instagram? A new __________ is looking for ___________!
- Only ___________?
- Err, no. they also need _________ and __________.
- Oh, sounds good! Is it a full-time job?
- Not only, a part-time too. They also pay good money. What do you think?
- Do they require any experience?
- That’s not essential. I think we can try. It’s a nice point
- Sure! We’re _______ and _________. Besides we had a nice practical training course at the vocational school. Let’s apply
3. Job interview
A: Hello. I’m ____________
B: Nice to meet you, ____________. Take a seat and tell me something about yourself
A: Well, I’m ____, I’m a student, and I’m looking for a part-time job to help pay for university
B: I see. Why do you think you’ll be a good _______________?
A: Well, I think I’m _____________. I also think I’m ________ and would get along well with the customers.
B: Do you have any experience in this type of work?
A: Yes. I worked in a ____________ (last summer). Here’s a letter of recommendation.
B: Oh, that’s great! If we offer you the job, when can you start?
A: I can start immediately.
B: OK, __________. I think that’s all. I’ll be in touch
A: Thank you very much for your time.
d) Do the task. Speak on the topic
Завдання індивідуальні диференційовані відповідно до можливостей учнів:
- відтворити телефонну розмову з роботодавцем (зателефонувати за вказаним в оголошенні телефоном)
- відтворити розмову друзів про оголошення (в парі з тим, в кого таке ж завдання)
- відтворити інтерв’ю з роботодавцем (безпосередньо з дівчатами 3 курсу)
- доповнити будь-який з друкованих діалогів
е) Human Trafficking
Read the ads and say whether they are appropriate or those we can trust?
Explain your answer.
Вчитель, після короткої бесіди про небезпеки працевлаштування на роботу за кордоном, а саме, торгівлю людьми, пропонує ученицям спробувати визначити безпечність представлених оголошень, звертаючи увагу на певні особливості (Додаток 2)
f) Скласти листа-заяви про прийом на роботу. Application letter
Завдання для командної роботи. Учениці за розрахунком на 1, 2 розділяються на 2 команди. Кожна з команд отримує однаковий набір розрізаного листа-заяви про прийом на роботу. Хто швидше правильно впорається із завданням
Application letter
Dear Madam,
I’m writing to apply the position of a part-time seamstress in your Fashion House which you advertised in Instagram.
I’m a second year student of the Melitopol higher vocational school, learning this profession, and I am planning to start my own business when I graduate. I think that this job would be a valuable experience for me.
I’ve already had the two-month practical training course at the garment factory this autumn. I consider myself to be hardworking and reliable. I’m also friendly with customers.
Please find enclosed a copy of my CV. I am available for an interview whenever you want. I look forward to hearing from you.
Yours sincerely,
Marina Shevchuk
V Рефлексія
Визначити свої враження, відчуття щодо засвоєння матеріалу уроку та поставити оцінку своїй роботі в наданій табличці
What I’ve learned on this lesson |
|
|
|
1. I remember and can use words on the topic |
|
|
|
2. I can read the advertisements |
|
|
|
3. I can discuss the advert with my friend |
|
|
|
4. I can speak with the employer on the phone |
|
|
|
5. I can get a job interview |
|
|
|
6. I know how to avoid Human Trafficking |
|
|
|
My lesson assessment is |
|
|
|
My assessment for me is (1-12) |
|
|
|
VІ Оцінювання
Вчитель запитує самооцінку учениці і, за необхідності, її коригує або погоджується з нею. Надає аргументацію
VІІ Домашнє завдання (диференційоване)
Для тих, хто доповнював діалоги на папері, закінчити роботу і, за можливості, вивчити один з діалогів.
Для всіх інших: створити власний діалог за наданими опорами за реальним оголошенням
На завершення вчитель пропонує ученицям прочитати зашифроване послання
Додаток 1
Додаток 2
Salary: 3000 €
Accommodation: 5-star hotel
Conditions: Free 3 meals per day, private room
Transfer: Moving and processing of all documents are paid by the company
You have been trafficked
Salary: 2500 €
Accommodation: At the hotel
Conditions: Free lunch, tools and uniform are provided by the company
Transfer: Moving and receiving documents are paid by the company
You have been trafficked
Salary: 5000 €
Accommodation: At the nursing home
Conditions: Free 4 meals a day
Transfer: We do not pay for your moving and receiving documents
You have been trafficked
Salary: 2500 €
Accommodation: Hostel
Conditions: We give a uniform, free 3 meals a day
Transfer: We do not pay for your moving or receiving documents
You have NOT been trafficked
Salary: 1500 €
Accommodation: Hostel
Conditions: Free lunch and a uniform are provided by the company
Transfer: Half of the transfer and receipt of documents are paid by the company
You have been trafficked
Salary: 2000 €
Accommodation: 2 Star Hotel
Conditions: Free 2 meals a day
Transfer: Moving and documents are not provided by the company
You have NOT been trafficked