Урок розрахований на учнів 8-9 класів.Матеріали уроку допоможуть систематизувати знання учнів з даної теми, поглибити знання та зацікавити до вивчення предмету.
Урок англійської мови у 9 класі
Тема.Лондон.Подорожуємо Лондоном.
ЦІЛІ УРОКУ: активізувати вивчену лексику за темою;
вчити знаходити необхідну інформацію у прочитаному тексті; організувати контроль мовленнєвих навичок учнів з теми; сприяти розширенню загального та країнознавчого кругозору; поглибити знання учнів про культуру та історію Великої Британії; розвивати вміння учнів відокремлювати головне; логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою, аналізувати, узагальнювати, порівнювати; самостійно будувати мовленнєву дію; розвивати мислення, зорову пам'ять та уяву; виховувати культуру мовлення, повагу до культури, історії, традицій Англії, до мови, що вивчається, як засобу міжнаціонального спілкування. ОБЛАДНАННЯ УРОКУ: карта Великої Британії, фотографії та відеоматеріал з видами визначних місць Лондона, відеоролик «Розвід моста в Лондоні”,роздатковий матеріал із завданнями.
Хід уроку
I.Вступ
1.Організація класу до уроку.
2.Повідомлення теми та мети уроку.
T:Today we are going to learn some interesting places in one of thee British cities.What city is it?In order to know the name of this city we must do such activities:
1.Complete the sentences:
1.I always help my mother to lay the table on my birthday party.
2.The flowers are on the window – sills.
3.What nationality are you ?- I am Ukrainian.
4.Do you speak Ukrainian? –Yes,I do.
5.October is the second autumn month.
6.November is the third autumn month.
2.Solve crossword by using omitted words:
LAY
ON
NATIONALITY
DO
OCTOBER
NOVEMBER
(the first column of the crossword is the nae of the city)
Yes,it’s London.And we shall aquaint ourselves with sights in London,the British capital.
3.Уведення в іншомовну атмосферу.
1. Робота з висловлюванням про Лондон.
Quotation
“I hope to see London before I die”
( William Shakespeare .”Henry IV”)
T:Do youn agree with this quotation about London?Why?
2.Робота в групах.
T: Work in groups of four. Read out your word in the card and try to use these sentence. Make as many different combinations of your words as you can.
You have three minutes. (Words on the cards: capital, river, Great Britain, historical places, tour, symbols, traditions…)
Now, appoint a spokesperson of your group to read your best sentences.(Pupils read their sentences.)
4.Актуалізація опорних знань учнів за темою «Історія Лондона.Основні райони міста.”
(повідомлення учнів)
II.Основна частина уроку.
1.Вступна робота за темою (mind-map)
Who would not wish to visit the old capital London with gates and towers reflected in the Thames. I'm sure that everyone's heart will beat faster with the hope of visiting London. Speaking about London we can't mention about Great Britain.
Let's recollect our knowledge about GB. Well, now look at the blackboard, please. This mind-map and a map of GB will help you to tell about this island.
climate
official name
parts making up the UK
longest river GREAT BRITAIN capital
highest mountain countries making
up the UK
surface
2. Активізація лексики з теми.
1)Watching sights.
T: As you know, there are a lot of places of interest in London. Let’ s travel around the city and remember some of them. (перегляд відеоматеріалу)
T: So, the first place is Tower Bridge. What can you say about it?
2. Match the two halves of the sentences
3. Correct the mistakes.
4.Хвилинка релаксації.
Relaxation
T: Let’s play a game. Your task is to find a friend which is from your country. You have a peace of paper with the name of your country and your nationality. The country and nationality are different. For example: “I am from Ukraine.”— “I am Ukrainian”
5. Тренування у писемному мовленні
Writing activity
T: Now your task is to match words and word - combinations. You have 5 minutes to match.
T: Let’s check what you’ve done.
T: Now please choose any word or word combination and make a sentence with it. Write it down in your copybooks.
Match the sentences:
1. St. Paul's Cathedral (4) the famous clock
2. Buckingham Palace (5) a museum of wax figures
3. Trafalgar Square (1) the biggest English church
4. Big Ben (3) monument to Admiral Nelson
5. Madam Tussaud's Museum (2) the residence of the Queen
6.Робота з текстом «London”.
а) Читання,вибірковий переклад.
b) Складання плану до тексту у вигляді питань(письмово)
с) Колективна робта у формі змагання між групами учнів(групи складають опис одного з визначних місць Лондона, не називаючи його інші відгадують про що йде мова)
Зразок: It is an old castle.It’s in the City .At first itt was a fortress.then it was
King’s residence.Later on it was a prison.Now it is a museum.(the Tower)
7.Практикування в усному мовленні.
What place in London would you like to visit and why?
Example:
I would like to visit Hyde Park because it is a beautiful place in London. There is a Speaker’s Corner there.You can rest on the grass and meet many new people.
III. Заключна частина уроку.
Summarizing. Home assignment. Marks.
T: We spoke about a very beautiful city – London.
What did we learn at our lesson today?
What did you like the most?
GREAT BRITAIN
countries making up GB
surface