Урок "Антилюдяна суть зла в дзеркалі літератур (за творами А.Камю "Чума" та О. Довженка "Україна в огні"

Про матеріал
Конспект інтегрованого уроку з української та зарубіжної літератури, метою якого є розкриття антилюдяної суті війни як вселенського зла, створення умов для розуміння її злочинного характеру, неприпустимості для людей, удосконалення навичок роботи з текстом, розвиток зв’язного мовлення, критичного мислення, сприяння вихованню кращих людських якостей. Розраховано на 2 уроки.
Перегляд файлу

                                                                         Олена Максимова,

                                                           директор НВК  «Кіровоградський колегіум»,

                                                           учитель зарубіжної літератури та російської мови

                                                                         Ірина Кочмар,

                                                          заступник директор з НВР

                                                         НВК «Кіровоградський колегіум»,

                                                         учитель української мови та літератури

 

 

Тема. Антилюдяна суть зла в дзеркалі літератур ( за творами А. Камю «Чума»

          та О.   Довженка «Україна в огні»)

Мета. На основі прочитаних творів розкрити антилюдяну суть війни як вселенського зла, створити умови для розуміння її злочинного характеру, неприпустимості для людей, удосконалювати навички роботи з текстом, розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення, сприяти вихованню кращих людських якостей

Тип. Інтегрований урок (українська література+зарубіжна література, історія, людина і світ)

Обладнання. Тексти художніх творів, мультимедійна презентація, палітра асоціацій(кольори), рефлексійна газета « Карта світу » 

 

                                                           Структура й хід уроку

І.Організація класу

ІІ.Привітання

ІІІ.Підготовка до сприйняття навчального матеріалу

Учитель. Сьогодні ми поговоримо про зрозумілі й водночас складні речі. Спробуйте з'ясувати, про що сьогодні піде мова на уроці.

                -  перегляд    відеоряду

                - відповіді учнів (добро і зло, радість і сум, щастя і розпач)

Учитель.  А. Ейнштейн писав:  «Світ знищують не ті, хто чинить зло, а ті, які спостерігають за цим, нічого не роблячи». Людство завжди стояло перед вибором між добром і злом, жорстокістю і милосердям, війною і миром, любов'ю  і ненавистю, свободою і тоталітаризмом. На  терези історії невпинно падали  людські страждання, смерті,  духовні подвиги мислителів і поетів,  Голгофа тих, хто прийняв смерть у боротьбі зі злом. Якщо є зло, то що ж тоді добро і як протистояти злу? Допоможуть розібратися в цих питаннях на перший погляд абсолютно різні твори, а саме:  роман А. Камю «Чума» та  кіноповість О. Довженка «Україна в огні». Тож пригадаймо ці твори

ІУ. Актуалізація опорних знань

- робота за твором «Чума»

1.Де відбуваються події роману, яким постає містечко перед читачем?

2. Який епізод є зав’язкою твору?

3.Яким постає перед читачем доктор Ріє?

4.Для чого введено образ Тарру?

5.Коли вперше прозвучало слово «чума»?

6. Як влада реагує на ситуацію?

7.Які зміни відбулися в житті мешканців міста?

8. Чим є чума, за словами Панлю?

9. За чиєю ініціативою було створено санітарні дружини?

10. Хто готує сироватку проти хвороби?

11.Як реагували мешканці на відступ хвороби?

12. Як закінчується твір?

- вправа «Вірю-не вірю» («Україна в огні»)

1. Про синів Лавріна Запорожця по світу йшла добра слава +

2. Святкування дня народження Тетяни Запорожець переривається війною +

3. Ахіллесовою п’ятою українців Ернст фон Крауз вважає незнання історії +

4. Людвиг Крауз не знає, як знищити українців –

                5. Людьми високої марки вважає українців Лаврін Запорожець –

                6. Лаврін Запорожець погоджується стати старостою +

               7. Купріян Хуторний пишається своїми синами –

               8. Лаврін  категорично відмовляється внести до списків Олесю +

9. Олеся Запорожець стала дружиною Антоніо Пальми –

10. Після німецького полону Олеся  і Христя повернулися додому +

11. З родини Запорожців у живих ніхто не залишився –

12. О. Довженко уславлює незламність сили й духу народу  +

У. Оголошення теми, очікуваних результатів. Робота з технологічною картою

Тема

Очікувані результати

Лексичний інструментарій

Антилюдяна суть зла в дзеркалі літератур ( за творами А. Камю «Чума»

 та О.   Довженка «Україна в огні»)

 

  • поглибити знання про твори;
  • створити асоціативні ряди за творами;
  • розкрити анти людяну суть війни як вселенського зла;
  • з'ясувати, чи варто боротися зі злом;
  • визначити актуальність творів.

 

  • асоціація – зв'язок між окремими уявленнями, внаслідок чого одне уявлення викликає інше.
  • людяний  - сповнений турботи про людей, поваги до її гідності, щирий, доброзичливий.
  • анти – відповідає українському префіксу проти, вживається для творення слів зі значенням протилежний, ворожий.

 

УІ. Вивчення теми уроку

                                              Здається, наближається чума.
                                             Я бачу місто у вогні.
                                            І виходу ніякого нема.
                                           Хто ж виживе у цій війні ?
                                          Війна... Чума. ..І що є ще страшніше
                                          Цієї грізної пори ?

                                                                   І.Зарудня

                - робота з епіграфом (після аналізу творів)

                - аналіз сюжету роману «Чума»

                - створення асоціативного куща за буквальним (конкретним) явищем, змальованим у романі

 

ЧУМА    Розлука

          Спогади про минуле життя

Відсутність відчуття майбутнього

                                                               Тривога

   Ніхто не захищений

                                                                   Зброя

      Мародерство

                                                  Боротьба всім миром                     Перемога?

 

  • визначення жанру твору

Філософський роман-притча – твір, який відображену в ньому конкретну й одиничну подію символічно узагальнює до загальнолюдських масштабів, маючи на меті повчання, застереження

 

  • визначення потрійного притчового змісту


 

боротьба з чумою в Орані

 боротьба з коричневою чумою

                                                              - фашизмом в Європі

 

 

 

                                                                                                                       Боротьба зі

                                                                                                                                    злом у світі

 

  • перехід до твору «Україна в огні» ( боротьба з фашизмом у Європі

змалювання подій Другої світової війни О. Довженком)

Учитель.

26/Х/ 1943

Сьогодні я знову в Москві. Привіз з Києва стареньку свою матір. Сьогодні ж узнав од Большакова і тяжку новину: моя повість "Україна в огні" не вподобалася Сталіну, і він її заборонив для друку і для постановки.

Що його робити, ще не знаю. Тяжко на душі і тоскне. І не тому тяжко, що пропало марно більше року роботи, і не тому, що возрадуються вразі і дрібні чиновники перелякаються мене і стануть зневажати. Мені важко од свідомості, що "Україна в огні" — це правда. Прикрита і замкнена моя правда про народ і його лихо.

Значить, нікому, отже, вона не потрібна і ніщо, видно, не потрібно, крім панегірика.  (поетичний жанр, притаманною ознакою якого є захоплена похвала та уславлення визначної події чи подвигів видатної людини.)

 «Сьогодні роковини моєї смерті. Тридцять першого січня 1944 року мене було привезено в Кремль. Там мене було пору­бано на шмаття і окривавлені частини моєї душі було розкидано на ганьбу і поталу на всіх зборищах. Усе, що було злого, недоб­рого, мстивого, все топтало й поганило мене. Я тримався рік і впав. Моє серце не витримало тягаря неправди й зла. Я наро­дився і жив для добра і любові. Мене вбила ненависть великих якраз у момент їхньої малості». Так написав митець у «Щоден­нику» після заборони «України в огні».

  • проблемне запитання: які основні причини заборони «України в огні»

                  ( виокремити під час роботи за текстом):

  1. Пояснити, чому О. Довженко говорить про битву сценариста й письменника
  2. Визначити жанр твору
  3. З якої картини починається твір, чому?
  4. Про що свідчить прізвище героїв?
  5. Чого бажає мати дітям?
  6. Що перериває й змінює її слова?
  7. Чому зустрілися Василь і Олеся, чому Василь не вважає себе героєм?
  8. Як змінює Василя зустріч з Олесею?
  9. Як змальовано гітлерівське офіцерство?
  10. Яка розмова відбувається між Ернстом і Людвигом?
  11. Яке ганебне явище показано через образи синів Купріяна Хуторного?
  12. Як поводить себе Лаврін в окупації?
  13. Чому він опиняється в концтаборі, чи вижив там Лаврін ?
  14. Для чого письменник уводить образ Лиманчука?
  15. Де опиняються Христя з Олесею, як відрізняється настрій дівчат?
  16. Чи повертаються дівчата на Батьківщину?
  17. Як склалася доля Лавріна й Ернста фон Крауза?
  18. Чому значне місце у творі займають батальні сцени, як змальовано героїзм воїнів?
  19. Як закінчується твір?
    • визначення основних причин заборони твору:

1.Відображення хаотичного й панічного відступу радянських військ.

2.Показ явища дезертирства.

3. Вказівка на незнання історії як ахіллесової п’яти українців.

4. Змалювання «лиманчуківщини».

5.Доброзичливе змалювання людей, що працювали в Німеччині, яких вважали зрадниками.

6. Осуд будь-якої війни устами Антоніо Пальми.

- визначення проблематики твору:

1. Національна самосвідомість людини й народу.

2.Людина на фронті й у тилу.

3. Збереження родинних цінностей.

4.Зрада й вірність.

5. Цінність загальнолюдських ідеалів.

6. Жінка й війна.

 

  • складання асоціативного куща ( за твором)

 

   ВІЙНА      Розлука

               Тривога

      Стійкість

                              Дезертирство

                                                       Жорстокість

               Відмова від звичного життя

                               Зброя

                                                                        Боротьба

                                                                                              Перемога

 

 

  • проміжний висновок : ЧУМА = ВІЙНА
  • складання таблиці ( визначення епізодів)

 

«Чума»

«Україна в огні»

розлука

 

 

тривога

 

 

героїзм

 

 

жорстокість

 

 

боротьба

 

 

надія

 

 

 

Бесіда:

  • висновок з таблиці : у чому полягає антилюдяна суть війни? (Війна та чума змінюють звичний уклад життя, несуть руїну, нещастя  й загибель, що є анти людяним)
  • хто з героїв твору є виразником ідей авторів, а хто не відповідає життєвим ідеалам письменників?

- характеристика героїв, які протистоять злу (що об’єднує доктора Ріє та Лавріна Запорожця – допомога людям, стійкість відданість своїй справі, людям)

  • які проблеми порушено через образи творів:

Доктор Ріє

Лаврін Запорожець

=Як жити в абсурдному світі, де панують хаос і зло?

=Що робити, щоб зберегти у собі людину?

=Чи можна остаточно перемогти «чуму»?

=Чи варто боротися з чумою, якщо бацила ніколи не вмирає?

=Чи має сенс боротьба без шансів на остаточну перемогу?

= Як не залишитися байдужим до долі Батьківщини?

= Як зберегти в собі людину?

= Що переважає: особисте чи суспільне?

= У чому черпає сили герой?

= Що надихає героя на боротьбу, чи варто боротися?

 

- якою є поведінка героїв у межовій ситуації?

УІІ. Закріплення вивченого. Виконання тестових завдань

1. Роман «Чума» побудований як:

  а) хроніка зачумленого міста;                    

  б) щоденник Ріе;

 в) зібрання спогадів про епідемію

 г) журналістський нарис

2. Ідеєю роману «Чума» є:

а) стоїчний опір загальному безглуздю;  

б) примирення з нездоланним злом;

в) відмежування від зла в особистому житті;

г) переборення абсурду прекрасною мрією.

3.Герой роману А.Камю, навколо якого групуються персонажі:

А) Тарру

Б) Рамбер

В) Ріє

Г) Гран

  1. Панлю інтерпретує чуму в своїй першій проповіді так:

а) заявляє, що чума спростовує існування Бога;

б) заявляє, що чума – знак Апокаліпсису;

в) заявляє, що чуму Бог наслав на місто як покарання за гріхи;

г) заявляє, що чума – це випробовування для мешканців міста

5. Укажіть, яка з названих особливостей не є характерною для твору О. Довженка «Україна в огні»:

А) порушення проблеми національної самосвідомості людини і народу;
Б) заперечення антигуманних ідейно-моральних настанов сталінізму;
В) показ трагедійності подій Другої світової війни;
Г) викладення матеріалу у формі, щоденника;

6.Кіноповість «Україна в огні» була піддана нищівній критиці з боку радянського керівництва за:

А спотворене зображення переможного ходу війни;

Б. реалістичне зображення найскладнішого періоду війни; 

Г жанрову недосконалість твору;

Д виправдання фашизму;

 

7. Провідною ідеєю кіноповісті «Україна в огні» є

А уславлення мужності людини, яка захищає батьківщину;

Б засудження фашистської ідеології; 

В осуд війни, агресії, що призводить до загибелі родів та родин;

Г уславлення ролі комуністичної партії та її членів у перемозі над фашизмом.              

8. Композиційним епіцентром кіноповісті О. Довженка «Україна

в огні» є

А  відступ радянських військ на схід.

Б українське село Тополівка.

В винищення Ернстом фон Краузом невинних людей.

Г доля Христі Хутірної

9. Установити відповідність

 

 

1.Лаврін Запорожець

А.Її вишивки висіли під склом у європейських музеях: в Лондоні,в Парижі,в Мюнхені та Нью – Йорку, хоча вона про це не знала.

2. Христя Хуторна

Б. Усе життя розривався між моральністю і політичною боротьбою. Його життєвим кредо стає переконання, що завжди треба «ставати на бік жертв, щоб хоча б якось обмежити розмах лиха».

3. Панлю

В. Привселюдно в партизанському загоні суджено за щирість і правду, за добре слово про свого чоловіка, італійського офіцера

 

4. Тарру

Г.Це людина козацького гарту: не лише  виграє битву за своє життя, а й запалює жагою свободи інших у концтаборі

 

Д. Закликає покірно прийняти біду, не покладаючись ані на медицину, ані на лікарів, цілком довірившись Божій волі

 

1Г, 2В, 3Д, 4Б.

 

УІІІ. Підсумки уроку

 Визначення очікуваних результатів

  1. поглибити знання про твори; +
  2. створити асоціативні ряди за творами; +
  3. розкрити антилюдяну суть війни як вселенського зла; +
  4. з'ясувати, чи варто боротися зі злом; +
  5. визначити актуальність творів. -

 (виходячи зі слів Ріє, фон Крауза, Людвіга, Олесі Запорожець) – у чому актуальність????

                                     

 

 

 

 

 

 

Україна знову в огні, та є люди, які готові боротися зі злом, захищати Батьківщину, зберігати комфорт та спокій інших людей – відео «Камуфляжне серце»( https://www.youtube.com/watch?v=U-jnUf9ssEg)

ІХ. Рефлексія. Палітра асоціацій.

Учитель. Багато сказано про твори, а якщо спробувати все, про що ми говорили, перекласти мовою кольорів, які б кольори ви обрали? Спробуймо створити кольорову картину уроку ( на карті світу)

 Чорний – печаль

Блакитний – мрія

Червоний – любов

Зелений – надія

Помаранчевий - тривога

Білий – світло

                              - заключне слово

        Д/з твір «Чи варто йти на самопожертву заради найвищої  мети?»

Використані джерела:

1.Довженко О. Україна в огні/О. Довженко. - Харків: Фоліо, 2010. -351 с.

2.Довженко О. Щоденник/О. Довженко[Електронний ресурс]: Режим доступу :https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=872

3.Камю А. Чума: романи, повість:пер з фр. /А.Камю; передмова Д. Наливайка. – Харків: Фоліо, 2012. – 462 с.

4.Тестові завдання за романом «Чума» [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://quizizz.com/admin/quiz/5a940f3dc2404e002008ec83/

5.Українська література. Інтерактивний довідник-практикум із тестами. Підготовка до ЗНО/Ю. Горюнова, З. Тищенко. - Харків: Вид-во «Ранок, 2018. – 384 с.

6.Українська література. Інтерактивна хрестоматія. Підготовка до ЗНО/Ю. Горюнова, З. Тищенко. - Харків: Вид-во «Ранок, 2018. -  416 с.

7.Чемеровська З. Цикл уроків за романом А.Камю «Чума»/З. Чемеровська[Електронний ресурс]: Режим доступу:  https://z-3.jimdo.com

1

 

doc
До підручника
Українська література (рівень стандарту, академічний) 11 клас (Авраменко О.М., Пахаренко В.І., Мовчан Р.В.)
Додано
4 липня 2019
Переглядів
1406
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку