Тема: Апостроф після префіксів. Діалог.
Мета. Ознайомити учнів з правилом вживання апострофа після префіксів.
Дати учням уявлення про діалог; формувати в них уміння правильно записувати діалог; виховувати щедрість, сприяти розвитку дружніх стосунків.
Закріплювати знання про морфемну будову слова, вміння утворювати слова за допомогою префіксів.
Формувати орфоепічні та орфографічні навички, комунікативно-функціональну компетенцію на основі говоріння, як виду мовленнєвої діяльності.
Навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати до міркувань, порівнянь, доведення.
Розвивати розумові здібності, мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, вміння узагальнювати, сприяти усвідомленню словотвірної системи.
Виховувати інтерес до уроків мови, любов і повагу до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиці, картки, підручник, тестові завдання, картини природи Учні повинні знати: про словотворчу роль префіксів, морфемну будову слова та елементи словотвору; правило вживання апострофа після префікса.
Вміти: утворювати слова за допомогою префіксів, правильно висловлювати свою думку.
Цінувати: працелюбність, рідну мову, толерантне ставлення до товаришів, знання, час.
.
Хід уроку.
І. Організаційна частина
- Сьогодні урок – відкритий для всіх
Багато гостей! Тож вітаємо їх!
Хором. Ласкаво просимо!
Стали діти всі рівненько
Усміхнулися гарненько
Настрій на урок взяли
Й працювати почали
- Сьогодні ви маєте змогу
Присвятити свої сили уроку.
- Наприкінці ми визначимо, яким він вдався: Корисним чи Даремним. Корисним ми зможемо його назвати тоді, якщо будемо:
Сидіти рівненько
Писати гарно
Слухати уважно
Відповідати правильно
І поглядати час від часу сусідові в очі.
- Сьогодні на уроці ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, в країну чудову,
Що нас так єднає й збагачує мову!
- Розпочати урок я пропоную із знайомства з тими завданнями, які необхідно виконати сьогодні на уроці.
«ваМо – калодзер шіду» (Мова – дзеркало душі)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку.
Вузлик ще один сьогодні
Будем ми в’язати,
На уроці нову тему
Будемо вивчати
Тема, хоч і непроста
Та для нас цікава
Будуть в ній нові слова
Буде і забава
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі,
Та в словах української мови
Я пишу не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати сім’я –
Зразу стану потрібен і я. (Апостроф)
Саме цей знак буде присутній сьогодні на уроці.
- Яке слово в цій загадці пишеться з апострофом? (Сім’я)
Дайте приклади слів з апострофом. (м’ята, бур’ян, здоров’я, комп’ютер, …)
Відкрийте зошити, запишіть число.
Хвилинка каліграфії
1.Робота із загадкою
Чудо-сади прилетіли
Скакуни в тих санях білі
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця рукавом махне—
Сріблом вкриє все!
Про яку царицю йдеться у загадці?
(Диво-казка живе в усьому зимового дня, коли навколо сніги, льодом скуті ріки, а на деревах лежить сніг. Дуже гарно в таку пору року!)
--Сьогодні ми з вами будемо писати букву Зз («зе») і склади з нею.
Зз Зз зи ма оз вз
Зверніть увагу на з’єднання, та на написання складів.
2.Гра «Впіймай подих зими»
--Я буду читати слова, а ви слухайте. Якщо зустрінуться слова на тему «Зима», підіймайте руку.
Холодний, м’яч, ковзани, м’який, мороз, грудень, пляж, санчата, квіти, завірюха, листя, сніг, лижі, хурделиця, бурулька, ожеледиця, трава.
3.Запис слів.
Слова: ковзани, лижі, санчата запишіть у зошити.
А наступне завдання таке: дівчатка--
до слова зима доберіть спільнокореневі і запишіть;
(Зима-зимонька, взимку, перезимувати.);
хлопчики—змініть слово «зима» за допомогою закінчень.
(Зима—зими, зиму, зимно)
Запишіть прислів я
Літо збирає—зима з’їдає.
--Як розумієте зміст прислів я?
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
А) спостереження й аналіз мовних явищ під керівництвом учителя;
1.Робота за таблицею
- А зараз уважно подивіться на ці слова
з’явитися
під’їхати
зберегти
обкопав
об’їхав
з’їсти
зшив
2.Робота за таблицею
А подивіться на цю таблицю. Зверніть увагу на який звук закінчуються префікси,
після яких ставимо апостроф? (Префікс закінчується на приголосний звук)
А допоможе нам правильно писати слова з апострофом нам ця пам’ятка.
- А щоб правильно навчитися писати слова з апострофом після префіксів ми ознайомимось з пам’яткою:
1. Вимов та послухай слово. 2. Визнач, чи є в цьому слові префікс. 3. Якщо префікс є, перевір на який звук він закінчується. 4. Якщо на приголосний, виділи перший звук кореня. 5. Якщо корінь починається з букв я, ю, є, ї – пиши апостроф. |
1. Пояснювальний диктант
1 крок. У слові приїздити префікс є
2 крок. Закінчується на голосний
3 крок. Отже, апостроф не пишеться.
Міркування учнів.
1 учень.
1) у слові роз’яснити префікс є
2) префікс роз- закінчується на твердий приголосний
3) після префікса буква я
4) отже, апостроф пишеться.
2 учень
1) у слові розрізати префікс є
2) префікс під- закінчується на приголосний
3) після префікса буква «ер»
4) отже, апостроф не пишеться.
3 учень
1) у слові під’їзд префікс є
2) префікс під- закінчується на приголосний
3) після префікса буква ї
4) отже, апостроф пишеться.
V. Фізкультхвилинка
Уявіть,що Мороз-Морозенко вас щипає за носик, щічки, ручки, ніжки мерзнуть.
Давайте його проженемо і зігріємось. (ноут ялинка)
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
І разом понахилялись.
А тепер — як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Як метелики, літаєм
І дружно всі кружляєм.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
В) Робота з підручником
1. Правило. Робота в парах.
Г) Перевірка розуміння нового матеріалу
1. Вправа 233.
Вправа 235. Робота по варіантам
Прочитайте завдання вправи
І в. Записати слова першої групи
ІІ в. Записати слова другої групи
2. Перевірка виконаного.
- Обміняйтесь зошитами. Перевірте завдання у сусіда. Хто не допустив жодної помилки?
VI. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності
З’єднати – роз’єднати
Під’їхати –від’їхати
З’їхатися – роз’їхатися
|
- |
з’явитися, сім’я, від’їжджати, об’їхав |
|
|
з’їзд, бур’ян, від’ їхати, з’єднати |
|
|
роз’їзд, з’ясувати, в’їзд, здоров’я |
1 група
Утвори слова, постав де треба апостроф
З
Об
При їхати
Пере
Під
Ви
2 група
Розкрий дужки, постав де треба апостроф
(Роз)юшити,(роз)єднаний,(до)їжджати,(роз)ійтися,(роз)їхатися, (з)їсти
Вправа 235. Прочитайте текст
До дошки виходять два учня та по тексту складають діалог
VII. Підсумок уроку
Гра «Голосування ногами»
Рефлексія (запиши ПІБ та відміть правильні відповіді на запитання)
VIII. Оцінювання учнів
ІХ. Д/з
С. 101 Впр. 235 (2). По бажанню скласти оповідання на тему «Як я допомагаю пташкам взимку?»