Урок.«Апостроф. Правило вживання апострофа»

Про матеріал
Мета уроку: розширити та уточнити знання учнів про апостроф, учити правильно вимовляти та писати із ним слова, розвивати уміння звуко-букво-складового аналізу слів, сприяти вихованню активності, уважності, розвивати усне мовлення та навички грамотного письма.
Перегляд файлу

Урок української мови у 2 класі на тему:

«Апостроф. Правило вживання апострофа»

 

Мета уроку: розширити та уточнити знання учнів про апостроф, учити правильно вимовляти та писати із ним слова, розвивати уміння звуко-букво-складового аналізу слів, сприяти вихованню активності, уважності, розвивати усне мовлення та навички грамотного письма.

 

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

То ж і ми часу не гаймо,

працювати починаймо.

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.Гра « Дешифрувальник» (слайд 2)

( п’ятниця) – це п’ятий день тижня. Сьогодні п’ятниця .          

                      Хвилинка каліграфії

П  Пп  п’я  ят  ни  ця п’ятниця

2.Доповніть словом речення та запишіть його у зошит

- Діло добре ладиться , як настала  …..   п’ятниця.

 

3.З’єднайте  вираз із правильною відповіддю ( про кого так кажуть?) (слайд 3)

У нього сім п’ятниць на тиждень         -про тих хто легко міняє своє рішення

                                                                   -виправдовується

                                                                   - незграбний

Яку орфограму ви помітили у написанні слова п’ятниця.

4.Передбачення теми уроку

Загадка – акровірш     (слайд 4)

 

А я такий же, як знак розділовий

Простий і відомий шкільній дітворі.

Оце лиш в словах української мови

Сумлінно пишусь не внизу, а вгорі.

Твердість вимови вчу позначати,

Роздільно навчаю також читати.

Ось спробуй писати слово « ім’я » -

Факт, що зразу потрібним стану і я!

- Як ви гадаєте, над чим ми будемо працювати?

 

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
  1. Будемо вчитися читати і писати слова, в яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки після твердих приголосних, тобто слова з апострофом і самостійно складемо  правило про вживання апострофа. Таких слів в українській мові багато. Слова з апострофом прикрашають нашу мову. Тож будьте уважними.

-         Що ви очікуєте від уроку?

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Казка про апостроф.

Жили на світі дві коми. Одна була слухняна, зупинялась тільки там, де її ставили.  А друга - стрибала де хотіла, бешкетувала, як хотіла. Плуталась між словами, ніяк місця собі не могла знайти. Розсердились букви та і закинули її на самий верх слів та  наказали постійно стояти після б, п, в, м, ф та р перед я, ю, є, ї . З того часу називали її  апострофом.

- Про які знаки розповідається у казці? Якими вони були? Що з ними сталося?

 

(Відеофільм «Вимова і написання слів, у яких ставиться апостроф»)

https://www.youtube.com/watch?v=hwkM_drGViA(слайд 4)

 

2. Гра «Дослідники» (слайд 5)

          Розгляньте малюнок та прочитайте слова з апострофом. Читайте чітко та роздільно.

(комп’ютер, м’яч, солов’ї, пір’їна  - об’їзд, в’юн, п’є, торф’яний) Торф'яні ґрунти — підтип болотних ґрунтів

 

- Після яких букв пишеться апостроф?

Висновок: апостроф пишеться після букв Б, П, В, М, Ф, Р.

 

- Вимовити звуки, що позначають виділені букви після апострофа .

Висновок : букви я, ю, є, ї позначають 2 звуки. (слайд 6)

 

3. Самостійна робота    (слайд 7)

Будь уважним, не спіши,

Слова з апострофом спиши.

Кам’яний, пюре, п’єса, пам’ять, хом’яки, в’ялий, буряк, бур’ян, торф’яний.

Знайдіть слово яке відповідає на питання хто?  ( хом’яки)

 

  1. Фізкультхвилинка під музичний супровід.

Руханка «Хом’яки»  (слайд 8)

Цікавинки про хом’яків.

1. Хом'яки отримали свою назву від німецького слова hamstern, що означає «накопичувати чи зберігати».

2. Хом'яки мають відмінний нюх, але поганий зір.

3. Хом'яки можуть навчитися розпізнавати свої імена, якщо Ви говорите з ними досить часто.

 

4. Самка може народити максимум 24 немовлят, хоча потомство з восьми або десяти зустрічається частіше.

5. Існує три основні типи домашніх хом'ячків: короткошерсті сирійські (або золоті) хом'яки; довговолосі сирійські, ще звані ведмежими хом'ячками; та карликові хом'яки, які у свою чергу діляться на: роборовський,  джунгарський, сибірський та китайський хом'яки.

6. Роборовські карликові хом'яки є найменшими і можуть вирости максимум до 9 см  у довжину.

7.  Карликові хом'яки можуть жити разом, але лише в одностатевих парах.

 

  1.                  УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1.Гра « Додай словечко»

 – Складіть словосполучення, додаючи слова з апострофом.

Гратися з ___________________.

На ______________ поверсі.

Перед __________будинком.

Слова для довідок: м’ячем, п’ятому, кам’яним.

2.Правило на долоньках   (слайд 9)

 

3.Завдання ( речення з гештегом)                   (слайд 10)       

# Пташкакраснапір’ям,алюдиназнанням.

-         Поясніть, як ви розумієте це прислів’я

Птах цінується своїм забарвленням, а людину зустрічають не по одягу, а по розуму.

Зробити звуко-буквений аналіз слова ( пір’я )

 

         4.Розділіть у два стовпчики  слова.

( Учні беруть картинку зі словом і застосувавши правило  розподіляють їх у два стовпчики : з апострофом або без)

Пір’я              Моряк

М’яч Пюре

Комп’ютер      Цвях

Солов’ї            Буряк

 

  1.               ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ.

-  Чого навчились на уроці?

-  Коли ставиться апостроф? Очікування ваші здійнилися?

-  Покажіть за допомогою цеглинками -лего , як вам працювалося на уроці. 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
21 січня
Переглядів
87
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку