Урок "Апостроф. Вимова слів з апострофом"

Про матеріал
Мета. Ознайомити учнів з апострофом та його значенням, учити правильно читати слова з апострофом, позначати апострофом на письмі роздільну вимову звуків. Розвивати вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки. Виховувати уважність, працьовитість, старанність.
Перегляд файлу

Урок української мови (2 клас)

Тема. Апостроф. Вимова слів з апострофом.  

Мета. Ознайомити учнів з апострофом та його значенням, учити правильно читати слова з апострофом, позначати апострофом на письмі роздільну вимову звуків. Розвивати вміння спостерігати, порівнювати, робити ви­сновки. Виховувати уважність, працьовитість, старанність.

Обладнання. Картки зі звуками, картки з прислів’ями, мультимедійна презентація.

Хід уроку


  1. Організація класу. (слайд 2)

 

-        Відкрийте зошити та запишіть число та класна робота.

 

  1. Актуалізація опорних знань учнів.
  1.     – З чого складається слово?

- Звуки на письмі позначаємо?

- Букви ми…?

- Букви бувають…?

- Звуки бувають…?

- Про які звуки ми говорили на минулому уроці?

- Як ми позначаємо ці звуки на письмі?

  1.     Прочитайте прислів’я.

Пташка красна своїм пір’ям, а людиназнанням.

       Як ви поясните його зміст?

       В якому слові є подовжений приголосний звук?

       Як звук [н’:] позначається на письмі?

  1.     Робота в парі

-           Побудуйте звукову схему слова знання. ([‒ ‒ •│=꞉ • ‒], [знан':ам])

  1.     Каліграфічна хвилинка.

-           Запишіть каліграфічно прислів’я

-           Що таке пір’я?

-           Пташки відрізняються від інших тварин тим, що їхнє тіло вкрите пір’ям.

  1.     Побудуйте звукову схему слова пір’ям. ([= • ‒│= • ‒] [п'ірйам])
  2.     Скільки звуків позначає буква я у слові пір’ям?
  3.     Скільки звуків позначає ця буква у слові знанням?Чому?
  4.     Які звуки можуть позначати букви я, ю, є, ї?

 

  1. Повідомлення теми і завдань уроку. (слайд 3)
  1.     Діти, до нас в гості на урок завітала казка.

Казка про Апостроф.

Апостроф в Алфавіті жив,

Із буквами завжди дружив,

Аж поки якось буква Я

Сказала: «Геть від нас!

Бо Алфавіт - це букв сім'я,

Нас 33 якраз!

А ти не буква, просто знак,

Ти нам чужий, не рідний, знай!»

 

Почув Апостроф ці слова –

Аж закрутилась голова.

Ніколи ще таких образ

Не чув він у житті.

Заплакав він, схопився враз –

І ось уже в путі.

Залишив місто Алфавіт.

«Піду, побачу білий світ».

 

Та що тут сталося! Хоч плач:

У малюків зник раптом м'яч.

Саме подвір'я зникло теж,

І м'ята, й бур'янець.

І на вечерю щось не те:

Без м'яса холодець!

А курка?! Бідолашний птах:

Немає пір'я! Просто жах!

 

Усі годинники стоять:

Дев'ятка зникла й цифра п'ять!

Із гаю зникли солов'ї,

А ще - реп'ях і в'яз.

В'юнів неначе хтось поїв,

Хлоп'ята зникли враз.

А у дівчат рум'янець зник...

Так жити Алфавіт не звик!

 

Усі кричать на букву Я:

«Тепер ми зовсім не сім'я!»

«Апостроф треба привести. –

Сказала буква М, -

Нам треба всім шукати йти,

Щоб не було проблем».

На пошуки гуртом пішли

І через день таки знайшли!

 

Усі зраділи, обнялись.

За руки міцно узялись:

І букви С, і І, і М,

Апостроф, буква Я.

І заспівали солов'ї,

Бо знов була сім'я!

У курки пір'я відросло.

Всім дуже весело було!


-           Про кого була казка?

  1.     Отже, сьогодні на уроці ми будемо вчитися вимовляти і писати слова з апострофом. (слайд 4)

-           Які слова з апострофом ви запам’ятали із казки?

 

  1. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

-           На що схожий апостроф?

-           Апостроф і кома однакові за написанням, але розрізняють­ся місцем розташування.

  1.     Спостереження за вимовою і написанням слів з апострофом (с. 54, впр. 1). (слайд 5)
  2.     Прочитайте вірш.

-           Про яку пташку в ньому говориться? Що ви знаєте про соловейка?

У народі здавна вважали, що соловейко — свята і вільна Божа пташка, спі­вець добра і кохання, символ весни і волі. Співати так, як соловейко, не може ніхто із птахів.

-         Діти, що говорять про людей, які дуже гарно співають?

 Які звуки позначає виділена буква? Чітко вимовте ці звуки.

-           Отже, апостроф стоїть після твердих приголосних звуків перед голосною, що позначає два звуки.

  1.     Ознайомлення з правилом (с. 54).
  2.     Робота з таблицею.
  3.     Гра «Допоможи Апострофу» (слайд 6)

-           Допоможи апострофу зайняти своє місце у словах

Фізкультхвилинка. (слайд 7)

  1.     Робота з підручником.

а) Робота по групам (с. 54, впр. 2). (слайд 8)

— Прочитайте слова.

Солов’ї, б’ють, п’є, п’ять.

— Отже, приголосні звуки перед апострофом вимовляються твердо.

б) Ознайомлення з правилом (с. 54).

в) Коментоване письмо. (слайд 8)

— Прочитайте слова. Спишіть, вставляючи, де потрібно апостроф.

П...ять, м...ч, бур...як, м...ята, л...ялька, в...юн, б...ють.

 

Зорова гімнастика (слайд 9)

- Де сьогодні на уроці ми зустріли ці букви?

 

V. Узагальнення і систематизація знань учнів.

1. Перекладіть слова й запишіть українською мовою: Мягкий, мяч, пять, память, любовью, семья, девять, здоровье. (слайд 10)

2. Творча робота. (слайд 11)

— Складіть прислів’я і запишіть їх. Поясніть зміст.

Дружба, як дзеркало:          немає України.
За добро,                              розіб’єш, не складеш.
Без верби і калини               віддячують добром. 

 

  1.   Підсумок уроку.

— Над якою темою ми сьогодні працювали??

— В яких випадках ставиться апостроф?

 

  1. Домашнє завдання.

— Вправа 3 на с. 54-55. Правила, с. 54.

docx
Додано
9 лютого
Переглядів
86
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку