Тема. Арифметичні дії над многочленами
Мета:
Навчальна:
Розвивальна:
Виховна:
Тип: узагальнення та систематизації знань, вмінь та навичок
Хід уроку
І. Організаційний етап уроку
Добрий день! Сідайте. Я рада сьогодні бачити ваші допитливі очі, чути ваші відповіді та часом непрості питання, разом розгадувати таємниці математики. Сьогодні на 45 хвилин ми поринемо у чудовий, незвичайний світ науки, яка зачаровує, дивує, манить. Науки, яка оточена містикою, магією. Звісно, це - математика. Отож, я хочу всім побажати успіху. І не тільки сьогодні на уроці математики, а завжди бути:
У сміхненими
С покійними
П рогресивними
І ніціативними
Х оробрими (на дошці)
ІІ. Сповіщення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Немає іншої науки, яка б дивувала своїх прихильників стількома приємними несподіванками або так само підносила їх крок за кроком на дедалі вищі сходинки творчого мислення, як математика.
Джеймс Сильвестр
Проблемне питання:
«Чому важливо вміти швидко і правильно працювати з многочленами? Де це знадобиться в житті?»
ІІІ. Відтворення та коригування опорних знань
Питання на теоретичний тур (питання у кожного на парті, опитування проводиться по черзі один до одного )
ІV. Узагальнення та систематизація понять
Усні вправи
Пошук відповіді, міркування в голос. Клас слідкує за відповіддю товаришів, погоджується, допомагає або висловлює свою думку.
5
; 10
у + 2у - 3
у; 3
с·4
; 5х·3
- 5х·3ху +
у - 10х
а) 6а5 = 3а ∙ *; б) (*)2 = 25х6у4
а) (-2а5b3)2; б) (-2ху4)3
2 1
-6х 3
- 3ху + 5 0
4ху + х
5
8
у+ 5
у – 11 2
Робота в групах
І група « Фізика»
Рух тіла:
3t+2+2t−1
Що означає результат?
ІІ група « Фінансова грамотність»
Учень купив:
Скільки він витратив?
Завдання письмові біля дошки
Запропонувати учням завдання. При виконанні завдань на обороті карточок-відповідей знайти відповідну букву. Якщо ви все правильно виконаєте, отримаєте термін з геометрії, який треба пояснити.
ЗАВДАННЯ 1.
Знайти суму многочленів:
а) 2ау + у2 і 3ау – у2; б) а3 + 0,12b3 і 0,3а3 – b3; в) –у3с і 2ас + 2су2.
г) а і х – с; д) а2 і -2у – а2; е) b і – b + (-2c).
Карточка відповідей 1
|
а + х – с (М) |
5ау (П) |
су2 + 2ас (Я) |
|
1,3а3 – 0,88b3 (Р) |
-2с (Я) |
-2у (А) |
«пряма»
ЗАВДАННЯ 2.
Знайдіть різницю многочленів:
а) а і –х – с; б) –а2 і 2ау – а2 – у2; в) 0,1х2 – 0,02у2і –х2.
г) а і х – с; д) –а3 і –с + а3 – 2ас; е) у2 – 1 і 2у2 – 8.
Карточка відповідей 2
|
а + х + с (Г) |
-2а3 + с + 2ас (У) |
-2ау + у2 (Р) |
|
-у2 + 7 (С) |
а – х + с (Д) |
1,1х2 – 0,02у2 (А) |
«градус» одиниця виміру плоских кутів в геометрії
ЗАВДАННЯ 3.
Виконайте множення:
а) 5х(х3 – 3х + 4); б) (у + 2)(у2 – у) в) 3а(а – а2b + 5);
г) (х – 2)(х + 3).
Карточка відповідей 3
|
5х4 – 15х2 + 20х (К) |
у3 + у2 – 2у (У) |
|
х2 + х – 6 (Л) |
3a2 – 3a3b + 15a (Т) |
«кут» геометрична фігура, що утворена двома променями, що виходять з одної точки, вершини.
Самостійна робота
Учні працюють у зошитах по варіантах, після виконання вправ, обмінюються зошитами і роблять взаємоперевірку, виставляючи бали.
|
Варіант 1 |
Варіант 2 |
|
1.Укажіть степінь многочлена. |
|
|
|
|
|
2. Записати многочлен у стандартному вигляді |
|
|
|
|
|
3. Спростіть вираз |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. Спростіть вираз |
|
|
|
|
Відповіді
Робота на місцях (для учнів достатнього та високого рівня)
1.Спростіть вираз:
(а - 4b) (
+ 3аb - 6
)
а (4а - 5) (2а + 3)
-5
(6 – 4с) (2
+ 7с)
(х - 2) (х - 11) – 2х (4 – 3х)
(у - 8) (2у - 1) – (3у + 1) (5у - 2)
(
+ 2у) (
+ 7у) - 6
(
- 8у)
2. Розвʹяжіть рівняння:
Завдання «Створи свою задачу»
Учні:
V. Підсумок уроку
«Математичний мем» (усно)
Як пояснити правило множення многочлена «смішно»?
VІ. Домашнє завдання
1) Повторити правила.
2) Розв’язати вправи.
3)Творче: придумати задачу з життя з многочленами.