Тема: Банківська картка.
Цілі уроку:
■ знати, що таке «банківська картка»;
■ визначати способи накопичення;
■ розрізняти накопичувальний і кредитний рахунки;
■ уміти робити заощадження.
Основні поняття: банк, депозит, процентна ставка, банківська картка, картковий рахунок, види пластикових карток.
Тип уроку: комбінований.
Хід заняття
Хвилинка створення позитивного емоційного фону.
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Вправа «Мікрофон»
Вправа «Мудрість предків»
Як трактувати прислів’я «Розумний господар не кладе всі яйця в один кошик» із позиції вкладення коштів у банк на депозит?
3. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ЗАВДАНЬ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ УРОКУ.
- Отже, сьогодні на уроці ви зрозумієте, що таке платіжна картка, які види персональних пластикових карток існують, навчитеся користуватися пластиковими картками, ощадно використовувати кошти.
- А яких результатів очікуєте від уроку ви? Під час своїх висловлювань використовуйте опорні слова
4. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Загадка
- Він товщиною близько міліметра і розміром із візитку, здатний зберігати будь-яку суму і не представляє інтересу для вуличних злодіїв. Цей «супергаманець» дуже зручний, гроші з нього не вилітають, до того ж він виручає у важкій ситуації і вміє економити.
- Так, це пластикова картка.
5. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель: Ще однією поширеною послугою банків як для фізичних, так і юридичних осіб є відкриття карткового рахунку і, відповідно, видача платіжної картки.
Картковий рахунок - це поточний рахунок, на якому враховуються операції з платіжними картками. Такий рахунок банк відкриває фізичним особам, фізособам - підприємцям та юридичним особам на підставі письмового договору, яким також визначається порядок надання і використання платіжної картки.
Історія появи платіжної картки (повідомлення учнів)
Учитель: За допомогою платіжної картки її власник може:
• здійснювати розрахунки при оплаті товарів (робіт, послуг), які купує, як будучи фізично присутнім у магазині, так і через Інтернет (купівля он-лайн);
• одержувати готівкові кошти з рахунку (у банкоматі, у касі банку).
У Постанові НБУ № 137 зазначено два види платіжних карток, а саме: корпоративні й особисті (персональні).
Сьогодні ми будемо говорити про особисті або персональні платіжні картки.
Персональна пластикова карта та її види
Прийом «Словникова робота»
Особиста (персональна) платіжна картка - це платіжна картка, що дає можливість її власникові – фізичній особі здійснювати операції за картковим рахунком. Така картка пов’язана з особистим рахунком у банку фізособи. Кошти, отримані з карткового рахунку за допомогою таких платіжних карток, використовуються фізособою за її розсудом.
(повідомлення учнів). Учні розповідають про платіжні картки та в ході розповіді заповнюють таблицю
Вид пластикових карток |
Їх особливості |
Пенсійна картка |
це банківська платіжна карта, на яку зараховуються пенсійні виплати |
Зарплатна картка |
це банківська платіжна карта, на яку зараховується зарплата клієнта; |
Депозитна картка |
це банківська платіжна карта, на яку зараховуються суми відсотків за депозитним договором; |
Інтернет-картка |
|
Приватна картка |
особа вносить кошти на цей рахунок або хтось їй переказує кошти на цей рахунок і вона може ними розраховуватись чи знімати готівку |
Залежно від умов, за якими здійснюються платіжні операції з використанням платіжної картки, можуть застосовуватися дебетова, дебетово-кредитна та кредитна платіжні схеми.
Дебетова схема передбачає здійснення користувачем платіжних операцій з використанням платіжної картки в межах залишку коштів, які обліковуються на його рахунку.
Під час застосування дебетово-кредитної схеми користувач здійснює платіжні операції з використанням платіжної картки в межах залишку коштів, які обліковуються на його рахунку, а в разі їх недостатності або відсутності - за рахунок наданого банком кредиту.
Кредитна схема передбачає здійснення користувачем платіжних операцій з використанням платіжної картки за рахунок коштів, наданих йому банком у кредит або в межах кредитної лінії.
6. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Вправа «Мозковий штурм»
Які відмінності між дебетовими і кредитними картками?
Робота в парах
- Уявіть, що ви – банківський працівник, а ваш сусід по парті – клієнт банку. Поясніть йому значення кожного типу персоналізації пластикової картки.
7. ПІДСУМОК УРОКУ
На цьому уроці:
я дізнався ______
мені це стане в нагоді__________
Опрацювати матеріал уроку
Історія виникнення пластикових карток
Попередниками сучасних карт були картки, які випускали крупні американські готелі, нафтові компанії і магазини на початку століття. Ці товарні картки мали два призначення – стежити за рахунком клієнта і забезпечити механізм запису його покупок. Їх поява була логічним продовженням оплати в розстрочку.
З 1914 торгові підприємства стали випускати картки для найбагатших клієнтів, щоб прив'язати їх до своєї мережі магазинів і продавати їм найбільш дорогі товари. На початку 20-х нафтові компанії стали випускати «карти чемності» (courtesy cards), за допомогою яких водії могли робити покупки на будь-якій бензоколонці. У 1928 почався випуск Charga-Plates, пластинок з вибитою адресою. У наступних 30 років крупні компанії запропонували такі нововведення, як мінімальна місячна плата, плата за фінансові послуги, 30-денний період відстрочення по платежах – і все ради максимального доходу від операцій по картах.
Жорстка конкуренція примусила компанії піти на значні витрати і почати емісію кредитних карт. У 1936-му році індустрія авіаперевезень, що росте, очолювана American Airlines, запропонувала власну кредитну схему, що отримала назву Universal Air Travel Plan (UATP). Спочатку випускалася купонна книжка проти депозиту клієнта, а потім кредитний план розвинувся в операцію, схожу з операцією по кредитній карті.
1949: низький старт. Ера сучасної універсальної кредитної карти почалася в 1949 з утворення Diners Club. А.Блумингдейл, Ф.Макнамара і Р.Снайдер представили план нового типу карт.
У 1958 American Express, найбільша компанія дорожніх чеків, і Carte Blanche одночасно вишли на ринок універсальних кредитних карт. У цьому ж році перший і другий банки країни – Bank of America і Chase Manhattan Bank також приступили до операцій з кредитними картами.
.
VISA і її дівоче прізвище. Americard поміняла ім'я на VISA в 1976 році. Мета – міжнародне визнання. MasterCharge в 1980 році стала MasterCard. З 1969 по 1981 рік число банків, що приєдналися до MasterCard збільшилося з 4461 до 12504, приєдналися до VISA, – з 3751 до 12518. Спочатку і VISA і MasterCard забороняли практику випуску банком обох карт. Проте під тиском судових властей, що звинувачували компанії в порушенні антитрестового законодавства, банки отримали право випускати дві карти одночасно.