ПЛАН-КОНСПЕКТ
БІНАРНОГО УРОКУ
у 7 класі
Предмети: «Географія», «Алгебра»
Тема: Географічне положення Північної Америки. Історія відкриття і досліджень. Геологічні пам’ятки материка. Розв’язування задач з теми «Функції»»
Мета :
навчальна – забезпечити засвоєння основних понять і закономірностей фізико-географічного положення Північної Америки; систематизувати знання про відкриття і ознайомитися з історією дослідження; ознайомити з геологічними пам’ятками материка; закріпити й систематизувати знання учнів з теми «Функції»; удосконалювати вміння розв’язувати задачі з даної теми, пов’язуючи їх зміст із географічними знаннями
розвивальна - удосконалювати навички роботи з географічною картою, продовжувати формування умінь працювати з підручником та картою, додатковою літературою, формувати вміння виділяти головне, порівнювати, аналізувати й узагальнювати інформацію, логічно викладати думку, виділяти головне в досліджуваному матеріалі; розвивати почуття впевненості в собі і у власних знаннях; розвивати навички самостійності та самоконтролю;
виховна - формувати основні причинно-наслідкові зв’язки між предметами; виховувати зацікавленість у пізнанні нового; розвивати цікавість до подорожей, відкриттів; сприяти формуванню основних ідей світогляду; виховувати почуття патріотизму, колективізму, взаємодопомоги, відповідальність за результат своєї роботи, цілеспрямованість , дисциплінованість
Очікувані результати: учні зможуть складати характеристику географічного положення материка за типовим планом і картами, називати дослідників Північної Америки; розв’язувати задачі на складання формул залежностей , які відображають реальні процеси в природі та будувати графіки таких залежностей, читати графіки лінійних функцій; розуміти зв'язок і взаємозалежність географії та алгебри.
Тип уроку: засвоєння нових знань з географії, удосконалення знань, умінь і навичок з алгебри
Форма уроку: бінарний урок.
Методи і прийоми:
самостійна робота,
-частково-пошуковий, работа в групах,парах,
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Північної Америки, відеофрагменти з географії: «Мак-Кінлі», «Міссісіпі», «Ніагарський водоспад», «озеро Нікарагуа», портрети дослідників Північної Америки, роздатковий матеріал
Хід уроку
І. Організаційний момент. Повідомлення типу уроку та теми.
Учні, сьогодні у нас незвичайний урок. Урок, на якому зустрінуться одночасно два предмети: географія і алгебра. Урок, який ще раз підкреслить важливість математики у засвоєнні знань природничих наук. Сьогодні ви ще раз переконаєтеся у достовірності вислову про те, що «математика – цариця всіх наук». І практично жоден предмет такий як географія, хімія, біологія, фізика не можна успішно засвоїти, не маючи достатньої бази знань з математики, зокрема з алгебри.
Тема нашого бінарного уроку звучить так: « Географічне положення Північної Америки. Історія відкриття і досліджень. Геологічні пам’ятки материка. Розв’язування задач з теми «Функції».
Щоб урок наш був цікавий, щоб ви повторили і взяли з нього якомога більше для себе, будете працювати і самостійно, і в парах, і в групах, допомагаючи один одному, виправляючи один одного. І я надіюся, що до всіх прийде успіх. У Генрі-Форда є хороші слова, які говорять, що
«Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх».
А яка формула успіху, ви зараз сформулюєте мені самі, виконавши вправу у групах «Розкидані слова» ( на окремих листках слова із вислову «Найголовніша формула успіху – це знання та мислення». Кожна група складає вислів і зачитує вголос.) Нехай цей вислів стане епіграфом нашого уроку. А я бажаю вам усім успіху у роботі і отримати гарні оцінки з предметів. За правильні відповіді кожен учень буде отримувати жетони з географії чи алгебри, які в кінці уроку будуть перетворюватися у бали.
Жетон з географії:
Жетон з алгебри:
ж
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІ (1): з географії:
Прийом роботи: «Бліц-опитування»
-Які материки ви вже вивчили?
-Які пункти включає план характеристики материка?
-Який план характеристики географічного положення материка?
ІІ (2): з алгебри:
Інтерактивний прийом «Мозаїка»
Функція – це…
Незалежна змінна функції має назву…
Залежна змінна має назву…
Область визначення функції – це…
Область значень функції – це…
Способи задання функції …
Гафіком функції наз …
Лінійна функція задається формулою…
Графіком лінійної функції є …
Вона перетинає вісь ординат у точці …
Якщо в=0, то лінійну функцію наз …
Графіком її є…
Яка проходить завжди через …
Якщо к=о. то пряма …
ІІІ. Вивчення нового матеріалу географії з паралельним закріпленням і удосконаленням знань з алгебри
ІІІ (1) :Фізико-географічне положення материка
Прийом роботи «Картографічний практикум» (складання і запис у зошитах характеристики Північної Америки)
ІІІ (2) : Геологічні пам’ятки материка:
А) Світові рекорди Північної Америки
- демонстрація плакату із назвами;
- колективне розв’язування задачі:
Ширина Великого Каньйону х км, а довжина у 8 раз більша. Задайте формулою залежність периметра Каньйону від ширини, вважаючи Каньйон прямокутної форми
(Розв’язання: Р= 2( х+ 8х))
Б) Унікальні природні об’єкти:
1) -Перегляд відеофільму «гора Мак-Кінлі» ( 3.30 хв)
- Розвязування задачі (в групах)
Задача №1:Виразити формулою залежність атмосферного тиску на горі Мак-Кінлі, якщо тиск біля підніжжя гори становить 760 мм.рт. ст. ( через кожні 10м тиск зменшується на 1 мм.рт. ст.)
Розв’язання.
На 10 м – 1 мм.рт.ст
На 100 м – 10 мм.рт.ст.
На 1000 м ( 1 км) – 100 мм.рт.ст.
Р(h) = 760 – 0,1 h
Задача №2: Температура у підніжжя гори Мак-Кінлі літом 12 С. Знаючи, що з підняттям на 1 км температура зменшується на 6 С, виразити залежність температури від висоти ( у км)
t ( h) = 12 – 6 h
Задача №3: Який тиск на вершині гори Мак-Кінлі, якщо висота гори 6 195 м ?
Розвязання: р= 760 – 100 *6 = 160 мм.рт.ст.
В) Відео «Озеро Нікарагуа» ( 0.40) – найбільше в Північній Америці
Прийом «Дивуй усіх» ( доповнення вчителя)
За рік від акул у світі гине 10 людей.
Творче завдання: №1:За даними скласти задачу на застосування лінійної функції.
(Задача: задати формулою залежність кількості загиблих людей від акул з роками.
Розвязання: N ( t ) = 10 t)
№2:Побудувати графік функціональної залежності . Чи належить цьому графіку точка з координатами (0,0). (1; 20), (24 20)
Г) Долині Смерті
Найнижча точка розміщена в Долині Смерті ( 86 м нижче рівня моря)
Задача: Який тиск ? 86:10 = 8,6
760 +8,6 = 768, 6 мм.рт.ст
Д) Відео «Міссісіпі» ( 1.40)
Місссісіпі – найдовша річка Північної Америки – 5 971 км , у світі четверта за довжиною після Нілу ( 6671 км), Амазонки (6437), Янцзи (6300 км)
Е) Відео «Ніагарський водоспад» ( 0.30)
ІV.Історія відкриття та дослідження
Прийом роботи: «Випереджувальні завдання» (демонстрація групових проектів учнів про відкриття і дослідження Північної Америки)
V.Узагальнення і систематизація знань.
1. Творчі завдання
Назвати географічні об’єкти, зображені на слайдах
2. Прийом «Незакінчене речення»:
- найдовша річка Північної Америки - ….(Міссісіпі)
-найбільший острів - …(Гренландія)
-найбільша у світі карстова печера - … (Мамонтова)
-найбільша акваторія прісної води на Землі - …(система Великих озер)
-найбільше за площею озеро - … (Верхнє)
VІ. Оцінювання знань учнів.
( при оцінюванні відповідей учнів враховується кількість отриманих жетонів)
VІ. Рефлексія
Прийом «Мікрофон»
VІІ. Домашнє завдання
Географія: опрацювати параграф 32, вивчити за картою розташування об’єктів фізико-геогафічного положення Північної Америки
Творче завдання: скласти хронологічну таблицю про дослідників і першовідкривачів Північної Америки, користуючись текстом підручника
Алгебра: повторити п.23, виконати тестове завдання №6 (стор.170-172) Творче завдання: скласти задачу на застосування лінійної функції, пов’язану із «Ніагарським водоспадом»
Додаток
СВІТОВІ РЕКОРДИ
Північної Америки
Найбільша печера –
Великий Каньйон (США): довжина 446 км, ширина
16 км, глибина 1,6 км
Найбільше прісне озеро –
Верхнє (США – Канада):
82 103 кв.км
Найбільша довжина системи печер-
Мамонтова печера (США):
565 км
Найбільший острів-
Гренландія (Данія):
2 175 600 кв.км