Розробка уроку біології у 8 класі по темі "Будова та функції скелетних м'язів" з використанням інтерактивних прийомів. До підручника "Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)".
Урок біології. 8 клас
Тема уроку: Будова і функції скелетних м’язів. Основні групи м’язів.
Тема уроку. |
Будова і функції скелетних м’язів. Основні групи м’язів. |
Мета уроку: |
Розкрити особливості будови і функцій м’язів, їх зв’язок з нервовою системою та скелетом; ознайомити з основними групами м’язів людського тіла; сформувати поняття про фізіологічний механізм скорочення м’язового волокна; виховувати свідоме ставлення до особистого здоров‘я. |
|
розвивати уміння порівнювати будову та функції основних груп м`язів між собою, уміння логічно мислити, співставляти та робити висновки та узагальнення. |
Тип уроку: |
Комбінований урок |
Методи навчання: |
Словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з підручником. Наочний: ілюстрація, схеми; Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту, презентації та ілюстрацій нових знань, використання хмаринки тегів. |
|
|
Обладнання: |
Схеми, ілюстрації в підручнику, презентація, таблиця «М’язи тіла людини», мультимедійна презентація «Будова та функції скелетних м'язів». |
Основні поняття і терміни: |
Посмуговані, гладенькі м’язи, серцевий м’яз, фасція, міофібрила, актин, міозин, сфінктер, діафрагма, збудливість, скоротливість. |
Структура уроку
I Організаційний етап…………………………1 хв
II Актуалізація опорних знань………………...4 хв
III Мотивація навчальної діяльності…………..2 хв
IV Вивчення нового матеріалу………………....22 хв
V Узагальнення та систематизація знань...........12 хв
VI Підведення підсумків уроку……………......2 хв
VII Повідомлення домашнього завдання….......2 хв
Хід уроку:
І Організаційна частина
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати та учнів до уроку. Перевірка присутніх.
Народна мудрість говорить:
« Скажи мені, і я забуду. Покажи мені, і я запам’ятаю. Дай можливість діяти самому, і я навчуся» . Тому я пропоную працювати сьогодні на уроці під таким девізом.
ІІ Актуалізація опорних знань
Біологічний диктант:
1. Клітини кісткової тканини називають …….
2. Розрізняють такі з`эднання кісток …, …., …. .
3. Нерухомо з`єднані кістки …. .
4. Одна рухома кістка на голові – це … .
5. Рухомі з`єднання кісток – це … .
6. Скелет голови – це … .
7. Скелет голови складається з двох відділів: …, … .
8. Скелет тулуба складається з …. і …. .
9. Хребет утворений …. .
10. Перший шийний хребець називають … .
11. Грудна клітка утворена … .
12. Скелет верхньої кінцівки складається із …. .
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Обговорення висловів:
«Рух основне джерело здоров`я, а бездіяльність його могила»
Жак- Жозеф Тиссо
«Людське тіло складається з маси м`язів. Отже, дати спокій цій частині нашого тіла, історично тренованій, не давати їй роботи – це величезна втрата, це може призвести до різкої нерівноваги цілої нашої суті, емоції»
І. Павлов
Вправа « Розгадай ребус»
Визначте тему уроку, використовуючи ребус:
III. Вивчення нового матеріалу.
І. Зовнішня та внутрішня будова скелетних м’язів. (Розповідь вчителя з елементами бесіди, записи в робочих зошитах).
Перегляд відео за посиланням:
Скелетний м`яз утворений групами видовжених м`язових клітин – міоцитів, зібраних у пучки і з`єднаних між собою прошарками сполучної тканини. Зверху кожний м`яз вкритий тонкою сполучнотканинною оболонкою – фасцією.
М`яз складається з головки (початок м`яза), черевця (середня частина) і хвоста (кінцева частина).
У тілі людини налічують 639 м`язів. Вони становлять до 44 відсотків від маси тіла.
Основні властивості міоцитів:
— Форма — циліндрична.
— Багатоядерні. (Ядра на поверхні волокна).
— Розміри: довжина = 12 см, діаметр 0,01-0,1 мм.
— Наявність м’язових волоконець (міофібрил).
2. Посмугованість скелетних м’язів. Актин і міозин — складові частини м’язових волокон. (Пояснення учителя, коментування малюнка у підручнику).
3. Механізм скорочення м’язів. М’язи-синергісти і м’язи-антагоністи. (Робота учнів із підручником).
4. Різноманітність м’язів, їх класифікація. (Розповідь з елементами бесіди, записи в робочих зошитах. Складання схем. Виступи учнів з повідомленнями)
Запис у робочі зошити:
За формою розрізняють такі м’язи:
довгі м’язи широкі м’язи короткі м’язи колові м’язи, або сфінктери (кінцівок) (на тулубі) (між ребрами) (навколо отворів)
За функцією м’язи поділяють на:
- згиначі;
- розгиначі;
- відвідні;
- привідні;
- м’язи-обертачі.
5. Основні групи м’язів та їх функції. (Заповнити у зошитах таблицю «Основні групи м’язів».)
Особливості будови |
Функції |
|
М’язи голови |
Представлені мімічними й жувальними м’язами. Мімічні м’язи прикріплені до шкіри обличчя й під час скорочення переміщують окремі ділянки шкіри |
Забезпечують процес жування й міміку |
М’язи тулуба |
Складаються з м’язів грудної клітки, живота і спини. До них також належить діафрагма |
Забезпечують процеси дихання, руху тулуба й кінцівок. Утримують внутрішні органи, попереджаючи їх опущення й випадання |
М’язи верх- ніх кінцівок |
До них належать дельтовидний м’яз, двоголовий (біцепс) і триголовий (трицепс) м’язи, а також м’язи передпліччя й кисті |
Забезпечують рухливість верхньої кінцівки |
М’язи нижніх кінцівок |
До них належать кравецький м’яз, чотириголовий м’яз, двоголовий м’яз, литковий м’яз і м’язи стопи |
Забезпечують рухливість нижньої кінцівки |
IV. Узагальнення та систематизація знань
Питання для бесіди:
Бліц опитування:
Встановлено, що людина при нормальній середній рухливості протягом дня робить не менше 25000-30000 кроків, що в середньому становить 20 км. Підрахуйте, скільки кілометрів людина проходить:
а) протягом року;
б) протягом життя (70 років).
V. Підведення підсумків уроку
Вправа «На сьогоднішньому уроці я дізнався (-лася) про …»
V. Повідомлення домашнього завдання.
Прочитати §31. Дати відповідь на запитання 1-5 на с. 156 (усно). Складіть таблицю «Суглоби і м`язи, які забезпечують їхні рухи».
За хмаркою тегів складіть кросворд (додаток 1). Виконати інтерактивну вправу за посиланням: https://learningapps.org/2607482/ .
Додаток 1