Урок 3. Сприйняття кольору, світла, простору.
Мета
Освітня. Продовжити формувати знання учнів про зорову сенсорну систему, ознайомити із функцією сприйняття світла та кольору.
Розвиваюча. Розвивати уміння учнів визначати функції організму людини, уміння виконувати досліди та експерименти.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного зору та оточуючих людей.
Очікувані результати.
Після цього уроку учні зможуть:
Тип уроку: урок формування і вдосконалення вмінь та навичок.
Методи: словесний, наочний, практичний.
Міжпредметні зв ́язки: медицина, фізика
Обладнання: таблиці «Зоровий аналізатор», «Будова ока», модель ока.
Хід уроку.
I. Актуалізація опорних знань.
Робота в групах.
До офтальмолога звернулись хворі на:
Групи отримують завдання:
II. Мотивація навчальних досягнень учнів.
Світ явищ, що оточує людину не тільки великий, а й багатогранний, він різнобарвний і прекрасний. Від різноманітності кольорів залежить наш емоційний стан, самопочуття, настрій. Жовтий колір звеселяє, зелений -заспокоює, синій навіває смуток, червоний - втому. Дослідження вчених довели, що найбільш сприятливим є зелений колір, загострює зір, прискорює зорове сприйняття, знижує внутрішньо очний тиск, сприяє наповненню судин кров»ю, підвищує працездатність .Червоний діє
протилежно. Як ми сприймаємо та розрізняємо кольори ? Дальтоніки. Хто вони? Чому вони не розрізняють деякі кольори? Як зображення із сітківки відбивається, з»являється у корі головного мозку?
Яскравість червоного, зеленого та синього прямокутників під спектром відповідає відносний інтенсивності відчуття на кожнім з трьох незалежних типів рецепторів людського зору — колбочок
III. Вивчення нового матеріалу.
Самостійна робота в групах.
1) Мета : користуючись текстом підручника, вивчіть будову сітківки і дайте відповіді на питання :
Обговорення в групах.
А) спектр сонячного світла (розповідь, бесіда).
Б) дальтонізм (розповідь).
5) вплив кольору на емоційну сферу людини, її працездатність.
IV. Узагальнення і систематизація знань.
Робота в групах ( по 3 питання кожній групі )
1 гр. А) в якій послідовності розташовані оболонки очного яблука?
Б) Що таке зінниця?
В) В яких випадках здійснюється рефлекторне звуження сітківки?
2 гр. А) Де розташовані зорові рецептори?
Б) Назвіть частини зорового аналізатору. В) Яке зображення виникає на сітківці?
3 гр. А) Які рецептори сприймають колір?
Б) Як називається місце скупчення колбочок на сітківці ?
В) Де виникає зображення предметів в короткозорому оці ?
4 гр. А) Яке скло потрібне для окулярів далекозорим людям ?
Б) Як відбувається сприйняття кольору?
В) Чим пояснюється хвороба дальтонізм?
V. Висновок Оцінювання результатів уроку.
VI. Д\з: опрацювати параграф; 1)підготувати повідомлення «Порушення зору», «Хвороби ока», «Досягнення офтальмології»;