Урок Брати Грімм "Зачарована красуня"

Про матеріал
ознайомити учнів з новою літературною казкою, з творчістю авторів казки; удосконалювати навички читання прозових творів, уміння працювати з текстом, вміння знаходити чарівні перетворення в казці, характеризувати головних героїв; розвивати увагу, пам'ять, творче мислення, уяву; виховувати любов до літературних казок, спонукати бажання робити добрі вчинки.
Перегляд файлу

Тема : Казки з усього світу навчають добра. Брати Грімм «Зачарована красуня» (скорочено).

 

Мета: ознайомити учнів з новою літературною казкою, з творчістю авторів казки;

удосконалювати навички читання прозових творів, уміння працювати з текстом, вміння    знаходити чарівні перетворення в казці, характеризувати головних героїв;

 розвивати увагу, пам'ять, творче мислення, уяву;

 виховувати любов до літературних казок, спонукати бажання робити добрі вчинки.

Обладнання: презентація, конструктор LEGO. 

Тип уроку : урок здобуття нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.

Хід уроку

І. Вступна частина

Організація класу

Ось і дзвоник пролунав,

Для навчання час настав,

Дітки, сядьте всі рівненько,

 Ручки покладіть гарненько,

Бо урок у нас читання

Чарівний і незвичайний.

Вправа «Очікування»

- Діти, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

- Давайте спробуємо дати відповідь, якими повинні бути діти на уроці,  придумавши слово на букву

У – уважними

Р – розумними

О – організованими

К – комунікабельними , кмітливими

А ще активними та дисциплінованими.

  • Отже, якщо ви будете такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок.

ІІ. Основна частина

1. Актуалізація опорних знань.

 Вправа « Мозковий штурм»

- Який ми вивчаємо розділ?

- Якими бувають казки?

- Хто є героями казок?

- Чому казка називається чарівною?

- Які ознаки чарівності казок ви пам’ятаєте?

- Які ви знаєте українські народні казки?

2.  Мотивація навчальної діяльності.

Робота з анаграмами. Мовленнєва розминка

Каказ  (казка)

Роколь (король)

Ронаколів(королівна)

Ажаб (жаба)

Річавниця (чарівниця)

Наюк ( юнак)

  • Давайте спробуємо розгадати слова та прочитати їх.
  • Може, хтось з вас знає, з якої казки ці герої?
  • Отже, яку казку ми будемо сьогодні читати?
  • Вона народна чи літературна? Чому?
  • А хто її автор?

3. Повідомлення теми та мети уроку.

- Сьогодні ми прочитаємо цікаву авторську казку, яку написали брати  Якоб та Вільгельм Грімм, - «Зачарована красуня».

4. Вивчення нового матеріалу.

1) Самостійне опрацювання біографії братів Грімм (с.53).

 - Що ви дізналися про авторів казки? (відповіді дітей).

 2) Розповідь вчителя та дітей про братів Грімм.

-  Чи хотіли б ви  більше дізнатися про авторів цієї казки?

- Разом з моїми помічниками ми провели дослідження . І ось які цікаві факти вони  знайшли. Послухайте.

Якоб Людвіг Грімм та Вільгельм Карл Грімм народилися в Німеччині, в містечку Ханау поблизу Франкфурта. У родині було дев’ятеро дітей. Жили вони в сільській місцевості. Коли Якобу виповнилося 11 років, а Вільгельму було 10, помер їх батько. Вони залишилися жити з дідусем та матір’ю. Родина переїхала в тісну квартиру. 

У 20 років брати почали   філологічні дослідження, які пізніше завершаться збиранням та виданням народних казок. (Філологія – це сукупність наук, які вивчають культуру народу, виражену в мові та літературній творчості)

Вони є одними з найбільш відомих казкарів Європи. Найбільш відомі їхні казки : «Мізинчик», «Білосніжка та семеро гномів», «Бременські музиканти», «Зачарована красуня», «Червона шапочка», «Попелюшка», «Заєць та їжак», «Вовк і семеро козенят», «Розумна Ельза».

Загальна кількість казок, написаних братами Грімм, досягає 200.

Батьківщиною німецької «Червоної шапочки» є місто Швальм. Саме тут брати Грімм записали цю казку. В цьому місті є пам’ятник Червоній Шапочці та Сірому Вовку. А ще тут є дуже цікава традиція: всі дівчата на свята носять червоні шапочки, а юнаки – маски вовків.

 У центрі Германії  розташований ліс Рейнхорд. У цьому лісі знаходиться замок  Зазабург. Саме тут брати записали казку «Зачарована красуня». Сьогодні тут знаходиться театр, готель та церква, де можуть повінчатися закохані. Навесні та влітку тут   гостей замку зустрічають герої казки – Зачарована красуня та Принц. А навколо замку росте справжня колюча шипшина!

На півночі Германії в місті Бремен є пам’ятник чотирьом героям казки «Бременські музиканти».

Фізхвилинка

3. Опрацювання казки  «Зачарована красуня»( 52-55).

 Вправа «Передбачення»

  • Прочитайте заголовок казки. Про що може розповісти нам ця казка.
  • Отже, сідайте  зручненько та слухайте уважно казку.

Слухання казки (аудіозапис).

  • Чи справдилися ваші передбачення? Чому ви так вважаєте?

Робота зі словами

а) прочитай правильно:

Справдиться, надзвичайно, обдаровувати, стримить, доброчесність, одинадцята, знешкодити, повставали, торкнулась, розступилися, розплющила, посхоплювались, веретено.

  • Які слова вам незрозумілі?

б)  словникова робота:

Бенкет  - урочистий, багатий обід чи вечеря.

Веретено – ручне знаряддя для прядіння.

Челядь – слуги.

Гімнастика для очей

Комбіноване читання казки учнями : спочатку  по одному, потім «ланцюжком», далі в парах.

Робота над змістом прочитаного

  • Назвіть дійових осіб казки.
  • Де відбувались події?
  • Скільки чарівниць жило в королівстві?
  • Скільки чарівниць запросили на обід?
  • Чому?
  • Що промовила тринадцята чарівниця?
  • Чи справдилися її побажання?
  • Завдяки кому прокинулась королівна?

Використання стратегії «Ромашка Блума»

Діти по черзі підходять до ромашки і беруть пелюсточку, зачитують питання і дають відповідь.

Просте. Хто головний герой казки?

Уточнювальне. Я можу помилитися, але, здається, казка  викликає хвилювання?

Пояснювальне. Якими чеснотами обдарували принцесу чарівниці?

Творче. Без яких дійових осіб казки б не було?

Оцінювальне. Завдяки яким рисам характеру королевича було знято чаклунство?

Практичне. Що головне хотіли сказати автори своїм читачам?

Вправа «Крісло автора»

  • Які події твору засвідчують, що це чарівна казка?

4. Закріплення вивченого матеріалу.

      Тестування

1. Хто напророчив королеві народження дівчинки?

 а)   король;      б) жаба;                в) фея.

2. Скільки чарівниць жило в королівстві?

а) одинадцятеро;         б) дванадцятеро;              В) тринадцятеро.

3. Скількох чарівниць запросили на королівський бенкет?

а) десятеро;           б) одну;           в) дванадцятеро.

4. Якої загибелі побажала тринадцята чарівниця?

а) від голки;            б) від укусу бджоли;             в) від веретена.

5. Якою росла королівна?

а)  прекрасною, привітною, розумною;

б) злою, жорстокою, безжалісною;

в) вередливою, красивою, маленькою.

6. Скільки років виповнилося королівні, коли трапилася біда?

а) 15;                        б) 16;                     в) 17.

7. Хто розбудив усіх у королівстві?

а ) королевич;        б) чаклун;                 в) бабуся.

ІІІ. Заключна частина

1. Зворотній зв’язок. Рефлексія. Вправа «Плюс-мінус-цікаво»

ПЛЮС

МІНУС

ЦІКАВО

 

 

 

 

 

 

 

 

 У графу «П» - ставлять позначку і розповідають усе, що сподобалось на уроці, що здалося цікавим та корисним.

У графу «М» - що не сподобалось, здалося важким, незрозумілим та нудним.

У графу «Ц» - факти, про які дізналися на уроці, чого б ще хотілося дізнатися.

2. Перегляд уривку з балету П. І. Чайковського «Спляча красуня».

3. Домашнє завдання.

С. 52-55 перечитати казку, підготуватися до переказу.

Спробувати дослідити із різних джерел за якими казками братів Грімм створено мультфільми та кінофільми.

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Шевчук Наталья
Додано
27 листопада 2021
Переглядів
2417
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку