Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Бронзовий вік
Мета: розкрити характерні риси суспільного розвитку у ранній залізний вік; визначити основні риси господарювання бронзового віку; проаналізувати життя представників ямної культури; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни;
-
характеризувати суспільний розвиток та господарство у ранній залізний вік;
-
аналізувати життя представників ямної культури;
-
показувати на карті територію розселення ямної культури.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історичні карти, роздатковий матеріал, тести, ілюстративний ряд до теми, відеофайл.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування у форматі «ТАК – НІ».
-
Першим металом, яким почали користуватися люди, була бронза.
-
Енеоліт – це перехід від кам’яної доби до доби металів.
-
Енеоліт тривав до ІІ тис. до н.е.
-
За енеоліту люди ще не вміли плавити метал.
-
Потрібної форми з металу люди досягали б’ючи по холодному шматку каменем.
-
Найвідомішою енеолітичною землеробською культурою, поселення якої розташовувалися на території України, є середньостогівська археологічна культура.
-
Перше поселення трипільської культури відкрив Вікентій Хвойка.
-
Перше поселення трипільців відкрили 180 років тому.
-
Для обробітку землі трипільці використовували рало.
-
Поселення середньостогівської культури називали протомістами.
-
Основним заняттям племен середньостогівської культури було землеробство.
-
Керамічний посуд трипільців мав гостре дно.
-
Взаємоперевірка.
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
Ні
|
Так
|
Ні
|
Ні
|
Так
|
Ні
|
Так
|
Ні
|
Так
|
Ні
|
Ні
|
Ні
|
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю».
-
Уважно ознайомтеся з твердженнями.
-
Позначте зеленим кольором ті, що вважаєте вірними, червоним – хибними. Наприкінці уроку ми перевіримо ваші здогадки.
-
Найдавніша казка була написана саме у бронзовий вік. +
-
Давні люди використовували за гроші мушлі. +
-
Ремісники займалися землеробством та скотарством. +
-
У бронзовий вік з’явилися перші міста. +
-
Сьогодні ми познайомимося з історичним періодом, що отримав назву бронзової доби. Порівняємо життя та заняття людей цього періоду з попередніми. Визначимо особливості суспільного життя бронзового віку.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 29. Випишіть два – три твердження, що відповідають на питання «Чому давні люди віддали перевагу бронзі?».
Орієнтовна відповідь:
-
бронза набагато міцніша за мідь та гостріша за камінь;
-
бронза має нижчу температуру плавлення.
-
З чого отримували бронзу? (з міді та олова або свинцю)
-
Який період в історії належить бронзі? (кінець ІІІ – початок І тис. до н.е.)
-
Словникова робота.
-
Розшифруйте ребуси.
-
Поясніть значення слів-відгадок.
(Торгівля) (Ремесло)
(Суспільство) (Ієрархія)
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 29 – 30 та перекажіть текст за запитаннями.
-
Як виникло ремісництво?
-
Як з’явилася торгівля?
-
Чим ремісництво бронзової доби відрізнялося від попередніх часів?
-
Чим давні люди розплачувалися за товари? (мушлями, шкурами та ін.)
-
Робота зі схемою (с. 30 підручника).
-
Розгляньте схеми.
-
Які соціальні групи населення з’явилися у бронзову добу?
-
Чому, на вашу думку, такі верстви не існували раніше?
-
Спробуйте пояснити, як виникли ці групи?
-
Перевірте свої думки, опрацювавши матеріал підручника на с. 30.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=mnwx0csgR10
-
Перегляньте відеоролик.
-
Чому скотарські племена постійно пересувалися?
-
Чому культура отримала назву ямної?
-
Чим займалися племена ямної культури?
-
У чому полягала основна відмінність між скотарями та землеробами?
-
Аналіз ілюстрацій.
-
Порівняйте посуд ямної культури із середеньостогівським і трипільським.
-
Чи помітили ви якусь схожість між ними?
-
У чому саме?
-
Про що це може свідчити?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Закінчіть речення. На їх основі складіть коротку розповідь про виготовлення металевих виробів.
1) Метал розплавлюють у ….
2) Розплавлений метал виливають у ….
3) Після того, як виріб охолонув ….
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте історичну карту.
-
Покажіть кордони давньоямної культури.
-
Які території сучасної України вони охоплювали?
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю» (перевірка).
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 9 підручника.