Конспект уроку з основ здоро'я на тему: "Будова і функції шкіри. Чинники, що впливають на здоров'я шкіри". Урок-тренінг, який можна використовувати як на уроці, так і при проведенні виховного заходу. Цей урок розрахований на вікову категорію 12-13 років. Урок ознайомлює учнів з будовою, функціями шкіри та чинниками впливу на її здоров'я; виховує свідому потребу в дотриманні принципів здорового способу життя. Під час уроку використовується презентація, яка містить найважливішу інформацію з розглянутої теми.
Тема: Будова і функції шкіри. Чинники, що впливають на здоров’я шкіри
Мета: ознайомити учнів з будовою, функціями шкіри та чинниками впливу на її здоров’я; систематизувати знання про правила здорового способу життя; виховувати свідому потребу в дотриманні принципів здорового способу життя.
Обладнання:картки, ілюстративний матеріал до теми уроку, використання ІКТ.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент(Слайд.1)
Привітання, створення позитивного настрою
Ми бажаємо вам всім здоров’я.( Слайд 2) «Розірване намисто» робота в парах
Будьте веселі,
бо веселі, завжди здорові.
Будьте здорові,
Бо здорові, завжди щасливі.(Слайд 3)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (робота на картках).
Тестові завдання (Слайд 4)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми. (Слайд 5)
Мета та завдання уроку. (Слайд 6)
IV. Сприйняття та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу. 1. Вступне слово вчителя
Робота з підручником (с. 47)
Шкіра – зовнішнє покриття організму людини. Шкіра людини є найбільшим органом її тіла. Площа шкіри дорослої людини – більш як 2 м, її вага близько 5 кг. Вона складається з трьох шарів: епідермісу, дерми (власне шкіри) та підшкірної клітковини.
Епідерміс утворений багатошаровим плоским епітелієм. Складається з 2 шарів: рогового, який представлений мертвими ороговілими клітинами, і росткового – живі клітини, що постійно діляться.
Дерма є основною частиною шкіри. Уній розташовані рецептори , шкірні залози, корені волосся й лімфатичні судини. Шкірні залози людини: потові (виділяють піт), сальні (виділяють речовини – секрети), які змащують волосся і шкіру.
Підшкірна клітковина – найглибший шар шкіри. У її клітинах можуть накопичувати часточки жиру, який є запасом поживних речовин і захищає організм від переохолодження та механічних пошкоджень (скажімо, ударів). Шкіра відокремлює організм людини від зовнішнього середовища.
2. Функції шкіри
Учні підготували попередньо завдання в якому розглянули функції шкіри (кожен учень розказує про одну із функцій шкіри).
Терморегуляційна – участь у регуляції теплового обміну із зовнішні середовищем.
Рецепторна (шкіра – орган чуття) – містить рецептори, завдяки яким відчуває холод, тепло, дотик, біль, що й дає її змогу реагувати на зміни зовнішнього і внутрішнього середовища.
Захисна – служить бар’єром між зовнішнім і внутрішнім середовищем, а також не пропускає в середину організму хвороботворні мікроорганізми (клітини чистої шкіри виділяють речовину, яка має бактерицидні властивості).
Дихальна – загальний газообмін відбувається не тільки через легені, а через шкіру, яка поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ.
Видільна – через шкіру виводиться частина сечовини, мінеральних солей і води (за допомогою потових залоз).
Обмінна – участь у регуляції водного, сольового, вуглеводного та жирового обмінів.
Синтетична – бере участь у синтезі вітамінуD, який утворюється під дією ультрафіолетових променів.
Депо крові – у кровоносних судина шкіри дорослої людини затримується до 1 л крові.
Самоочищення – постійне злущення відмерлого верхнього шару шкіри, запобігає проникненню бактерій в інші тканини та сприяє її відновленню.
(Слайди 7 - 14)
3. Варто знати, що шкіра – відображає стан усього організму.
4. Презентація «Чинники, що впливають на здоров’я шкіри»
5. А зараз проведемо фізкультхвилинку-руханку «Приймаємо душ».
V. Підбиття підсумків уроку
1. Робота в групах. Створення колажу (учні за допомогою карток з ілюстраціями створюють колаж). ( Слайд 15)
2.Я на уроці дізнався(лась) і зрозумів(ла) для себе багато нового, а саме…(Слайд 16)
VI. Домашнє завдання (Слайд 17)
Опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми(§ 11, с. 47-49); Козинець А. – підготувати презентацію «Косметичні засоби по догляду за шкірою у підлітковому віці»; Сухорук С. – підготувати презентацію «Типи шкіри».
Ми бажаємо вам всім здоров’я.
Будьте веселі,
бо веселі, завжди здорові.
будьте здорові,
бо здорові, завжди щасливі.