Тема уроку: Будова і функції органів травлення. Травні залози.
Мета: сформувати знання учнів про будову і функціонування травної системи, вивчити особливості між будовою і функціями травної системи, розвивати вміння працювати творчо, логічно мислити і міркувати; формувати дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Хід уроку
1.Мотивація навчальної діяльності. Аналіз схеми «Негативний вплив надлишку або нестачі деяких складових харчового раціону на здоровя людини». Зробіть висновок.
2.Засвоєння нового матеріалу
1. Загальний план будови травної системи
Пригадайте:
(Травна система — система органів у багатоклітинних тварин, призначена для переробки і видобування з їжі поживних речовин, всмоктування їх в кров і виділення з організму неперетравлених залишків (кінцевих продуктів життєдіяльності).
(Травна система складається з травного каналу і розміщених за його межами залоз, секрет яких надходить до травного каналу)
- Самостійна робота з підручником, метод «Позначки»
Учні роблять позначки олівцем на полях під час самостійного опрацювання теоретичного матеріалу:
Після опрацювання учні обговорюють незрозумілу під час читання інформацію, яка потребує додаткового пояснення. Вчитель узагальнює і коригує відповіді учнів, використовуючи демонстраційні матеріали
Розповідь вчителя Травний канал починається ротовим отвором, за яким слідує порожнина рота, де їжа піддається механічній обробці і починається її хімічне перетворення під впливом секрету, що надходить з слинних залоз. Потім ротова порожнина переходить у звужену частину травного тракту - глотку і стравохід, через які проводиться харчова грудка в шлунок. У шлунку їжа піддається подальшим хімічним перетворенням під впливом шлункового соку, виділень залозами шлунка. Шлунок переходить у тонку кишку - найбільш вузьку і довгу частину шлунково-кишкового тракту. У тонкому кишечнику відбувається істотне хімічне перетворення поживних речовин, тому що сюди надходить сік підшлункової залози, дуже багатий ферментами, виділяється кишковий сік залозистими клітинами кишечнику, а також виливається жовч, яка продукується печінкою. У тонкому кишечнику відбувається всмоктування поживних речовин. Тонка кишка переходить в більш широкий по просвіту відділ травного каналу - товсту кишку. Тут закінчується травлення і відбувається головним чином всмоктування води, мінеральних солей і формування калових мас. Травний канал закінчується заднім прохідним отвором, через який видаляються з організму неперетравлені частини їжі. - Більшість органів травної системи має трубкоподібну форму в складається з трьох оболонок:
Складання опорної схеми:
2. Функції травної системи : секреторна, рухова, всмоктувальна, видільна.
Завдання учням:
Обговорення відповідей:
3.Узагальнення і закріплення знань
«Закінчи речення»
4. Підсумок уроку.
5.Домашнє завдання: