Відділ освіти
Теребовлянської районної державної адміністрації
Районний методичний кабінет
УРОК НА ТЕМУ:
БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ ОРГАНІВ ДИХАННЯ
вчителя біології
Микулинецької ЗОШ І – ІІІ ст.
Шкільної Aнни Михайлівни
ТЕМА. Будова та функції органів дихання.
МЕТА.1. Навчальна: сформувати в учнів поняття про дихання як процес, необхід-
ний для життя; встановити взаємозв′язок будови та функцій органів
дихання, обгрунтувати необхідність дихання носом.
2. Виховна: продовжувати виховувати бережливе ставлення до свого здоро-
в′я та здоров′я оточуючих.
3. Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати, порівнювати й узагальнювати,
удосконалювати компетентності роботи з підручником.
Форма навчального заняття: урок
Тип уроку: засвоєння нових знань
Метод проведення: словесно-наочний
Обладнання: таблиця «Органи дихання»
Література: Є. В. Яковлєва – Уроки біології, Запоріжжя: Просвіта,2001;
Б. П. Стахурська, Н.П. Слабіцька – Біологія людини, Тернопіль:
Богдан, 2001, Науково- методичний журнал: Біологія №11,
квітень, 2007.
ХІД УРОКУ
1. Привітання.
2. Звіт чергових про відсутніх.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ ТА ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Тепло, сонце, посмішка краще за все пасують людям. Посміхніться один одному, побажайте успіхів сьогодні та на наступних уроках при вивченні нової теми
«Дихання». Тема складається з 5 уроків. Сподіваюся, що тема буде для вас ціка-
вою, змістовною і ви одержуватимете тільки високі бали. Бажаю успіхів!
А тепер згадаємо дещо з уроків біології рослин і тварин.(Бесіда по запитаннях)
1.Чи дихають рослини?
2. Чим відрізняється процес дихання і фотосинтезу?
3. Які органи дихання тварин, ви знаєте?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
без їжі людина може прожити декілька місяців чи тижнів, без води-- декілька днів, а без чого людина може прожити декілька хвилин? Як ви вважаєте, чому?
Сьогодні на уроці ми маємо з′ясувати відповідність будови дихальної системи її функціям. Отже, тема уроку:I
IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Будова та функції органів дихання.
1. Поняття про зовнішнє і внутрішнє дихання.
2. Будова органів дихання.
3.Функції органів дихання.
V. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО
МАТЕРІАЛУ. (Евристична бесіда):
1. Що ж таке дихання,?
2. Як цей процес відбувається?
Дихання – це сукупність процесів, внаслідок яких відбувається поглинання організмом кисню і виділення з нього вуглекислого газу. Дихання поділяється на зовнішнє і внутрішнє. Схематично ці процеси виглядають так:
ЗОВНІШНЄ ДИХАННЯ
O2 Вентиляція легень CO2
ВНУТРІШНЄ АБО ТКАНИННЕ ДИХАННЯ
О2 СО2
Дихальна система складається з повітряноносних шляхів і легень
(демонстрація таблиці « будова органів дихання »). До повітряноносних шляхів відносимо: носову порожнину, носоглотку, глотку, гортань, трахею, бронхи.
Носова порожнина поділяється кістково-хрящовою перегородкою на дві частини: ліву і праву. У кожній з них є три носові ходи: верхній, середній, нижній. До нижнього ходу відкривається носослізний канал. У слизовій оболонці верхнього ходу містяться нюхові рецептори.
1.захисна ( затримання мікроорганізмів на війчастому епітелію);
2. зволоження і зігрівання повітря;
3. нюхова функція;
4. резонансна функція ( утворення звуків).
Збоку носової порожнини розташовані повітряноносні пазухи, найбільші з них гайморові Запалення гайморових пазух – гайморит.(словникова робота учнів).
Він характеризується нежетем, головним болем, зниженням нюху, може призвес-
ти до ускладнень: ревматизму, хвороб серця і судин.
З носової порожнини повітря потрапляє до носоглотки, потім до глотки. У глотці є мигдалини. Гостре запалення мигдалин – ангіна. Небезпечна тим, що дає
ускладнення на серце. Лікують її тільки під наглядом лікаря. Хронічне запалення мигдалин – тонзиліт.( словникова робота учнів) Від глотки починаються дві труб-
ки: гортань, що переходить у трахею, позаду них міститься стравохід. Гортань, утворена 9 хрящами і закривається надгортанним хрящем. У гортані розташовані голосові зв′язки
Трахея завдовжки 10-12 см, утворена 16-20 напівкільцями, така будова забезпе-
чує вільне проходження їжі стравоходом. На рівні V грудного хребця трахея по-діляється на 2 бронхи: лівий і правий.
Бронхи утворені 12-16 кільцями, тому вони ніколи не спадаються.
1. проведення оксигену і виведення вуглекислого газу;
2. бар′єрна функція. .
Трахея завдовжки 10-12 см, утворена 16-20 напівкільцями, така будова забезпе-
чує вільне проходження їжі стравоходом. На рівні V грудного хребця трахея по-діляється на 2 бронхи: лівий і правий.
Бронхи утворені 12-16 кільцями, тому вони ніколи не спадаються.
1. проведення оксигену і виведення вуглекислого газу;
2. бар′єрна функція.
Зліва виділяємо 2 гілки бронхів, справа 3. Бронхи розгалужуються на бронхіоли, а ті утворюють бронхіальне дерево.
VI. ОСМИСЛЕННЯ ОБ′ЄКТИВНИХ ЗВ′ЯЗКІВ І ВЗАЄМОЗАЛЕЖНОСТІ У
ВИВЧЕНОМУ МАТЕРІАЛІ.
Будова та функції легень.(Самостійна робота у малих групах):
І група Місцезнаходження легень?
ІІ група Що таке ворота легень?
ІІІ група Чим покриті легені?
IV група Функція плеври?
V група Тиск плевральної порожнини?
VI група Функція легень?
VII.УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
а). відтворення інформації.
Робота по варіантах
І варіант заповнює таблицю у зошиті
ІІ варіант працює із схемою «Органи дихання»
б). оперування поняттями.
(Бесіда по запитаннях:)
1. Дуже часто вам вчителі фізичної культури під час бігу нагадують: «дихайте носом». Чому потрібно дихати носом, а не ротом?
2. Чому коли ми їмо і розмовляємо може спостерігатися удушливий кашель?
3. У одного ковбоя під час перестрілки пробита грудна клітка з обох боків, органи не пошкоджені. Але він загинув. Чому?
в). узагальнення інформації в поняттях.
Складання кросворду по темі.
VIII. ПІДСУМКИ УРОКУ І ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Відмітити найактивніших учнів на уроці.
Вивчити: будова та функції органів дихання.
Випереджаюче навчання: одному учню підготувати повідомлення на тему:
«Мутація голосу».