План конспект уроку
Тема. Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка
Мета:
формувати ключову комунікативну компетентність – здатність успішно користуватися всіма видами мовленнєвої діяльності у процесі спілкування, пізнання навколишнього світу, вирішення життєво важливих завдань (розвивати навички мовленнєвої діяльності: уміння слухати і розуміти усне мовлення).
формувати предметну компетентність – розвивати вміння розділяти текст на частини, встановлювати послідовність частин тексту, пояснювати наявність абзаців у навчальних текстах, складати продовження текстів.
формувати соціокультурну компетентність – розуміння важливості розвивати в собі наполегливість, працьовитість, бажання розвивати власні таланти, досягати життєвого успіху.
формувати компетентності уміння вчитися – вміння організовувати начальну діяльність, почуття відповідальності за виконуване завдання, готовність самостійно працювати з новим навчальним матеріалом, мати власну думку з приводу обговорюваних питань, обґрунтувати її.
Обладнання: підручник Захарійчук М.Д. «Українська мова», схеми, картки, комп’ютерна презентація
Хід уроку
І. Організаційний момент (слайд 2)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Зачитайте діалог героїв вправи 4.
- Прочитайте речення, в якому висловлюється захоплення. (Ой, які гарні котики! – зраділо кошеня.)
- Яким може бути заголовок до тексту Ю.Ярмиша? («Котики»)
- З останніх букв поданих слів утворіть нове слово.
Дід, синиця, кит, море, канал. (Дятел)
У дуплі у дятла дім.
Дятленятам добре в нім.
- Який звук найчастіше повторюється? ([д])
Дд ддд Ддд
Дятелузимкуїстьнасіннязшишок.
- Прочитайте речення.
Від його міцного дзьоба не сховається жодна комаха.
Дятел дуже корисний птах.
Цілий день він проводить огляд своєї ділянки.
Дятел справжній санітар лісу.
- Чи можна назвати ці речення текстом? Чому? Доведіть власну думку.
- Розташуйте речення в правильному порядку, щоб вийшов текст.
- Доберіть до тексту заголовок.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1. Бесіда.
– Діти, з яких частин складається будинок?
– А чи знаєте ви, як починають будувати будинок?
Відповіді дітей
2. Вступне слово вчителя.
– Сьогодні на уроці ми спостерігатимемо, як будується текст, з яких частин він складається.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Текст – немов будинок. Він має свій початок. Будинок починають споруджувати з фундаменту. Текст починають будувати з одного чи кількох речень, що становлять його початок, або зачин. У зачині коротко повідомляється те, про що йтиметься в тексті. Далі у будинку зводять стіни, у тексті – складають основну частину. З неї ми дізнаємося про основне, головне, про що хотів повідомити автор у тексті. Будинок завершується дахом. І в текстах має бути висновок. Це кінцівка тексту.
Вчитель вивішує схему
Вправа 1
- Прочитайте уважно текст. Що означає слово мереживо?
Словник
Мереживо – ажурний візерунок, зроблений на тканині з висмикнутих ниток.
- Про що йдеться в тексті?
- - Доберіть заголовок до розповіді із запропонованих у підручнику.
- Запишіть заголовок у зошити. (Цікавий павучок)
- Прочитайте виділене речення. Це початок розповіді, або зачин.
- Спишіть початок розповіді в зошити.
- Порівняйте зміст другого і третього абзаців.
- У якому з них викладено основний зміст?
- Отже, другий абзац – це основна частина.
- Прочитайте третій абзац. Це кінцівка.
- Спишіть кінцівку.
Повз по лісу їжачок,
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів його бочок.
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок.
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!
Грушечки ці ніс він їм.
За Л.Кондрацькою.
- Зверніть увагу, що кожна частина тексту пишеться з нового рядка. Це - абзац.
- Скільки в тексті частин? (3) Скільки буде абзаців? (теж 3)
Пам’ятай!
Текст можна поділити на абзаци. Абзац містить одне або кілька речень. Ці речення зв’язані між собою за змістом. Абзаци також зв’язані між собою за змістом. Кожний абзац починається з нового рядка.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Самостійна робота. Виконання вправи 2 (с.151)
2. Робота над деформованим текстом вправи 3 (с.151)
- Прочитайте текст. Знайдіть у ньому зачин, основну частину, кінцівку.
- Придумайте до тексту заголовок і запишіть у зошити.
- Розмістіть частини тексту в логічній послідовності.
- Запишіть складений текст.
- Скільки в тексті абзаців?
- Поділіть на склади для переносу слово крильця. (слайд 12)
- Зробіть звуко-буквений аналіз слова бджола. (слайд 13)
- Поясніть невідповідність кількості букв і звуків.
VI. Підсумок уроку “Мозкова атака” (слайд 14)
- Розкажіть, що нового ви дізналися сьогодні на уроці.
- З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка)
- Про що розповідається в зачині ? (Де і коли відбувається подія)
- Про що йдеться в основній частині? (Описується подія)
- Що таке кінцівка? (Це частина, яка завершує текст).
Учні відповідають, а вчитель вивішує на дошку таблички з назвами частин тексту, створюючи загальну таблицю. (слайд 15)
ТЕКСТ |
Зачин-називає тему висловлювання |
Що ? Де ?Коли? |
Основна частина – розкриває думку, намічену в зачині. |
Як? Чому? Хто? Що? |
|
Кінцівка - завершує текст, підводить до висновку. |
Що з того? Для чого? |
VII. Домашнє завдання (слайд 16)
Правило на сторінці 47, вправа 99
- Вдома уважно прочитайте текст. Виділіть його частини.
- Поміркуйте над запитанням дідуся і розкажіть, що сталося.
- Прочитайте речення, в кінці яких стоять знак питання і знак оклику. Голосом передайте завзяття хлопчика – пустуна і сумний настрій дідуся. Спишіть ці речення.
- Виділені слова поділіть для переносу.
Список використаних джерел:
Література:
1