Тема уроку. Вивчення букви Я, я, позначення нею звуків [йа]
Мета. Ознайомити учнів з буквою, її звуковими значеннями; навчити правильно вживати букву «я» на позначення двух звуків. Вчити правильно артикулювати звуки, читати склади і слова з буквою. Розвивати фонематичний слух, зв’язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас. Виховувати любов до природи, бажання читати .
Обладнання: каса букв і буквосполучень, картки зі схемами слів, предметні малюнки, розмальовки, цікаві картинки.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент
Часу гаяти не варто –
Руки покладем на парти .
Маємо – бо час настав -
Повернутися до справ .
Всі веселі ? От чудово !
А тепер до праці знову .
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Розвиток в учнів орфоепічних умінь.
Артикуляційна хвилинка (на дошці написані букви: м, н, р, с, т), учні додають букву А: (Слайд 4)
ам-ан-ар-ас-ат
ама-ана-ара-аса-ата
йма-йна-йра-йса-йта
май-най-рай-сай-тай
Гра «Зловіть звук» [й] (Слайд 5)
«Рій», «мій», «ліжко», «гайка», «майка», «море», «чайка».
— Який це звук? (Приголосний, м'який).
Відеогра «Швидке читання» (Слайд 6)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Загадка
І солодкі, і кисленькі,
І довгасті, і кругленькі
До вподоби ви мені,
Соковиті та смачні.
Знають добре малюки:
Мова йде про …(ягідки).
- Назвіть послідовно звуки у слові «ягідки»
VI. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя. (Слайд 7)
Сьогодні ми будемо вивчати нову букву. Ця буква дуже незвична. Вона не завжди позначає одні й ті ж звуки. Подивіться на дошку. Що це? (Ялинка).
- Вимовте — це слово.
- Поділіть слово на склади.
- Вимовте перший склад. ([йа]).
- Які звуки чуються в першому складі? ([йа]).
- Отже, якщо на початку слова або ж складу чуємо звуки [йа], то на письмі пишемо букву я. (Слайд 8)
2. Послухайте вірш (Слайд 9)
Ялинка ясними вогнями
Яскраво світиться й сія.
Якраз до свята цими днями
Усю абетку вивчу я.
3. Робота над розворотом «Букваря»
Розгляд предметних малюнків, схем.
Усний розбір схем (учителю необхідно звернути увагу на стрілочки, які вказують на звуко-буквені зіставлення в словах; підкреслити роль лупи, яка намальована на останньому складі слова «тополя»: розглядаючи склад [л'а] під лупою, ми не знайдемо там звука [й]).
4.Читання слів (Слайд 10)
5. Відеофізкультхвилинка
6.Вправа «Піраміда»(Слайд 11)
Кру ● па
Оли ● ва
Бра ● ти
Тра ● ва
Кри ● ло
Оло ● во
Гри ● ва
Кри ● га
Смо ● ла
Гай ● ка
Зем ● ля
Кро ● ти
7. Знайдіть букву, що заховалась у пазлі, і розмалюйте. (Слайд 12)
III. Читання. Слухання-розуміння.(Слайд 13)
Яблунька в садочку,
Яблучок рясненько.
Назбираєм яблучок
В ящички повненько.
Яблучка, яблучка,
Як же вас багато.
Повезем на ярмарок,
Будем продавати.
IV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання (Слайд 16)
Вивчіть віршик напам’ять
Ясен місяць – місяченько
йде із ярмарку хутенько.
Якнайшвидше шлях долає,
на п'ятак покупок має.
Купив яблук, ягід тато
яснозорим всім малятам.
1