ВІДДІЛ ОСВІТИ ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
НАУКОВО - МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР
ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ЛІЦЕЙ «УСПІХ»
Розробка уроку
Предмет: Навчання грамоти
для учнів 1 класу
Підготувала
Богдан Марія Михайлівна,
вчитель початкових класів
Васильківського академічного ліцею «Успіх»
2017
Тема: Буква "Яя". Позначення звука [a] в сполученні з [й] та іншими м'якими приголосними.
Мета: Навчити читати слова з буквою "я";
розвивати вміння учнів виконувати звуко-буквений аналіз слова; мислення і мовлення дітей,
виховувати інтерес до поезії.
Хід уроку
I. Організаційна частина
Доброго дня, тобі, небо блакитне!
Доброго дня, тобі, сонце привітне!
Доброго дня, тобі, квітко розквітла!
Доброго дня, вам, гості привітні!
II. Мотивація навчальної діяльності дітей.
Діти, сьогодні у нас подорож по країні Букварії продовжується. На уроці ми познайомимося з новою буквою, навчимось читати з нею склади, слова і текст.
III. Створення емоційного настрою
Пролунав уже дзвінок -
починається урок.
Працюватимем старанно,
щоб почути укінці,
що у нашім 1 класі:
Діти - просто молодці!
IV. Актуалізація опорних знань.
1)Виділіть голосний звук у словах:
Мак, лев, сир, ліс, сом, дуб.
- Скільки ви знаєте голосних звуків?(Які ще букви належать до голосних?)
2) - Які букви пом'якшують попередній приголосний? (Я, Ю, Є, І, Ь.)
3)"Дід - Буквоїд" захотів погратись з вами і закрив частину букв. Упізнайте їх.
4) "Гра" З'єднай склади - прочитай слово ".
5)Артикуляційна розминка.
а) Робота з язичком.
(Діти, полинемо в чарівний світ звуків. Прослухайте казочку веселого язичка.)
І Жив у роті язичок,
І великий був мовчок.
Він в будиночку сидів,
Йти гуляти не хотів.
(Діти рухають язичками, не розтуляючи ротиків)
ІІ Якось він засумував,
У віконце виглядав.
(Діти показують кінчики язичків)
І побачив язичок
В небі срібний літачок!
(Діти рухають язичками, вгору-вниз)
ІІІ Він у подорож летів
І мотором торохтів (Р-р-р-р.)
IV В полі вітер повівав –
Язичку він проспівав (у-у-у, в-в-в, ш-ш-ш)
V Теплий дощик прошумів,
Язичок наш повторив (Кап-кап-кап, стук-стук-стук, хлюп-хлюп-хлюп)
VI Після дощику роса
І навколо ой – краса!!!
(Глибокий вдих - видих)
- Спасибі, задоволена вашою роботою
6) Мовна зарядка - скоромовка
Йорж у річці поміж трав
З йорженятами дрімав.
- Назвіть перший I звук у слові <йорж>. Охарактеризуйте його.
V. Вивчення нового матеріалу
1)Дидактична гра "Гість" - Добра, бабуся - Ягуся "
Бабуся в лісі проживає:
траву - зіллячко збирає . ( Слайд 2 )
В ступі між птахів літає.
В неї - кістяна нога
Цю бабусю звуть ... (Яга)
- Яку букву принесла Яга?(Порівняйте форму й розмір великої і малої літер)
- До яких звуків віднесемо цю букву?
- Проаналізуйте звуки в слові “Яга” ?
2)Робота в зошиті
Продрукуйте букви Я я
VI. Повідомлення завдань Яги. (Слайд 3 )
1. Місто загадок
2. Читання і порівняння складів (Леся і Ярик)
3. Читання скоромовки
4. Читання вірша
5. Фізхвилинка
6. Словесно - логічні вправи.
VII. Загадки
У святковому вбранні стоїть як картинка,
Весела, зелена красуня ...( Ялинка) (Слайд 4 )
Соковиті, запашні,
рум'яненькі, чарівні.
Смачні плоди має,
Усіх пригощає. (Яблуня) (Слайд 5 )
Коли він потрібний - його викидають,
А коли не потрібний - його витягають. (Якір) (Слайд 6 )
VIII. Порівняння складів Лесі і Ярика
Сьогодні до нас на урок прийшли Леся і Ярик зі складами.
- Порівняйте приголосні звуки.
У Лесі: ря ля ня
У Ярика: ра ла на
-То що ж хотіли повідомити Ярик і Леся?
(буква "я" пом'якшує попередній приголосний і позначає 1 звук [a].
IX.Робота з підручником "Буквар" (С.100)
- Прочитайте слова у правому верхньому куточку з буквою "я".
- Який звук позначає буква цих словах?Знайдіть.
- Тепер - прочитайте внизу.
Зверніть увагу! Надруковані поряд однакові букви позначають 1 подовжений м'який приголосний звук. Вимовляєм його довше,ніж звичайно.
- Прочитайте слова з буквами "я" на початку.
Які звуки позначає буква "я"в цьому випадку?
- Прочитайте імена дітей.
Чому в словах "Надія","Лідія" буква "я" позначає - [йa]
Поділіть ці слова на склади. Отже буква"я" - стоїть на початку складу.
X. РЗМ учнів. Місто скоромовок.( Слайд 7 )
Яків ягідки якісь
із галявини приніс.
- Які ягоди приніс Яків? Упізнайте їх!
На дошці - Знайдіть будиночки - моделі і встановіть відповідність.
ожина суниці чорниці
XI. Фізхвилинка
XII. Опрацювання вірша " Хто кого злякався?"Н.Забілої
1.Читання вчителем.
- Хто першим налякався?кого?
- А потім? (навпаки)
- Що зробив наляканий котик? Зачитайте ( В димар на хату - скік!)
- Навіщо він це зробив? (сховався від Гави ;прочитайте II частину вірша)
а) читання "Зеброю"
"Незнайком" ( Слайд 8 )
"Луною"
XIII. Словесно - логічна вправа
У кози - козенятко
Хто є козенятко для кози?(дитинчам)
Отже: У корови - ... ( телятко )
У овечки - ... ( ягнятко )
XIV. Підсумок уроку
- Коли я позначає 2 звуки?
- коли я позначає 1 звук?
Хвилинка - цікавинка: "Зірви яблуко" ( Слайд 9 )
"Прочитай речення" ( Слайд 10)
"Ребуси" ( Слайд 11)