Урок "Літера «Щщ» (ща) позначення нею на письмі звукосполучення [шч]|. Бесіда на тему «Наша Батьківщина».

Про матеріал
Діти на уроці навчаться співвідносити звукосполучення [шч] з буквою «ща», розвиватимуть навичку свідомого і правильного, виразного читання, закріплюватимуть вміння зв’язно висловлювати свої думки на задану тему і розвиватимуть пам'ять, увагу, виховуватимуть в собі любов до Батьківщини.
Перегляд файлу

 

ВІДДІЛ ОСВІТИ ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

НАУКОВО - МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР

ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ЛІЦЕЙ «УСПІХ»

 

 

 

Розробка уроку

Предмет: Навчання грамоти

для учнів 1 класу

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала

Богдан Марія Михайлівна,

вчитель початкових класів

Васильківського академічного ліцею «Успіх»

 

 

 

 

 

 

2017

Тема: Літера «Щ», «щ» (ща) позначення нею на письмі звукосполучення [шч]|.

Бесіда на тему «Наша Батьківщина».

Мета: Навчити співвідносити звукосполучення [шч] з буквою «ща». Розвивати навичку свідомого і правильного, виразного читання, закріплювати вміння зв’язано висловлювати свої думки на задану тему і розвивати пам'ять, увагу. Виховувати любов до Батьківщини.

Обладнання: Буквар (авт.: М.Вашуленко, Н.Скрипченко. - Київ: Освіта, 2007), склади-блискавки (чи, ши, щи, ща, ше, ще, жи), картки із записаними завданнями: «Склади модель слова», «Знайди літеру», «Упіймай звук», «Запам'ятай слова», «Прочитай склади»; плакат «Павутинка»; слова для складання павутинки: земля, край, мова, пісня, Україна, лани, поля, сади, гори,річки, картки із складами, словами, завданнями; модель речення.

  1. Організаційна частина.

Приготуйтеся швиденько

Станьте біля парт рівненько.

Ми урок розпочинали,

 Багато нового пізнали.

  1. Повідомлення теми і мети.

Сьогодні буквочка нова,

До класу нашого прийшла,

З собою вісточку вона,

Про край чудовий принесла.

У тім краю сіяє сонце,

Цвіте калина під віконцем.

Співає пісню соловей

Розвеселяє всіх людей.

І сповіщає журавель

Про синь морів, красу земель...

  •       Що це за, буква? Про який край вона нам хоче розповісти ? (Відповідають діти).
  •       Щоб дізнатися напевне ви повинні виконати завдання, записані на аркушах.

 

  1. Склади модель.
  2. Знайди літеру.
  3. Упіймай звук.
  4. Запам'ятай слово.
  5. Прочитай склади.

 

 

 

 

Гра «Мікрофон»

  •                    Якими ви повинні бути на уроці,щоб правильно виконати всі завдання? (активними, уважними, кмітливими, чемними)

III. Ознайомлення з новою літерою та звуками,що вона позначає.

  1.   Звуко - буквений аналіз слова.

Перше завдання на дошці - (Склади модель слова).

Він скрізь: у полі і в саду,

А в дім не попаде

І я тоді лиш з дому йду,

Коли вже він не йде.

(Дощ) 

  •       Послідовно назвіть звуки і викладіть їх фішками, а також надрукуйте в зошиті.

Увага: Для позначення звукосполучення [шч] є літера «ща» (вчитель демонструє букву «Щ»).

  •        Молодці. З першим завданням ви впоралися. Забираємо аркуш, на якому воно записане.
    1.    Ознайомлення з літерою.
  •        Подивіться, ось велика і маленька літери «ща». Чим вони подібні? Чим відрізняються? На яку літеру подібна літера «ща»?

Буква Щ сказала Ш:

  •           Ти стрибаєш як лоша.
  •           Я на тебе дуже схожа,
  •           Хоч стрибати я не можу.

-  А відгадка тут проста:

Я з хвостом,ти без хвоста.

 

  1.   Місце літери в касі букв.
  •        Тепер друге завдання. - «Знайди літеру».
  •        Де живе літера «Щ»?
  •        Які букви є її сусідами?
    1. Дидактична гра «Упіймай звук».

Щітка щітці говорила:

 «Я щоранку щось робила ».

Щітка щітці відказала:

«Ти щоранку міцно пала».

Щоб дві щітки не сварились

Ми раненько пробудились.

Одна вікна промиває,

Друга килим вичищає.

 

Молодці. Тому знімаємо ще одне завдання.

 

5.Гра «Хто більше слів запам'ятає»

 

  •                   Я читатиму ще один вірш, а ви,діти, повинні запам'ятати якнайбільше слів зі злиттям звуків [шч]. Полічіть, скільки їх є ?

Щодня щасливі наші діти

Щебечуть, наче пташенята,

Як любить їх найкраща в світі

Вкраїнська Батьківщина - мати.

Скільки налічили слів? (5)

 

  1. Щодня.
  2. Щасливі.
  3. Щебечуть.
  4. Найкраща.
  5. Батьківщина.

 

А тепер хором повторимо всі ці слова.

На уроці письма з пам'яті запишемо.

ІV. Робота над текстом «Наша Батьківщина».

 

1. Словникова робота.

  •                   Останнім ви запам'ятали слово Батьківщина. Давайте разом спробуємо з'ясувати. Для цього прочитаємо слова у Букварі (с.112).
  •                   Як ви гадаєте, від якого слова походить слово «Батьківщина»? (Батько)
  •                   А чому воно написане з великої букви? (Напевне, це назва)
  •                   Що ми називаємо Батьківщиною? На це запитання ви зможете відповісти, послухавши вірш В.Гринька:

 

Водограй, полів розмай

Зелен гай, ліщина...

Все це рідний, любий край –

Наша Батьківщина.

Пам'ятай, не забувай

Батьківську стежину,

Прикрашай, шануй свій край

Дім свій - Батьківщину.

  •        То що ми називаємо Батьківщиною? (любий,рідний край, стежину, поле, гай)
  •        А як називається наша Батьківщина?
  •        Отже, ми з'ясували значення слова «Батьківщина».

Фізкультхвилинка.

  1.       Читання складів.

 

Склади-блискавки: ЧИ, ШИ, ЩИ, ЩА, ШЕ, ЩЕ, ЖИ

А тепер з дошки: ЩИ, ШИ, ЧИ, ШЕ, ША, ЧО,

ВЩИ, ШИХ, ЧИТЬ, ПШЕ, ШАХ, ЧОР.

(Кількаразове читання з нарощуванням швидкості кожного разу).

  • Молодці, і з цим завданням ви впоралися. (Учитель забирає останній аркуш з дошки - відкривається карта).
  • Що зображено на цій карті? Прочитайте. (Україна)

 

  1. Бесіда про Україну. Робота з картою.

 

  • На цій карті зображена наша земля, країна, Батьківщина - Україна. Такою ми її можемо бачити з висоти пташиного польоту. Це маленька кольорова фотографія нашої великої Батьківщини - України.
  • Які ви бачите кольори на ній? Коричневим зображені - гори, зеленим - рівнини,а синім ... ось ці стрічки... ? Допоможе вам загадка:

 

Синя стрічка блищить,

Щось тихенько гомонить

І біжить собі, біжить,

Не зупиниться й на мить.

(Річка)

Навколо вода, а з питвом біда.

(Море)

 

(Учитель показує і називає Чорне, Азовське моря

Річки: Дніпро, Дністер.

Гори: Карпати і Кримські гори.)

 

  • Які ви знаєте міста України?

- Чи гарна наша Україна? А зараз ми прочитаємо про неї текст у підручнику.

 

4. Читання тексту «Наша Батьківщина».

-  Скажіть,скільки абзаців у тексті?

а) Читання тексту учнями. Бесіда. Складання «павутинки».

(Учні по одному реченню читають текст і дають відповіді на запитання).

Речення 1:

  •        Що таке Батьківщина? (Наша земля)
  •        Чия це земля? (Батьків,дідусів, прадідів)
  •       Хто такий дід? (Тато мами або тата)
  •            А прадід? (Дід мами або тата)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Таким чином відбувається робота по цілому тексту)

Фізкультхвилинка.(Звучить «Україна»)

                      Україна

Скоро канікули – куди ж нам поїхати?

В Греції -  спека, у Швеції -  сніг.

Гляну на карту і жодного виходу,

Але ж у мене є власний поріг.

 

Гори -  в Криму, гори -  на Заході,

Море – на Півдні, на Сході – степи.

Це Україна і я просто в захваті,

Нашу країну зі мною люби.

 

Може не рясно у нас з водоспадами

І не росте на городі кокос,

Але ж у кожній хатині тут раді вам,

Де пахне медом серпневий покос.

 

 

Хай на дорогах ще мало освітлення

Та ці дороги додому ведуть

Наша країна сучасна й просвітлена

І я назавжди залишуся тут.

 

б) Напівголосне читання.

 

5. Розвиток  зв'язного  мовлення.

 

а) Підготовка до переказування тексту.

 

- Користуючись ключовими словами з павутинки і текстом підручника, складіть речення про Батьківщину.

(Учитель допомагає поширювати речення дітей . Наприклад : «Україна - це сади». Учитель пропонує знайти в тексті слово, яке характеризує, які саме ці сади - «вишневі». Отже складаємо речення «Україна - це вишневі сади».

б) переказування тексту.

- Ви вже навчилися складати речення про нашу Батьківщину - Україну. Зараз ви спробуєте самостійно розповісти про Батьківщину. Але я ще раз прочитаю вголос текст,щоб ви краще запам'ятали, про що будете розповідати.

- Молодці. Ви були дуже уважними при читанні і гарно запам'ятовували.

 

V. Підсумок уроку.

 

  •      Про який край нам розповідала нова літера?

 

Гра «Мікрофон»

 

  •       Якими ви були на уроці? (Розумними, уважними, старанними, активними)
doc
Додано
25 грудня 2019
Переглядів
820
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку