Вчитель трудового навчання та мистецтва (вищої категорії, старший вчитель ), спеціалізованої школи № 194 «Перспектива» в місті Києві, Палієнко Наталія Миколаївна
Дивовижний світ «Пергамано»
З історії
Історія пергамано почалася в XIV столітті в Європі, коли з винаходом книгодрукування широке поширення отримала і пергаментний папір. Спочатку техніка використовувалася для прикраси полів церковних книг, богословських трактатів, карт причастя. Однак з поширенням друкованих книг в світському середовищі набула поширення і ця техніка.
Новий поштовх у світському середовищі дала популяризація таких літературних стилів, як сентименталізм, а пізніше - романтизм. У цей період юнаки та дівчата прикрашали поля улюблених книг і щоденників різними малюнками і візерунками.
Мистецтво пергамано привезли і католицькі черниці в Південну Америку, де навчали йому дітей у школах та інтернатах. А поширення в Європі воно отримало завдяки колумбійці Марті Оспіна, яка познайомилася з ним ще будучи школяркою, а вийшовши заміж за голландця, почала популяризацію пергамано в Європі. Фото її робіт розлетілися по світу, багатьом майстрам відомі її схеми, інструменти.
Матеріали та інструменти
Папір для пергамано - калька, густиною не менше, ніж 150 г / м2. Якщо ви вибираєте звичайну кальку, яка продається в канцелярському магазині, врахуйте, що вона дуже легко проколюється і рветься, тому вимагає дуже дбайливого ставлення до себе, а для деяких робіт вона взагалі непридатна.
Для перекладу малюнка на папір потрібен білий олівець або ручка з білими чорнилами.
Для роботи підійде звичайний килимок для комп'ютерної миші.
Для тиснення використовують інструменти, схожі на звичайні олівці або ручки, стрижень яких закінчується різного розміру кульками.
Ключка - ідеальний інструмент, якщо потрібно створити тінь.
Кульки великих і малих діаметрів підійдуть для тиснення ліній різної товщини.
Стилус знадобиться, якщо потрібно провести тонку лінію або намалювати дрібну деталь. Так само він потрібний для роботи з трафаретами.
Дужкою створюється глибина малюнка.
Інструменти проколювання - ручки з однією або декількома голками на кінці
Для тиснення або перфорації повторюваних візерунків використовуються трафарети.
Дуже гострі ножиці з тонкими кінчиками потрібні для вирізання отворів в малюнку.
Для розфарбовуючи малюнка використовуються фарби, олівці і пастель.
Вироби виконані в цій техніці надзвичайно ніжні та дивовижні.
Послідовність виготовлення роботи
Білим олівцем малюємо контур Почергово за допоиогою кольорових олівців та
Малюнку спеціальних інструментів (стилус, ключка, кульки)
витискаємо та заповнюємо малюнок.
Закінчене малювання. По контуру малюнка Ножничками вирізаємо
Проколюємо отвори. потрібні отвори.
Готовий виріб