Урок "Чергування голосних"

Про матеріал
Мета уроку української мови познайомити учнів з чергуванням голосних в корені слова.
Перегляд файлу

 

 

 

 

Тема. Чергування голосних звуків  в коренях іменників чоловічого  та жіночого роду в однині.

Мета. Ознайомити учнів з чергуванням голосних звуків в окремих  відмінках іменників чоловічого і жіночого роду на приголосний; виробляти уміння визначати звуки, що чергуються;розвивати фонематичний слух; виховувати почуття любові до рідної мови.

Обладнання. Загадки, метаграма, цікавинка, таблиця, презентація, індивідуальні картки.

         ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку.

 Любі діти, у наш клас

 Добрі люди завітали,

 Дзвоник кличе:

  «В добрий час!»

  щоб всі гарно працювали.

Аутотренінг

Щоб урок нам розпочати,

Треба разом промовляти:

« Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту.

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Хочу отримати знання»  

  • Який у нас урок? (Українська мова)

Побажаємо собі успіху! Посміхнімося, і хай гарний настрій нам допоможе працювати.

ІІ. Мотивація.

(До дошки виходять учень і учениця, читають вірш)

 Будем рідну мову

 Старанно вивчати,

 Розглянемо кожне слово,

 Щоб її нам краще знати.

 Бо вона така чарівна,

 Мелодійно так звучить.

Поміж мовами царівна,

Як без неї в світі жить?!

Тож вивчайте рідну мову

Вже тепер із юних літ.

Українське наше слово

Хай звучить на цілий світ!

ІІІ.Перевірка домашнього завдання

  1. Каліграфічна хвилинка.

         Мм ов ва  мова

      Мова–розмова,мовити,мовознавець,мовний

      У школі ми вивчаємо рідну мову

  1. Відмінювання слово мова ланцюжком 1Н.в. 2 хто? що? 3мова 4закінчення а 5 Р.в. 6кого? чого?

На Землі існує близько 5 тисяч мов.
Українською мовою розмовляє близько 45 мільйонів людей.  А помилок яких вони припускаються ще більше

            3.Лексична розминка. Уроки Авраменка

На уроці української мови Некрасова Ольга Григорівна сказала, що Андрійко дав вірну відповідь. Чи помітили ви помилку в мовленні вчительки? А як потрібно сказати правильно?

Вірна відповідь – правильна відповідь, іншими словами – інакше кажучи, легше всього – найлегше, ні в якому разі – у жодному разі, перевести на українську мову – перекласти  українською мовою, переверніть сторінку – перегорніть сторінку, я вибачаюся – вибачте мені.

4.Зоровий  диктант

(запиши з пам’яті, підкресли іменники, що стоять у місцевому відмінку)

1ряд -  Ой, у лузі червона калина похилилася.

2ряд – По дорозі в білий світ вируша поважний кіт.

3ряд – Зайчик сонячний іскриться на лататті у ріці, на піску і на травичці, і у тебе на лиці.

          5.Фронтальне опитування з теми іменник(3ряд тягне питання і відповідає, якщо учень не знає правильної  відповіді, то говорить: «Далі»)

- Яка частина мови називається іменником?

- Яким членом речення може бути іменник?

- До яких родів належать іменники?

- Скільки відмінків в українській мові?

- Іменники змінюються за….?

- Як вдрізнити відмінкові форми давального і місцевого відмінків?

- Що значить поставити іменник у початкову форму ?

- Що називається відмінюванням?

- Які значення мають іменники-синоніми?

- В іменниках жіночого роду кінцеві приголосні г,к,х змінюються на ….

6.Творча робота.  Інтерактивна вправа «Ажурна пилка». (1ряд)

 (Виберіть пари слів в яких відбулося чергування приголосних)

Як виконуєш завдання,

Не забудь про чергування:

Як поріг – то на поро_і,

Ну, а ріг – пиши на ро_і.

Коли вухо –то у ву_і,

А кожух –то у кожу_і,

Як урок – то на уро_і,

Око – порошинка в о_і.

7.Індивідуальна робота на картках (2 ряд)

      Картка 1

Постав іменники, подані у дужках, у потрібній формі. Знайди і підкресли зайве слово.

Прочитав в (книга), в теплій (шапка), написати (подруга),дати (білочка), відпочивати (природа).

Картка 2

Постав іменники, подані в дужках, у потрібній формі. Знайди і підкресли зайве слово.

Пастись у (луг), сидіти на (берег), годинник на (рука), сидить на (сосна), черевик на (нога).

8.Метод «Пошук скарбів». Гра «Знайди свій відмінок»

Учні отримують роздатковий матеріал, картки на яких написані відмінки і слова. Учні повинні знайти слово відповідно до відмінка.

ІV.Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

Про Іринку 

 Одного разу вирiшила Іринка написати вiршик для своєї подруги Наталки про те, що вона робила пiсля уроків. Ось що у неї вийшло:

Я сиділа за стiлом,

Їла хлiб iз молоком

І читала про кiней,

Про страшнючих ведмiдей

I про гарних лебiдей —

Про багато цiкавих рiчей.

Коли вона вiддала свiй вiршик подрузі, та прочитав його  дуже здивувалася:

— Про кого ж вона писала i про що таке цiкаве вона каже?

Наталка  вирiшила спитати в подруги, про що вiрш.

   Як ти не зрозуміла? Там все дуже просто написано.

   Написано просто, але невiрно.

   Чому? — запитала Іринка.

   Тому що, — вiдповіла Наталка, — ти забула про чергування голосних у коренях слiв i замiсть коней у тебе вийшли кiней, а замiсть слова речей — рiчей.

Дівчинці стало соромно казати, що вона нiчого не забула, а просто не вивчила  цього правила, коли його задавали в школi. Вона забрала  папiрець зi своїм вiршем і пiшла.

  Іринка  вирiшила вивчити це правило i бiльше николи не нехтувати тим, що вивчають у школi, бо так можна стати посмiховиськом.

  Ось про що розповіла їй вчителька.

В українськiй мовi в коренях слiв може вiдбуватися чергування голосних і приголосних звукiв. Це вiдбувається тодi, коли слово змiнюється:

рiч — нема речi        пліт- нема плоту      гусінь-гусень

 кіт – нема кота        піч – печі

-Чому у вас вийшли несхожі слова?

- Хочете знайти відповідь на це запитання?

Фізкультхвилинка

V.  Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів.

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство із чергуваннями, які відбуваються при відмінюванні іменників.

VІ.Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу

  • Ще раз подивіться на слова.

 Подивiться i скажiть, якi саме голоснi звуки чергуються в цих словах.

 - Які будуть гіпотези щодо чергування голосних звуків?

1гіпотеза- у закритому складі І , у відкритому Е або О.

2 гіпотеза – в початковій формі І в формах слова Е чи О

3 гіпотеза – коли слово закінчується на І то в основі І змінюється на Е чи О.

1.Пояснення матеріалу учнем

 Коли «І» кінчає слово,

«Е» чи «О» завжди готові

«І» в основі замінити

І за нього послужити.

В переливах слів ми раді

Відтінити тут одне:

Там де І в закритім складі,

У відкритім –О та Е

У закритім складі кінь,

У відкритому – коня.

У закритім складі шість,

У відкритому – шести.

2. Робота з загадками.

  • Відгадайте загадки.
  • Запишіть слова-відгадки у початковій формі та в родовому відмінку однини.
  •  Махнула птиця крилом, закрила півсвіту чорним рядном. (Ніч - ночі).
  •  Білий камінь у  воді тане. (Сіль - солі).
  •  Я морозу не боюся, а замерзне – я сміюсь. Бабу гріє не кожух, а веселий теплий дух. (Піч - печі).

3.Самостійне дослідження.Вправа 116

-Доповніть прислів’я Осінь багата снопами, а зима …(пирогами)

-Звуко-буквений аналіз слова осінь

- Визначте тип  прочитаного тексту.

- Випишіть виділені іменники в таблицю

Осінь – осені    (і) з (е).

Радість – радості  (і) з (о).

  • За власним спостереженням і почутим сформуйте правило про чергування голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду.

4.Робота над правилом ст..60

5.Первинне закріплення.

- Творче списування. Вправа 118 (2 ряд)

- Кращий мовознавець.Вправа119-1завд. (1ряд)

- Вибіркове списування. Вправа 119- 2завд.(3ряд)

(Навпроти членів експертної, групи знаходяться різнокольорові квадрати. Візьміть їх і перейдіть  у відповідну групу та поділіться своїми спостереженнями над виконаною вправою. На забудьте зачитати висновок).

VІІ. Домашнє завдання.

  1. Вивчити правило на с. 60.
  2. Виконати вправу 120

VІІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія.

1.Гра « Я – тобі, ти – мені»

(Змініть слово так, щоб відбулося чергування)

Міль, юність, повінь, осінь, печера, поміч, річ, сіль, радість.

-У форму якого відмінка ви ставили іменники?

-Яке зайве слово вам зустрілося?

-Чим чергування голосних відрізняється від чергування приголосних?(Чергування голосних завжди відбувається тільки в корені)

Закріплення правила про чергування голосних звуків в іменниках чоловічого і жіночого роду.

2.Робота над метаграмою.

З «н» - частина я доби,

З «п» - я грію щозими,

З «р» - предметом стану я.

Ось вам загадка моя.     

(Ніч, піч, річ)

- Поділіться своїми враженнями та почуттями, отриманими під час уроку.

(Учні висловлюють свої враження від уроку, розповідають наскільки виправдалися їхні очікування).

  • Мені було приємно працювати з такими здібними учнями.Дякую вам за роботу на уроці!

1

 

doc
Додано
22 лютого 2020
Переглядів
2631
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку