Урок "Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині"

Про матеріал
Розробка уроку української мови, 4 клас, за підручникомза М. С. Вашуленка. В конспекті запропоновані авторські ігри . Матеріал використовувався у роботі з дітьми.
Перегляд файлу

Тема. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116—120).

Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування голосних звуків в окремих відмінках іменників чоловічого та жіночого роду на приголосний; виробляти вміння визначати звуки, що чергуються; розвивати фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: індивідуальні картки, мовний матеріал.

Хід уроку

I. Організація класу.

Побажаймо успіху один одному по діловому, потисніть руку своєму сусіду! Посміхнімося, і хай гарний настрій нам допоможе працювати.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Вправа 115.

— Прочитайте загадки і відгадайте їх.

— У яких іменниках зі зміною форми слова відбувається зміна кінцевого приголосного основи?

 — Прочитайте записані пари слів.

2. Технологія «Кубування» на тему Іменник.

-Опишіть іменник.

-Порівняйте з іншими частинами мови.

-Що спадає на думку зі словом Іменник?

-Проаналізуйте, що ви знаєте про іменник?

-Як це можна застосувати?

-Запропонуйте аргументи «за» або «проти».

 

3. Робота з індивідуальними картками.

Картка 1

Запиши текст, розкриваючи дужки. Добери заголовок. Визнач відмінок змінених тобою іменників.

Я запропонувала (подруга) прогулятись лісом. У лісі було, як у (казка). Ми прислухалися до тихого шепоту листочків на (берізка) і (вільха). Дивувалися маленькій (комашка), що тягне важчу за себе ношу, і прудкій (білочка), що так спритно перестрибує з гілки на гілку.

Як цікаво в лісі!

Картка 2

Запиши подані іменники у давальному відмінку.

Жменька —

скринька -

берізка —

сопілка —

вишенька —

ненька —

хатинка —

Оленка —

яблунька —

стеблинка

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

Гра «Визнач рід іменників»

C:\Users\ncstech\Desktop\Школа\Українська Мова\Ігри да української мови\Визнач рід\р\Слайд3.PNGC:\Users\ncstech\Desktop\Школа\Українська Мова\Ігри да української мови\Визнач рід\р\Слайд2.PNGC:\Users\ncstech\Desktop\Школа\Українська Мова\Ігри да української мови\Визнач рід\р\Слайд1.PNG

C:\Users\ncstech\Desktop\Школа\Українська Мова\Ігри да української мови\Визнач рід\Слайд2.PNGC:\Users\ncstech\Desktop\Школа\Українська Мова\Ігри да української мови\Визнач рід\Слайд1.PNGC:\Users\ncstech\Desktop\Школа\Українська Мова\Ігри да української мови\Визнач рід\Слайд3.PNG C:\Users\ncstech\Desktop\Школа\Українська Мова\Ігри да української мови\Визнач рід\Слайд7.PNG

Пригадайте, в яких іменниках відбувається чергування приголосних.

— Коли це відбувається?

— Що відбудеться зі зміною форми слів кіт, повінь!

— Це проблемне питання і будемо сьогодні досліджувати.

IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1. Спостереження над мовним матеріалом (вправа 116).

а) Бесіда за змістом тексту.

— Який це текст - розповідь, опис чи міркування? Доведіть свою думку.

— Коли осінь приносить людям радість, а коли — смуток?

б) Складання таблиці.

— Складіть у зошиті таблицю за зразком підручника.

— Складіть правило про чергування голосних звуків у деяких іменниках чоловічого і жіночого роду, що в початковій формі мають нульове закінчення.

2. Засвоєння правила (с. 60).

3. Нейропсихологічна гра «Роби як Лорі»

https://www.youtube.com/watch?v=nWK56OV5CBQ4.

4. Списування із завданням (вправа 117).

— Прочитайте текст, з’ясуйте значення невідомих слів.

— Які почуття викликає зміст цього тексту? Яка його головна думка?

— Спишіть текст, підкресліть іменники, в яких відбулось чергування звуків [і] з [о].

— Подумайте і назвіть слова, у яких може відбуватися чергування голосних звуків [і] з [о]. Поясніть свої міркування.

5. Коментоване списування (вправа 118).

— Прочитайте поради, уживаючи правильні відмінкові форми іменників. Спишіть вірш, поясніть правопис утворених відмінкових форм іменників.

— Побудуйте звукові моделі іменників-антонімів.

— Поміркуйте, поясніть (завдання 4).

V.  Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Творча вправа (вправа 119).

— Прочитайте прислів'я, доповнюючи їх словами з довідки, і подумайте над їхнім змістом.

— Випишіть іменники жіночого роду за зразком:

Старанність і — о

— Поміркуйте, чому так говорять: «Де багато слів, там мало мудрості».

2. Гра «Чарівне сито».

— Утворіть від поданих слів іменники.

— «Пересійте» утворені слова через «сито» і залишіть тільки ті, що стосуються теми сьогоднішнього уроку.

Юний — ... , болючий — ... ,

щирий — ... , возити — ... ,

вечірній — ... , збоку — ... ,

мудрий —... , вітати — ... .

VI. Підсумок уроку.

1.  Вправа «Інтерв’ю».

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

— Коли відбувається чергування голосних звуків в іменниках жіночого і чоловічого роду?

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 60 — правило, с. 61 — вправа 120.

 

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Криган С. Г.)
Додано
17 листопада 2020
Переглядів
1821
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку