Тема уроку: Число і цифра 0.
Мета уроку: введення числа і цифри 0; розгляд властивостей 0, зображення на числовому відрізку; закріплення навичок швидких обчислень в межах 9;
Розвиток мислительних операцій, пам’яті, уваги, мовлення, творчих здібностей, пізнавального інтересу.
Хід уроку
1. Мотивація до навчальної діяльності.
1). Організаційний момент.
- Діти, сьогодні ми здійснемо подорож у гості до казки. Відгадайте загадку.
Так набридло на віконці
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ.(Колобок)
(Джерело: https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-kazkovih-geroyiv).
- Тільки наш колобок буде не звичним, а математичним. Він допоможе нам вчитись.
2. Актуалізація знань.
1). Співвіднесення графічних моделей з цифрами. Порядкова лічба від 1 до 9.
- Котиться Колобок по доріжці, а назустріч йому Зайчик. (Вчитель вивішує малюнок зайчика)
«Колобок, колобок, виконай моє завдання, а ні - то я тебе з’їм».
(Діти самостійно заповнюють таблицю. Перевірка за еталоном.)
- Розташуйте отримані числа у порядку збільшення та розмістіть на числовому відрізку. З якого числа почнете?
2.) Числовий ряд.
- Яке число більше 4 на 1? Менше 7 на 2?
- Яке число називають після 8, перед 7?
- Колобок відповів на всі питання Зайчика та й покотився далі
3). Задачі на розвиток логічного мислення.
(Учитель вивішує на дошку зображення вовка).
- Апельсин розділили навпіл, потім ще раз навпіл. Скільки частин отримали?(4).
-Іван – син Олексія, Олексій – син Михайла. Ким доводиться Іван Михайлові?(Онук).
Ось який Колобок молодець. Завдання Вовка виконав та й покотився далі.
3. Робота над темою уроку.
1). Пробна дія.
- Котиться Колобок по доріжці, а назустріч йому Ведмідь.
(Учитель вивішує на дошку зображення ведмедя).
- Ведмідь пропонує вам разом з Колобком виконати ось таке завдання. (Вчитель демонструє дітям целофановий пакет, в якому знаходиться 4 яблука. Дістає по одному, фіксуючи кількість яблук, що залишаються на числовому відрізку. Після того, як дістане всі яблука, показує дітям пустий пакет)
- А скільки яблук тепер?(Немає. Нуль.)
- Якій точці числового відрізка відповідає ця кількість яблук?(Початку відрізка).
Вчитель позначає червоним кольором початок відрізка.
2).Робота в зошитах-підручниках.
- Розгорніть зошити на ст..45 урок 22 і розгляньте ще раз місце цього числа на числовому відрізку. Це число позначають цифрою 0.
- Скільки груш росте на яблуні?
- Дівчинка у лісі не знайшла жодного гриба. Скільки грибів у неї в кошику?
- На всі ці питання одна відповідь:нічого, пусто або нуль.
- Це число позначають ось такою цифрою. (Вчитель демонструє цифру 0).
Ось круглий нуль, або нічого.
Послухай казочку про нього. (Можна казку не читати. А відразу перейти до виконання завдань підручника.)
«Казка про Нуль»
У країні Математика є містечка, де проживають числа. Думкою плинемо у містечко Нуль. Будиночки у ньому схожі на квасольки чи яєчка. І мешкаєть у них нулі. Дивно, чому вони такі пухкенькі, кругленькі? Вони ж нічого не їдять. Та і їсти у них нічого. Та й немає у них ні посуду, ні предметів побуту, ні меблів вони не мають. І нічим нулі не займаються. Ні фабрик, ні заводів, ні шкіл, ні бібліотек у місті немає Та полюбляють нулі, коли до них на гостину приходять числа з інших міст. Нулики ввічливо вітають гостей, запрошують на пішу прогулянку вулицями міста. Усі прогулюються і дихають нічим не забрудненим свіжим повітрям. Нулі дуже виховані. Вони ніколи не стають у парі попереду іншого числа. І ходять вулицями двоцифрові числа: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90.
2). Письмо цифри 0.
Він, як бублик, як калачик,
Як обручик чи як м’ячик,
Круглий сам. Ще в давнину
Цифру цю назвали нуль. (Джерело: https://dovidka.biz.ua/virshi-pro-tsifri)
Ст..46 – прописи(перший рядок з аналізом написання цифри 0. Другий рядок - перед початком роботи відстежити закономірність).
- Колобок виконав всі завдання Ведмедя й покотився далі.
- Котиться Колобок по доріжці, а назустріч йому Лисичка.
(Учитель вивішує на дошку зображення лисички).
3). Робота в групах.
№1 ст. 45 (Повторити правила роботи в групі).
Проаналізувати вираз з мішками, спираючись на числовий відрізок. Наприклад:
№2 – аналогічно дослідити віднімання. Зробити висновок.
4). Самостійна робота
№3, 4 – самостійна робота з перевіркою за еталоном.
4 . Включення в систему знань та повторення..
Діти коментують рішення так(приклад коментування другого вираза)
5. Рефлексія навчальної діяльності на уроці.
червоного колобка, якщо завдання були для вас легкими;
помаранчевого колобка, якщо зустріли 1 – 2 утруднення та змогли їх подолати;
жовтого колобка, якщо зустріли 2 – 3 утруднення та змогли їх подолати;
зеленого колобка, якщо було важко, не встигали за класом, не могли виконати завдання;
голубого колобка, якщо не включились в работу с класом.