Урок математики
Клас. 1 - А
Тема. Число і цифра 0. Порівняння чисел з 0. Віднімання рівних чисел. Написання цифри 0.
Мета: на основі практичних дій з предметами розкрити утворення числа 0; визначити його місце в числовому відрізку; продовжити роботу над формуванням в учнів уміння складати приклади на додавання й віднімання; удосконалювати навички усної лічби; розвивати мислення, увагу і уяву. Виховувати пізнавальний інтерес учнів, самостійність.
Обладнання: предметні малюнки, демонстраційний матеріал, картки з друкованою і рукописною цифрою 0, відеоматеріал до уроку.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
Хід уроку
1. Організаційний момент
1.1 Привітання.
Пролунав веселий дзвоник
Завітали всі у клас!
Будем дружно ми старатись,
Щоб побачити в кінці
Що у нашім першім класі
Діти просто молодці!
Девіз нашого уроку:
Ми працьовиті і старанні
Ми веселі та слухняні.
Кожен з вас приготувався
На перерві постарався
Тож часу не гаймо,
наш урок розпочинаймо!
1.2 Перевірка готовності до уроку.
1.3 Основні правила роботи на уроці:
2. Актуалізація опорних знань учнів.
- Сьогодні ми побуваємо в країні «Смішарії», де живуть дуже цікаві мешканці.
І першим до себе в гості запрошує Лосяш.
2.1. Гра на засвоєння складу числа «Засели будиночок»
2.2. Усна лічба.
- Яке число стоїть за числом 4?
- Яке число передує числу 9?
- Яке число має « сусідів» 5 і 7?
- Яке число на 1 більше від числа 8?
- Яких «сусідів» має число 3?
- Як дістати число 5, якщо є число 4 ?
- На скільки 6 більше ніж 5?
2.3 Гра «Математичне поло» пропонує зіграти Їжачок.
Складання виразів за предметними малюнками.
3. Мотивація навчальної діяльності
3.1. Гра «Будь уважний».
— Скільки лапок у котів? (Чотири.)
— Скільки в песика хвостів? (Один.)
— Скільки вушок у зайців? (Два.)
— Скільки пальців на руці? (П’ять.)
— Скільки крил є у лисиці? (Нуль.)
— Скільки лапок у синиці? (Нуль, бо в синиці ніжки, а не лапки.)
— Скільки жаб літає в небі? (Нуль, бо жаби не літають.)
— Скільки хвостиків у тебе? (Жарт.)
— Зробіть висновок: що означає число нуль? (Нічого, жодного предмета.)
4. Оголошення теми уроку.
Перегляд відео про цифру 0.
- Тема нашого уроку: Число і цифра 0. Порівняння чисел з 0. Віднімання рівних чисел. Написання цифри 0.
5.Вивчення нового матеріалу
5.1.Нуль дуже схожий
На буквочку «О»,
Він означає —
«Ніскільки», «ніщо».
-А на що вам схожа ця цифра?
5.2. Утворення 0. Місце 0 на числовому відрізку.
- Як утворюється число 0 нам покаже ведмідь Потапич.
Перед вами числовий промінь від 1 до 5, з чарівними кульками . Потапич пробив одну кульку.
Фізкультхвилинка
5.3 Показ написання числа 0.
Нюша покаже, як написати цю цифру
Цифра 0 – великий лівий овал.
Починаємо писати трохи нижче верхнього правого кута клітинки,заокруглюємо ліворуч, пишемо до середини нижньої сторони клітинки і піднімаємося вгору до початку написання цифри.
5.4 Вправи для очей і пальців рук
6. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота з підручником (ст. 47)
6.1 Порівняння числа 0 з іншими числами
- Як ви думаєте, яке число найменше в числовому ряду?
Совуня пропонує порівняти число 0 з іншими числами
Завдання 2 ( в зошиті )
6.2. Віднімання рівних чисел.
Крош пропонує нам обчислити вирази на віднімання .
Завдання 4 (в зошиті )
6.3. Гра «Оживи цифру»
Перед дітьми - картка, на якій намальований великий нуль. Діти повинні домалювати до нуля елементи, щоб вийшла певна фігура або предмет чи силует живої істоти.
6.4 Логічна задача
На гілці сиділо 4 горобці. Кіт підкрався і схопив 1 горобця. Скільки горобців залишилося на гілці?
7. Підсумок уроку.
- Що нового дізналися на уроці?
- Що позначає число 0 ?
- Де його місце на числовому відрізку?
- На що схожа цифра 0?
- Що залишається при відніманні однакових частин? Як це позначається?