Урок. "Число іменників"

Про матеріал
Розробка уроку української мови в 6 класі з теми "Іменник. Число іменників"
Перегляд файлу

     Тема. Іменники, що мають форми тільки однини або тільки множини

     Мета: повторити й закріпити вивчене про категорії роду й числа іменників;

                 ознайомити учнів з іменниками, що мають форму тільки однини або

                 тільки множини; формувати вміння й навички учнів у визначенні числа  

                 іменників; розвивати творчі здібності учнів; виховувати мовленнєву

                 культуру учнів.

 

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань учнів.

     1) Перевірка домашнього завдання.

     2) Сигнальний диктант (робота з кольоровими картками:  ч. р.червона,

          ж. р.жовта, с. р.синя, спільнийчервона і жовта).

 

     Гора, сонце, килим, староста, директор, око, небо, хмара, погляд, листоноша, доля, вереда, жито, розмова, нероба, цвіт, сміх, соня, сонько, яблуня, пояс, сирота, собака, озеро, вечір, трава, серце, нежить.

 

ІІ. Тема уроку.

 

Іменники, що мають тільки форму            Іменники, що мають тільки форму

                       однини                                                              множини

  1. Власні назви: Київ,Микола,                        1. Назви парних предметів або таких,

Десна.                                                              що складаються з кількох предметів:

2.  Абстрактні назви: біганина,                        2.  Назви продуктів: солодощі, пряно-

     далеч, материнство.                                        щі, консерви, дріжджі.

3. Назви речовин: золото,                                3. Назви свят, обрядів: заручини, ро-

    молоко, асфальт.                                              ковини, хрестини.

4.  Збірні іменники: листя, зілля,                    4.  Назви почуттів, станів: радощі,

     колосся, птаство.                                            труднощі.

5.  Почуття людини: щирість,                         5. Географічні назви: Чернівці, Суми,

     совість, любов.                                                 Прилуки.

 

Але: морська сіль – солі мікроелементів

джерельна вода мінеральні води

вершкове масло – ефірні масла

різкий біль – болі в серці

 

ІІІ. Робота з підручником.

     Розгляд таблиці – с. 89 + «Зверніть увагу»

     Вправа 221 (усно)

 

ІV. Пояснювальний диктант (визначити іменники, що мають лише форму однини або множини).

     1). Пісні злітають над Карпатами, в херсонських котяться степах.  2). Навіть від сміху болить серце, і кінцем радощів буває смуток.  3). Найпрекрасніше почуття – то любов до людей, вдячність до матері й батька.  4). Ходімо в плавні розшукувати затонулий човен.  5). Говоріть про любов і про віру в  щастя, уникайте мовчання, нудьги і ниття.

 

V. Розподільний диктант зі взаємоперевіркою (Записати слова в три колонки: І – іменники, що мають форму лише однини; ІІ -  іменники, що мають форму лише множини; ІІІ - іменники, що мають форму однини і множини).

     Дерево, стіл, цукор, двері, ножиці, цемент, книга, ковзани, молоко, картина, штани, консерви, хліб, годинник, мило.

 

ВІДПОВІДІ

          І                                                      ІІ                                           ІІІ

     Цукор                                              двері                                      дерево

     Цемент                                           ножиці                                   стіл

     Молоко                                          ковзани                                  книга

     Хліб                                               штани                                     картина

     Мило                                             консерви                                годинник   

 

VІ. Творче завдання. Скласти чотиривірш зі словами сніг, ковзани.

      Все навколо укрив сніг,                  Є новенькі ковзани

      Всюди чуть веселий сміх.              У шкільної дітвори.

      Йому рада дітвора,                          Тільки сонце догори –

      Сани жде уже гора.                          Вже на вулиці вони.

 

                             Сніг пухнастий,

                             Наче вата.

                             І по ньому жаль ступати,

                             Заховаюся до хати.

 

VІІ. Повторення. Закріплення.

      «Культура мовлення» - с. 91

      Вправа 225 (усно)

 

VІІІ.  Підсумок уроку. Оцінки.

 

ХІ.  Домашнє завдання. П. 26, с. 89, вправа 224 (І завдання).

 

Додатково

«Третє зайве»

1).  Чернігів, Дніпро, Карпати.

2).  Канікули, дітвора, піжмурки.

3).  Вовк, кенгуру, какаду.

4).  Макарони, дні, граблі.

doc
Додано
8 січня 2023
Переглядів
1030
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку